Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Screeny ISOTRA ZIP ECONOMY a SKY

Přední český výrobce stínicí techniky, opavská společnost ISOTRA a.s., věnuje technickému vývoji své produkce mimořádnou pozornost. Na posledním světovém veletrhu R+T ISOTRA představila hned 12 novinek. Z této pozoruhodné aktivity těží i tuzemský zákazník. Příkladem jsou dva nové výrobky z oblasti screenových rolet.

Pojmem SCREEN nebo přesněji SCREENOVÁ ROLETA rozumíme venkovní nebo vnitřní roletu, jejímž základním funkčním prvkem je speciální textilie zvaná screen. Screen je buď temný, to znamená zcela neprůhledný a neprůsvitný. Častější a z pohledu užitných možností velmi přitažlivé jsou screeny s jemnou otvorovitostí, které vpustí do interiéru světlo a zároveň umožní kvalitní a jednosměrný průhled screenem ven. U této funkce screenů se zastavíme.

Screeny využívají faktu, že oko dokáže fyziologicky vnímat světlo přibližně s logaritmickou citlivostí, to znamená v širokém rozsahu světelných intenzit. V běžném životě je od stovky tisíc luxů (přímé sluneční záření) až po intenzitu 2×10–1 lx (osvětlení v noci při úplňku) a rozeznává kontury i při menších osvětleních, zhruba milionkrát menších, než poskytuje přímé slunce. Je to podivuhodný rozsah, který ani zdaleka nedocílí klasická „stříbrná” fotografie a digitální už vůbec.

Otvorovitost screenů bývá volitelná a podle velikosti a počtu oken se použije taková, aby vnitřní osvětlenost při spuštěném screenu umožňovala provádění běžných činností, ne však činnosti náročné na světlo (čtení, rýsování apod.).

SCREEN ZIP ECONOMY

Jde o nový vývojový typ již zavedeného systému ISOTRA SCREEN ZIP. Model ECONOMY má navíc příznivou cenu, což se může hodit, když je třeba zastínit více oken a zajistit tak vyšší obytný komfort a zároveň úsporu energie. Hodí se do oken na všech typech budov. Zipový mechanismus ukotvení rolety chrání dům před větrem, deštěm nebo jinými nepříznivými povětrnostními vlivy, dokonce i při otevřených oknech. Odpadají tak obavy z náhlých změn počasí.

Tento typ je určen pro exteriérové i interiérové zastínění. Obsahuje bohatý výběr barevných odstínů a speciální textilie s vysokou odolností proti působení vnějších vlivů, což umožňuje výrazně ovlivnit konečný vzhled rodinných domů, administrativních i technických budov. Systém SCREEN ZIP v uzavřené poloze nahradí síť proti hmyzu a zmírní průnik prachu a alergenů do budovy. Zabudovaný motorický pohon zajišťuje vysoký uživatelský standard.

Zipový mechanismus má vliv také na tepelnou ochranu celého okna se staženým screenem. Ve vzduchové mezeře mezi zasklením a screenem totiž jen minimálně proudí vzduch, což zvedá její tepelný odpor cca na hodnotu 0,5 m2K/W, v případě nízkoemisivního screenu i vyšší. Konkrétně, spuštěný SCREEN ZIP ECONOMY, aplikovaný z venkovní nebo vnitřní strany, udělá z izolačního dvojskla o součiniteli prostupu tepla 1,1 W/(m2K) sestavu se součinitelem 0,71 W/(m2K). Shrňme si výhody tohoto produktu:

 • moderní a designový prvek exteriéru i interiéru budov,
 • minimální průnik světla díky absolutnímu vypnutí látky,
 • vysoká odolnost proti větru,
 • termoregulační efekt,
 • ochrana proti hmyzu v uzavřené poloze,
 • barevné provedení konstrukce dle vzorníku RAL,
 • cenově dostupná varianta k modelu SCREEN ZIP,
 • motorické ovládání.

SCREEN SKY

Tento produkt je novinkou letošního roku. Screenová roleta ISOTRA SCREEN SKY se aplikuje pouze na venkovní straně střešního okna a představuje jeho moderní variantu zastínění. V létě ochrání podkroví před přehříváním, v zimě zabrání úniku tepla. Je dobře známo a také na to pamatují pravidla pro navrhování, že šikmá střecha bývá mnohem více exponována letními slunečními tepelnými zisky. V zimě je to naopak: střecha vystavena mrazivé zimní obloze se sálavými teplotami hluboko pod 30 °C propouští nejvíce tepelných ztrát.

Tato roleta navíc chrání okno před poškozením povětrnostními vlivy, tlumí venkovní hluk z deště a zajistí dostatečné soukromí v podkroví.

Díky svému nezaměnitelnému vzhledu se roleta ISOTRA SCREEN SKY stává hodnotnou součástí moderní architektury a významným designovým prvkem. Screenová látka je složena ze skelných vláken potažených vrstvou PVC, což zajišťuje její vysokou odolnost proti větru, změnám teplot, vlhkosti ap. Správnou volbou tkaniny získáme kontrolu nad přílivem světla a současně zajistíme výborný vizuální kontakt s vnějším světem. Stažením rolety nejsou nijak omezeny funkce okna. Její základní přednosti a výhody lze shrnout takto:

 • efektivní ochrana před světelným a tepelným zářením,
 • ochrana proti povětrnostním vlivům a venkovnímu hluku,
 • plná funkčnost v kterékoliv poloze okenního křídla,
 • široká škála výběru látek s různým stupněm propustnosti světla.

Návrh screenových rolet

Screenová roleta umožňující dobrou vnitřní osvětlenost a výhled ven, speciálně pak se zipovým mechanismem ukotvení, je velmi zajímavý typ výrobku s velkým potenciálem dalšího rozvoje. V rukou architekta se stává prvkem, který lze navrhovat také jako součást tepelné ochrany budovy s měřitelným příspěvkem ke snížení spotřeby tepla v zimě. To vše při současném snížení spotřeby energie na chlazení v létě.

Snad je jen otázkou času, kdy se tepelná účinnost rolet dostane do energetických výpočtů. Roleta jako spočitatelná tepelná ochrana budovy samozřejmě vyžaduje určitý typ chování. Za zimních nocí by měla být stažená, stejně jako v letních parnech.

Tento koncept, předpokládající určité chování, není v dnešní výstavbě, speciálně pasivních domů, překvapivý. „Návrhový” uživatel pasivního domu má v zimě i v létě zapnutý rekuperátor a nikdy nevětrá otevřenými okny, aby jeho spotřeba tepla nepřekročila mez pasivity. Je však otázkou, jak se chovají reální uživatelé. Nicméně ze stejného důvodu, kdy si lidé nechávají do pasivního domu instalovat otvíravá okna a normálně větrají, by měl tepelný auditor a inspektor započítat vliv rolety, která z izolačního dvojskla udělá „trojsklo” a z trojskla zasklení s prostupem 0,52 W/(m2K).

Závěr

Screeny ISOTRA ZIP ECONOMY a SKY jsou moderní stínicí předměty, které jsou z důvodu zipového mechanismu spolehlivější a bezpečnější, umožňují nová architektonická a pohledová řešení. Rozšiřují možnosti uživatelů i co se týče nakládání s denním světlem a hlukem. Jako bonus přinášejí vyšší tepelněizolační účinnost jimi vybavených oken.

SCREEN ZIP ECONOMY

SCREEN SKY

SCREEN SKY

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy