Stropní systém Dennert DX vytápí, chladí a větrá

Reakcí na požadavky současnosti je stropní systém Dennert DX Therm, který zachovává vlastnosti stropního systému DX, přičemž obsahuje integrované vytápění, chlazení nebo vzduchotechniku. Systém teplovodních rozvodů umístěných 2,5 cm pod povrchem stropu je vhodný pro vytápění všemi nízkoteplotními zdroji tepla např. tepelnými čerpadly, kondenzačními plynovými kotli atd.

Systém vznikl v reakci na požadavky současnosti. V České republice byla díky extrémním mrazům letošní zimy již prověřena i účinnost tohoto systému. Při venkovních teplotách –20 °C byla voda na vstupu do většiny topných systému v rozmezí 28–29 °C, přičemž povrchová teplota stropu byla naměřena v rozmezí 26–27 °C. Teplota podlahy a zdí pak byla naměřena v rozmezí 22–24 °C a teplota vzduchu cca 22 °C při zachování perfektní tepelné pohody.

Rozložení teplot při vytápění a chlazení se stropním systémem Dennert DX Therm

Možnosti a výhody DX Therm

Velikou předností tohoto systému je velmi krátká reakční doba, která činí cca 66 min. do plného výkonu 54 W/m2. Vzhledem k tomu, že plných 100 % plochy stropu je využito pro vytápění, pracuje tento systém velmi efektivně. Dokonale funguje i při výšce stropu 4,5 m a to díky téměř nulové ztrátě při prostupu tepelného záření vzduchem. Umístění teplovodního okruhu na spodní straně je výhodné i v tom, že DX Therm dokáže stejným okruhem v letních měsících také chladit. Letní chlazení řídí proudění vzduchu, kdy klesá chladný vzduchu od stropu k podlaze. „Pouhým” prouděním studené vody, s ohledem k výkonu v okruhu, lze tak místnost ochladit o cca 5 °C.

Zakomponováním teplovodního okruhu do systému DX Therm v průběhu výroby je zabezpečeno přesné osové rozložení trubek, stejná vzdálenost trubek od povrchu stropu v celé ploše (vodorovnost). Princip sálavého vytápění od stropu směrem k podlaze, který je zde uplatněn, není ovlivněn tím, zda je na podlahách v interiéru dlažba, plovoucí podlaha, dřevěná podlaha nebo koberec. Teplo je rovnoměrně rozložené v celé místnosti. Stropní systém Dennert DX Therm byl oceněn v soutěži „Výrobek roku 2012”.

Napojení a regulace

Napojení topných okruhů se provádí běžnými topenářskými spojkami. Vyústění vývodů topných okruhů do horní strany stropu umožňuje snadné a velmi jednoduché zapojení topných okruhů ve vrstvě kročejové a tepelné izolace.

U systémů plošného sálavého vytápění (sálavá složka tvoří až 95 % topného výkonu) nezáleží u vytápěných prostor na výšce stropu, na povrchu podlah ani na rozmístění nábytku.

Vytápění lze regulovat běžně používanými regulačními systémy

Stropní vytápění je progresivním řešením požadavků dnešních moderních trendů vytápění a splňuje veškeré požadavky nových stavebních trendů včetně požadavků na nízkoteplotní zdroje vytápění (tepelná čerpadla, solární systémy a jiné alternativní zdroje). Protože stropní vytápění Dennert DX Therm má velmi krátkou reakční dobu, lze také velmi dobře vytápění regulovat běžně používanými regulačními systémy. V případě zájmu provede tým našich specialistů všechny potřebné výpočty pro zvolení zdroje vytápění a regulaci.

Napojení topných okruhů se provádí běžnými topenářskými spojkami

Stropní systém DX AIR

Tento systém umožňuje využít dutiny pro rozvod vzduchotechniky. Jako jediný systém na trhu nabízí možnost zabudování průchodů pro vzduchotechnické ventily již ve výrobě a tím provést přípravu pro rozvod vzduchotechniky při zachování tloušťky stropu 20 cm. Systému DX AIR nabízí jednoduchou montáž vzduchotechniky, i dodatečně!. Vzhledem k možnostem systému není problém kdykoliv vzduchotechnické rozvody demontovat pro vyčištění, případně provést další montážní práce.

Dennert DX AIR umožňuje zabudování průchodů pro vzduchotechnické ventily již ve výrobě

Kvůli stále vyšším požadavkům moderních staveb na úspory energie je možno systém DX THERM kombinovat se systémem DX AIR. Kromě velmi úsporného a efektivního vytápění tak zabezpečíme také řízenou výměnu vzduchu v interiéru bez toho, abychom zvětšovali konstrukční tloušťku stropu (např. umístěním vzduchotechniky do sádrokartonových podhledů či jiným zavěšením na nosnou část stropní konstrukce.

Systém Dennert DX Therm je ideální pro všechny nízkoteplotní zdroje vytápění

Dennert nabízí svými produkty jedinečná technická řešení, která jsou vzhledem k užitné hodnotě také nejvýhodnější v poměru k ceně. Pro řešení vašich požadavků je k dispozici tým odborníků, kteří navrhnou optimální řešení, pomohou při řešení technických požadavků i při vlastní realizaci vašeho projektu.

Ke všem produktům Dennert poskytujeme standardně kompletní poradenský a realizační servis, pět roků záruku a také poradenství i po vlastní dodávce (konzultace s prováděcími firmami, topenáři atd.).

Autor: Roman Leitner
Foto: Archiv firmy