U venkovní stínicí techniky ovlivňuje úsporu energie pohon i barva lamely

Kvalitní venkovní stínicí technika nabízí mnoho výhod - celoročně příjemné klima, regulované světlo v interiéru dle potřeby, úspora energie i peněz, ochrana soukromí i majetku, krásný design a pohodlí pro celou rodinu. A všechny tyto výhody významně posiluje motorizace, která se již stává standardem. Následující text se proto věnuje motorizovaným venkovním žaluziím a roletám a rozdílu mezi nimi.

Výhody předokenních rolet

Předokenní roleta může fungovat jako účinná tepelná izolace, což nejlépe zaručí její motorické řízení doplněné o povětrnostní čidlo. Jak to funguje? V létě, když slunce začne svítit příliš intenzivně, se rolety automaticky stáhnou a ochrání váš interiér před horkem a slunečním zářením. A naopak v zimě mohou za slunečného počasí automaticky vytažené rolety interiér vyhřát.

Stejně tak mohou rolety sloužit jako hluková izolace, což je vhodné především pro ty, kdo bydlí u rušné ulice nebo v centru města. Stažením rolet také dosáhnete naprosté tmy, což ocení rodiče malých dětí, nebo ti, kteří pracují na směny a potřebují přes den spát.

Motorizované předokenní rolety doporučujeme i uživatelům, kteří bydlí v přízemí a je pro ně důležitý pocit bezpečí. Pohon s vhodným příslušenstvím je totiž významnou překážkou násilného otevření rolety. Řada inteligentních roletových pohonů Oximo Somfy navíc nabízí funkce jako je rozpoznání překážky, ochrana proti přimrznutí, ochrana proti vloupání a samozřejmě automatické nastavení.

Venkovní žaluzie výborně regulují světlo

Žaluzie umí, na rozdíl od rolet, velmi citlivě regulovat světelné podmínky ve vašem interiéru, a to díky naklápění lamel. Proto hledáte-li vhodnou stínicí techniku pro vaši pracovnu nebo kancelář, je pro vás vhodnější venkovní žaluzie, díky které si sami nastavíte poměr stínu a světla tak, aby se vám co nejlépe pracovalo.

I u venkovních žaluzií platí, že jejich ovládání velmi usnadňuje motorizace, díky které můžete žaluzie v celém domě nebo bytě ovládat jedním tlačítkem. Stejně tak i u žaluzií můžete využít funkce sluneční a větrné automatiky chránící vaši žaluzii i interiér před nepříznivým počasím.

Tepelně izolační funkce žaluzií pak ovlivňuje i tvar lamel a barva. Proto se neváhejte obrátit na odborníka, který vám se správným výběrem venkovní stínicí techniky pomůže.

INFOBOX / KOLIK MŮŽETE USPOŘIT

Díky motoricky řízeným roletám (žaluziím) doplněným o čidla reagující na povětrnostní podmínky můžete snížit náklady na vytápění i na chlazení budovy. Po setmění se rolety (žaluzie) díky spínacím hodinám automaticky stáhnou a tak vytvoří před okny dodatečnou tepelnou izolaci. Naopak, když v zimě svítí slunce, rolety (žaluzie) se vytáhnou a tak pomohou vyhřát interiér domu nebo bytu. V létě, když slunce začne svítit příliš intenzivně, se rolety (žaluzie) stáhnou a tak ochrání interiér domu před horkem a slunečním zářením.

V létě se teplota v domě díky venkovním roletám/žaluziím sníží až o 9 °C. V zimě jsou náklady na vytápění redukovány až o 10%.

Jak venkovní stínění ovládat

Motorizované venkovní rolety i žaluzie můžete ovládat dvěma způsoby – pomocí nástěnného ovladače, kterým můžete ovládat jednotlivé rolety, nebo pomocí dálkového ovladače, kterým můžete ovládat jednotlivé rolety, skupiny rolet nebo jiné zařízení, jako je markýza či garážová vrata.

Designově propracovaná je například řada nástěnných ovladačů Smoove nabízející 8 barev rámečků a 3 barvy nástěnných ovladačů. Co se dálkových ovladačů týče, nabízí Somfy široký výběr od jednoduchých po šestnáctikanálový ovladač s velkým displejem pro snadné užívání.

Společnost Somfy, spol. s r.o. je už více než 45 let největším světovým výrobcem a dodavatelem řízení a pohonů pro vjezdové brány, garážová vrata, žaluzie, markýzy, předokenní rolety a interiérové stínění. Své zastoupení má v 60 zemích po celém světě. Oslovte pro řešení svého partnera.

Autor: Hana Pobořilová
Foto: Archiv firmy