Díky novému inteligentnímu systému regulace podlahového topení a chlazení Sentio se není potřeba obávat vzniku tepelného diskomfortu vyvolaného podlahovým vytápěním.

Topení i chlazení lze regulovat úsporně a chytře

Základem dobře fungujícího topení je nejen správně zvolený způsob vytápění pomocí radiátorů nebo podlahového topení, ale i moderní materiály použité na rozvody, kotel a chytrá regulace. V případě radiátorového topení je regulace snadná, stačí otočit kolečkem na radiátoru nebo na termostatu, u topení podlahového se však investoři často obávají, že tepelného komfortu nedosáhnou.

Zejména díky novému inteligentnímu systému regulace podlahového topení a chlazení Sentio, který pro společnost Wavin Ekoplastik vyvinula česká firma Jablotron, tomu tak však není. Sentio je vybaveno umělou inteligencí a lze jej řídit i pomocí mobilní aplikace, která je k dispozici ke stažení zdarma pro operační systémy Android a iOS. Tato novinka přináší hned několik výhod: umožňuje efektivně řídit systémy vytápění a chlazení, zajišťuje maximální tepelný komfort a navíc výrazně šetří energii. Topí totiž až ve chvíli, kdy je to skutečně potřeba.

Srdcem systému je centrální řídící jednotka

Srdcem celého systému je centrální řídicí jednotka (CCU), kterou lze použít až s 24 drátovými nebo bezdrátovými termostaty nebo senzory. Jednotka může zároveň ovládat až 16 termoelektrických pohonů pro řízení až osmi různých zón. Jednotka CCU navíc disponuje pěti teplotními vstupy a dvěma výstupy. Má ještě k dispozici dva výstupy s napětím (230 V) a dvě relé pro ovládání čerpadel. CCU lze rozšířit pomocí rozšiřujících modulů, které umožní větší počet vstupů/výstupů. K jednotce jsou připojeny příslušné periferie pro získávání informací – termostaty a sensory. Na jejich základě je pak řízena teplota v místnostech.

Požadovanou pokojovou teplotu lze nastavit přímo na termostatu, nebo pokud je CCU připojena na internet, tak i přes aplikaci pomocí PC nebo mobilního telefonu. Ocení to např. majitelé chat či chalup, kteří si tak mohou hned po příjezdu užívat tepelné pohody.

Nastavení a ovládání

Ke zprovoznění systému slouží dotykový display, který nemusí být stálou součástí systému a montážní firma si ho může po nastavení odnést s sebou. Nastavení a uvedení do provozu může probíhat i přes PC. Systém lze navíc řídit i na dálku s pomocí mobilního telefonu. Stačí si jen stáhnout potřebnou aplikaci, je k dispozici zdarma a v češtině i celé řadě dalších jazyků.

Termostaty, čidla, senzory

Systém Sentio nabízí dva základní typy externích snímačů teploty, kabelový a bezdrátový. Venkovní teplotní čidlo, které musí být instalováno na severní straně budovy a chráněno před slunečním svitem, předává centrální řídící jednotce informace o venkovní teplotě, pokojové termostaty a čidla zase poskytují potřebné informace o teplotách v místnostech, které musí CCU řídit. Senzory (snímače) pokojové teploty jsou alternativou termostatů a poskytují stejné funkce. Měří vlhkost a pokojovou teplotu, ale nemají ovládací rozhraní. Mohou být ovládány pouze přes dotykový display nebo pomocí aplikace počítačem a mobilním telefonem.

Požadovanou pokojovou teplotu lze nastavit přímo na termostatu, nebo pokud je CCU připojena na internet, tak i přes aplikaci pomocí PC nebo mobilního telefonu. Sledování teplot uvnitř i venku je důležité pro zajištění co nejefektivnějšího řízení systému a snížení spotřeby energie.

Drátové či bezdrátové termostaty nebo senzory, elektricky regulované ventily a další zařízení se na centrální řídicí jednotku připojují pomocí přehledných svorkovnic

Software s umělou inteligencí

Softwarové prostředí regulačního systému má integrovanou umělou inteligenci. Díky tomu dokáže systém sám reagovat na aktuální situaci. Pokud si uživatel na svém PC nebo na mobilním telefonu pomocí chytré aplikace nastaví, že chce mít v místnosti v 6 hodin ráno příjemných 23 stupňů, systém sám začne s teplotou pracovat a připravovat se na ni ještě dříve, než 6. hodina udeří. Stejně tak lze nastavit požadovanou teplotu i ve vzdálené chatě nebo chalupě a po příjezdu si již užívat optimálního tepelného komfortu.

Související články

Autor: Ivo Valeš
Foto: archiv WAVIN