Střechy, Pláště, Izolace, Stavba 2012 ve třetím desetiletí

Výstaviště Černá louka v Ostravě bylo ve dnech 22. až 24. března dějištěm konání již 21. ročníku odborného stavebního veletrhu Střechy, Pláště, Izolace, Stavba 2012 obohaceného opět po dvou letech výstavou Výtahy a zdvihací technika.

Poprvé se tentokrát uskutečnil v březnovém termínu a těšil se značné pozornosti vystavovatelů i návštěvníků, jako tomu bývalo v únoru. Pro ilustraci: 151 vystavovatelů na ploše 3 072 m2, k tomu tradiční konference Regenerace bytových domů, soutěž Řemeslník roku, pro návštěvníky soutěže o střechu na rodinný dům se společností Satjam, o podlahové vytápění se společností Eurosystémy Group a soutěž o interiérové vybavení s firmou Baumax.

Poradenská a informační místa

Pestrost a odbornost akce umocnila bezplatná poradenská místa České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, informační místo Domov plný barev prezentované Centrem malířů z Frenštátu pod Radhoštěm včetně produktu lité dekorativní podlahy, dále poradna interiérové designérky s jednoduchými, účelnými a detailními radami Jany Kellemanové z pořadu Bydlení je hra. Profesní cech obkladačů ČR poradil v oblasti obkladů a dlažeb.

Praktické ukázky řemesel

Zasloužené pozornosti se těšily praktické ukázky, mj. zdění broušenou cihlou společnosti Wienerberger České Budějovice, pokládka střešních pásů společnosti Coleman S.I. Vsetín nebo malování nejrůznějších motivů na zeď interiérů v podání Emílie Skotnicové.

Vystavované novinky

Z novinek zaznamenáváme Cembrit Flow Systém společnosti Cembrit z Berouna: kompletně vyřešený prefabrikovaný systém ze speciálně upravených vláknocementových desek, hliníkových profilů a příslušenství vytvářející lehké větrané fasády bez viditelných šroubů. Je dostupný pro všechny desky z řady Urbannature. Montáž probíhá v pěti krocích – montáž podkladního roštu, první řada nosných profilů, montáž fasádní desky, připevnění horního dílu a instalace dalších profilů a desek.

Ostravská firma Satjam předváděla nové nižší hřebenáče a zachytávače sněhu včetně ukotvení, montáže ocelové střešní krytiny a okapového systému Niagara.

Máme-li jmenovat další známé firmy, které zaujaly svými expozicemi a výrobky, nesmíme opomenout KM Beta Hodonín, JUB Milevsko, Tondach Česká republika Hranice, RD Rýmařov, PUR izolace Litoměřice, Heluz Cihlářský průmysl Dolní Bukovsko, Fenestra střešní okna Šťáhlavice.

Ze stánků vystavovatelů výtahů a zdvihací techniky dominovaly společnost Výtahy Pardubice vyrábějící a montující výtahové kabiny osazené elektroinstalací s ručními otočnými výtahovými dveřmi. Též provádějí opláštění výtahových šachet plnými materiály, osazují nové převodové a bezpřevodové výtahové stroje. Společnost Vymyslický výtahy z Uherského Hradiště – Jarošova je výrobce s dvacetiletou tradicí. Jejich služby: poradenství, projekce, revize, opravy, výroba dveří, kabin, šachetních konstrukcí, modernizace, dodávky a montáže nových hydraulických, trakčních a řetězových výtahů.

Na závěr představujeme pořadí nejzdařilejších expozic: první byl Lumír Motyka – LUMO z Ostravy (venkovní rolety, rolovací vrata, mříže, žaluzie, sítě), druhý Ing. Gerhard Kubný – Stavebniny Janík z Ostravy. Ze sekce výtahy a zdvihací technika: první Vymyslický výtahy (viz výše), dále Rozvaděče Vsetín (elektrovýzbroj pro všechny typy výtahů).

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda