Stínicí technika je do stavebních projektů většinou zahrnována již automaticky. Rolety, žaluzie, pergoly a další prvky jsou přitom navrhovány tak, aby se vhodně podílely na celkové vizáži stavby.

Stínicí technika zamezuje přehřívání, snižuje náklady na energie a dotváří design domu

Téměř každá současná novostavba je navrhována tak, aby svým uživatelům poskytovala maximum přirozeného světla a ideálně i velkolepé výhledy do krajiny. Prioritou stavebníků rovněž bývá funkční propojení interiéru s exteriérem, často v podobě velkoplošných prosklených dveří směřujících na terasu či zahradu. Jak však za těchto podmínek docílit celoročního tepelného komfortu v interiéru? Jak se vyhnout únikům tepla v zimě a přehřívání místností v parném létě?

Snová představa o ideálním bydlení v prosvětleném interiéru se totiž mnohdy rozplyne hned první léto, kdy za jasného počasí dosahuje intenzita slunečního záření až 1 100 W/m2. Slunce ohřívá zejména tmavé venkovní povrchy (střechy a fasády domů, asfaltové chodníky, vozovky apod.), a to významně nad teplotu vzduchu, které se blíží až k teplotě 80 °C. Tehdy se terasa, zimní zahrada, venkovní posezení či přilehlý pokoj stávají neobyvatelnými a majitelé nemovitosti vyhledávají úkryt před sluncem jinde. Existuje však i jiné řešení a tím je stínicí technika.

Současní architekti jsou si negativních dopadů slunečního záření většinou vědomi a stínění – jako součást pasivní solární ochrany domu – do projektu zahrnují automaticky. Rolety, žaluzie, markýzy, pergoly a další prvky navrhují tak, aby se vhodně podílely na celkové vizáži stavby. Jsou detailem, který je finální tečkou za architekturou domu. Vedle toho fungují i jako bezpečnostní element, pomáhají chránit soukromí obyvatel domu, umožňují volit mezi úplným zatemněním a částečným zastíněním, usměrňují přenos hluku, tok zářivé energie a tepla apod.

Stínění, obzvláště na vnější straně jižně či západně orientovaných oken, zamezuje kontaktu přímého solárního záření se skleněnými tabulemi, které tak nesálají teplo dále do interiéru.

Žaluzie nejen stíní, ale též izolují

Dokonalé zastínění nabízí i jedna z nejvyspělejších venkovních okenních žaluzií Zetta 90 od českého výrobce Isotra, jejíž devíticentimetrové lamely ve tvaru písmene Z vytvářejí v zavřeném stavu celistvou plochu. Díky vlisované gumě po celé délce lamel mohou uživatelé jak v létě, tak v zimě ocenit její silný termoregulační a akustickoizolační efekt.

V administrativních objektech stínicí technika prokazatelně snižuje negativní vliv slunečního záření na pracovní výkonnost člověka – omezuje riziko oslnění a namáhání očí – i na budovu samotnou. Chrání některé její struktury a konstrukce (například fasádu, okenní rámy) před nežádoucím dlouhodobým působením slunce i povětrnostních vlivů, a prodlužuje tak jejich životnost.

Exteriérové žaluzie fungují jako bezpečnostní element, pomáhají chránit soukromí obyvatel domu, umožňují volit mezi úplným zatemněním a částečným zastíněním či usměrňují přenos hluku, tok zářivé energie a tepla.

Některé produkty, jako je kupříkladu žaluzie Cetta 80, jsou navíc konstruovány tak, aby bylo možné naklopit horní lamely v jiném úhlu než ty spodní. Prostup slunečního záření tak lze libovolně přizpůsobovat aktuální poloze slunce a místnost není potřeba zbytečně zatemňovat. Tato adaptabilní žaluzie je navíc díky hliníkovým vodicím lištám a záhybům po celé délce lamel ve tvaru písmene C také velmi stabilní ve větru, nabízí vysokou pevnost v tlaku, a proto je ideálním podpůrným prvkem zabezpečení domu proti vloupání.

Konstrukci pergoly lze opatřit jednou či více stojkami různé výšky a používat ji třeba jako zakrytí bazénu či vířivky.

Pergola jako celoroční rozšíření obytné plochy

Speciálním typem stínicí techniky jsou pergoly, které – zejména ty přilehlé k domu – významně přispívají k dosažení významných provozních úspor, a tedy k celkové udržitelnosti. Snižují spotřebu energií, které by jinak bylo zapotřebí vynakládat na chlazení, či dokonce vytápění domu. Stínění, obzvláště na vnější straně jižně či západně orientovaných oken, zamezuje kontaktu přímého solárního záření se skleněnými tabulemi, které tak nesálají teplo dále do interiéru. Žaluzie, jsou-li správně instalovány a opatřeny odrazivou povrchovou úpravou (světlou, nejlépe stříbrnou), pak záření velmi účinně odrážejí.

V případě pergol je vhodné volit takzvanou bioklimatickou úpravu. Například pergola Artosi umožňuje variabilní naklápění střešních lamel podle potřeby a lze ji rovněž doplnit o boční screeny (exteriérový stínicí prvek vyrobený ze speciální tkaniny) či posuvné zasklení. Každý zákazník si ji může nechat zhotovit přesně tak, jak potřebuje, na míru prostředí, ve kterém mu bude poskytovat každodenní komfort. Není tak problém mít pergolu například bez stojek a využít ji jako závětří (prostor před hlavními dveřmi domu) nebo terasu mezi dvěma domy. Konstrukci lze rovněž opatřit jednou či více stojkami různé výšky a používat ji nejen jako zastřešení zahradního posezení, ale i jako přístřešek auta nebo jako zakrytí bazénu či vířivky. Pergolu lze využívat už časně z jara nebo na podzim – i tehdy bude nejen díky bočním instalacím poskytovat komfortní posezení. Za teplých letních dní ji však můžete ponechat otevřenou a využívat pouze její střešní konstrukci, přičemž její lamely mohou být rozděleny do několika na sobě nezávislých sekcí, aby stínily pouze určitou část terasy. Zajímavostí je, že do pergoly Artosi je možné integrovat i LED páskové osvětlení.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv firmy