Ilustrační foto (Shutterstock, autor Radomir Rezny)

Říjnové INTRO aneb Jak zacházet s vodou

Voda je základním stavebním prvkem života. Pro mnohé z nás je samozřejmostí, přesto se stále učíme, jak s ní v krajině správně zacházet. V redakci časopisu INTRO jsme se rozhodli připravit vydání zaměřené na architekturu, která s vodou dokáže hospodařit.

Voda je nezkrotný živel a snaha ho regulovat může napáchat více škod než užitku. Nezdravé lidské zásahy do krajiny způsobují, že některé oblasti jsou sužovány záplavami, jiné vysychají. Sucho je v současnosti problémem, který se dotýká i Česka, a je potřeba ho řešit. Protože nám, kdo se podílíme na tvorbě INTRA, není tento stav lhostejný, už nyní připravujeme speciální číslo časopisu, které vyjde na podzim a mělo by být inspirací nejen pro architekty, ale pro všechny, kteří tento problém nechtějí přehlížet a rádi by udělali alespoň malý krůček k jeho nápravě. Je třeba si uvědomit, že stav vody v krajině a architektura jdou do značné míry ruku v ruce, a proto by bylo dobré dělat věci jinak, než je zvykem.

Architektonických projektů, jejichž autoři tak učinili a udělali něco „nestandardně“, je mnoho, naším úkolem je vybrat z toho pro vás to nejzajímavější a nejužitečnější. O příkladech z Nizozemska, jež by nám v otázce hospodaření s vodními zdroji mohlo být vzorem, promluví v rámci rozhovoru profesor Zdeněk Zavřel. Dozvíme se něco o zeleno-modré infrastruktuře a také o tom, jakou roli v souvislosti se zadržováním vody v krajině hraje kořenový systém. Pokusíme se vám zblízka zprostředkovat Warka Water – věž speciálně zkonstruovanou tak, aby zachytávala vodu z ovzduší podobně, jako to dělají rostliny, a tím ji dostala do míst, kde je jí zapotřebí. Těšit se však můžete i na další fantastické stavby, které mají s vodou co do činění.

Podle odhadu Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR skončí až pětadvacet procent osobní spotřeby pitné vody v záchodě, ačkoli by se tomu dalo zamezit výstavbou dvojích rozvodů a zapojením takzvané šedé vody do okruhu. Je sice pravda, že náklady na výstavbu se primárně zvýší – a za pozornost stojí i následná filtrace takové vody, aby saponáty, mastnoty i jiná nečistota nezanášely potrubí –, ale to neznamená, že bychom neměli začít měnit přístup. Udělejme z pitné vody v toaletě přežitek a mějme na paměti, že se džbánem se chodí pro vodu tak dlouho, až dojde.

Související články

Autor: Kristýna Brožová
Foto: Shutterstock