Zdroj: josefkubes, Shutterstock

Zelené střechy – místo tašek tráva. Brno inspirací pro ostatní města

Ochladí vzduch po dobu horkého letního dne a lépe zadrží dešťovou vodu. O peníze na výstavbu zelených střech mohou nově požádat lidé na magistrátu města Brno. To nabízí jako první město v České republice dotace na zelené střechy.

Každým rokem rostou průměrné teploty. Každý rok se u nás zastaví několik hektarů půdy. Jak tedy řešit vznikající tepelné ostrovy, ochladit interiér stavby a pozitivně ovlivnit okolní klima? Odpovědí může být zelená střecha, která funguje jako přírodní ekologická klimatizace.

Zadržení dešťové vody v místě dopadu

V případě, že objekt disponuje zelenou střechou či fasádou, dokáže zadržet vodu v místě dopadu, která tak zbytečně neodtéká do kanalizace. Místo toho se během horkých letních dní začne odpařovat a ochlazuje tak nejen plášť budovy, a tedy i interiér, ale též své nejbližší okolí. Zelené plochy se nepřehřívají. Teplota střechy pod vegetační vrstvou v letních měsících obvykle nepřesáhne 25 °C a je tak až o 55 stupňů nižší než teplota povrchu vystaveného přímému slunci. Takový se totiž může v létě rozpálit až na 80 °C.

Zdroj: josefkubes, Shutterstock

Příslib rozvoje doposud opomíjené městské zeleně

Vegetační střechy navrací zeleň do měst a kompenzují zábor půdy velkoplošnou výstavbou. Mají pozitivní psychologické účinky, snižují napětí a stres a poskytují prostor pro relaxaci (pokud jsou architektonicky funkčně zapojeny do provozu budovy). I přesto, že je opodstatnění střešních zahrad již všeobecně známo, jsou investory nadále většinou opomíjeny. Avšak setkáváme se s nimi čím dál častěji, zejména na velkých administrativních komplexech. Nově mohou i obyvatelé Brna žádat o dotaci na realizaci zelené střechy.

Zdroj: Sunflowerey, Shutterstock

Brno dotuje zelené střechy

O peníze na zelené střechy mohou brněnští občané nebo firmy žádat pouze elektronicky, a to od začátku června do konce listopadu. „Musí se buď jednat o novostavbu, či dostavbu střechy na stávající budovu nacházející se na území Brna“, uvedl náměstek pro životní prostředí Petr Hladík. Na dotace je v rozpočtu města vyčleněno 20 milionů korun.

Věříme, že se Brno stane inspirací i pro ostatní města nejen v Česku, ale i na Slovensku.

Související články

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Shutterstock