Střešní okna – nejchladnější prvek ve střeše

Kvalitní střešní okno je proto, že je „nejchladnějším prvkem“ ve střeše a že rostoucí ceny energií vyvolávají stále vyšší nároky na tepelnou ochranu budov, charakterizováno nejen rámem a zasklením, ale také zateplením a kvalitním napojením na střešní plášť.

Stálý kontakt střešního okna s venkovním klimatem způsobuje, že na jeho rozhraní se stýkají teploty vnějšího i vnitřního prostředí. Jejich rozdíl může být až 45 °C. Vnitřní strana zasklení, která zasahuje do interiéru, má výrazně nižší povrchovou teplotu, než zbylý povrch, tvořený většinou sádrokartonem nebo jiným obkladovým materiálem. To způsobuje, že únik tepla stavebními otvory (fasádními okny, střešními okny, atd.) je procentuelně jedním z nejvyšších. Přední evropský výrobce střešních oken, společnost ROTO-Frank AG, reagoval na tento trend výrobou nízkoenergetických střešních oken, která se stala, bezprostředně po svém uvedení na trh, pro investory velmi atraktivním výrobkem. Střešní okno ROTO 849 K/H NE je totiž oknem, které se se všemi těmito problémy skvěle vyrovnává. Je vhodné všude tam, kde by použitá nadstandardní izolace šikmé střechy byla degradována osazením střešního okna „slabších” parametrů a také pro nízkoenergetické domy.

Nízkoenergetická střešní okna ROTO 849 NE

Nízkoenergetická střešní okna ROTO 849 NE jsou vyráběná jak v plastovém (ROTO 849 K NE), tak dřevěném provedení (ROTO 849 H NE). Jsou vybavena špičkovým bezpečnostním trojsklem plněným kryptonem se součinitelem prostupu tepla U = 0,7 W/m²K, zateplovacím blokem ROTO, paropropustnou fólií pro správné a snadné napojení na pojistnou hydroizolaci a rovněž i límcem z fólie pro těsné a jednoduché spojení s parotěsnou vrstvou.

Součinitel prostupu tepla U celého okna s tímto výjimečným vybavením je 1,0 W/m²K u plastového provedení a 1,1 W/m²K u provedení dřevěného.

Vynikající vlastnosti bezpečnostního, tepelně izolačního trojskla, vyráběného v USA z kaleného ESG skla, jehož vnější strana je opatřena speciální pyrolitickou vrstvou odrážející tepelné záření, jsou dány jednak jeho skladbou – v mm (sklo/izolace) je 4/8/4/8/4, tak vlastnostmi skleněných tabulí. Prostřední a vnitřní tabule mají pokovené vrstvy pro zvýšenou tepelnou ochranu a ochranu proti horku, vynikající je i hodnota propustnosti UV záření, která je pouze 1%. Stejná je i hodnota propustnosti tzv. elektrosmogu, což znamená, že toto zasklení reflektuje 99 % radiomagnetických vln vycházejících z nejrůznějších vysílačů.

Řez zatepleným oknem ROTO

Nízkoenergetický polypropylenový zateplovací blok ROTO o síle 3 cm, originální svým ojedinělým řešením, chrání rám okna po celém obvodu. Snižuje tepelné ztráty na obvodu okna až o 40 % a zamezuje promrzání rámu. Praktické zkušenosti ukazují, že použití zateplovacího bloku, kterým jsou vybaveny i jiné typy střešních oken ROTO, významně omezuje i tvorbu kondenzátu na vnitřní straně zasklení.

To, že střešní okno je „nejchladnějším” prvkem ve střeše, se odráží i ve vybavení střešních oken ROTO. Standardním vybavením střešního okna ROTO 849 NE jsou dvě fólie, které slouží správnému napojení střešního okna na jednotlivé vrstvy střešního pláště. První je určena pro napojení na tzv. pojistnou hydroizolační paropropustnou vrstvu. Je přiložena v balení okna a opatřena velmi kvalitní samolepící páskou, která se lepí z jedné strany na vnější část zateplovacího bloku a z druhé strany na podstřešní fólii. Druhá fólie je na rámu okna již předmontována (stejně jako u ostatních typů střešních oken ROTO) a slouží k těsnému spojení s tzv. parotěsnou zábranou v interiéru.

Zateplovací blok

Jednoduchá a rychlá montáž

Aby se nestalo, že použitá nadstandardní izolace šikmé střechy bude de gradována osazením střešního okna „slabších” parametrů, jsou střešní okna ROTO vybavena tak, aby montáž byla jednoduchá a kvalitní. Zateplovací blok je součástí okna, montážní úhelníky jsou přímo na rámu okna. Součástí výbavy OKEN 849 NE, stejně jako ostatních oken ROTO, je i límec z fólie připevněný na okenním rámu pro napojení na parotěsnou fólii v interiéru a sada pro vnější napojení rámu okna na pojistnou hydroizolaci střechy, kterou je možné pro ostatní typy střešních oken ROTO přikoupit. Charakteristickým rysem je minimum šroubů.

Výhodou a předností střešních oken ROTO však nejsou jen nízkoenergetické parametry

Otevírání jen jednou rukou

Střešní okna ROTO se otevírají lehce jednou rukou klikou dole na křídle. Díky tomu nabízejí volnost při hledání ideálního řešení daného podkrovního prostoru. Proto lze střešní okna ROTO umístit výše nad podlahou než je běžné, anebo je možné zvolit i delší formát okna, protože otvírací prvky jsou dobře dosažitelné bez ohledu na tělesnou výšku uživatele. Výhodou je možnost nastavit na klice dvě polohy spárového provětrávání.

Kyvné křídlo

Komfort a bezpečí

Nejběžnějším a nejobyčejnějším typem střešních oken jsou kyvná okna. Při otevření se otáčí kolem vodorovné osy v polovině výšky okenního otvoru a jejich horní polovina se vyklopí dovnitř místnosti. To je jejich velkou nevýhodou, protože otevřené okno ohrožuje bezpečnost a brání volnému výhledu i pohybu ve svém okolí. Originální technické řešení střešních oken ROTO řady 735 všechny tyto nevýhody odstraňuje.

Kyvný pohyb je u nich nahrazen pohybem výsuvně-kyvným, který posune osu otáčení okenního křídla do horní třetiny okna a zároveň ji vysune směrem z místnosti ven. Výsledek? Žádné zasahování do vnitřního prostoru, žádná omezení pohybu ani výhledu, žádné nebezpečí úrazu hlavy. Výhoda navíc – bezpečnostní mycí poloha.

Výsuvné kyvné křídlo

Dlouhá životnost a jednoduchá údržba

Závisí na správně zvoleném materiálu střešního okna. V obytné místnosti s běžnou relativní vlhkostí okolo 40–50 % je možné použít bez omezení okna dřevěná. Avšak do místností, ve kterých je relativní vlhkost běžně vyšší (koupelny, kuchyně, sušárny, bazény, někdy i ložnice apod.) a do kterých dřevěné střešní okno není vhodné, nabízí ROTO, jako jediný výrobce, exkluzivní řešení. Celoplastová střešní okna, která není potřeba chránit před působením kondenzátu, která se neloupou, nečernají a neplesnivějí.

Oba typy, dřevěná i plastová střešní okna, je možné v podkroví kombinovat, protože zvenku vypadají naprosto stejně. ROTO tak vyhoví jak milovníkům přírodních materiálů, tak i náročným podmínkám, které jsou ve vlhkých místnostech.

ROTO – víc než jen světlo. I technický náskok.

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: ROTO stavební elementy s.r.o.