Efekt městského tepelného ostrova lze mimo jiné snižovat instalací zelených střech, třeba na autobusových zastávkách. Autor: MarleenS, Shutterstock

V Holandsku vybudovali přes 300 autobusových zastávek se zelenými střechami

Hlavním důvodem k vybudování zelených ploch na autobusových zastávkách je úbytek včel ve městech. Příčina tkví v minimu zelených ploch a všudypřítomný asfalt. Ve městech tak ubývá užitečného hmyzu, včely nevyjímaje. Holandské město Utrecht se proto rozhodlo konat a zrealizovalo na více než třech stech autobusových zastávkách zelené střechy.

Jak uvádí portál Independent, celkově je takovýchto zastávek přesně 316. Výhod skýtají hned několik. Kromě toho, že poskytují potravu a domov včelám, zadržují i vláhu, ochlazují tak město a zmírňují nežádoucí prašnost. Kromě toho též ochlazují prostor uvnitř zastávky pod střechou. Mimo tyto aspekty zastávky disponují i energeticky úsporným LED osvětlením. Cestující přitom mohou odpočívat na lavičkách z bambusu. O „zahrady“ na střechách se starají pracovníci jezdící v elektromobilech.

Zastávky jsou jen jedním z mnoha opatření, kterými Utrecht usiluje o zlepšení kvality ovzduší ve městě. Cílem je mít do roku 2028 čistou veřejnou dopravu. Tento rok město uvede do provozu celkem 55 autobusů na elektrický pohon. Majitelé nemovitostí v Utrechtu také mohou požádat o dotaci určenou k vybudování zelené střechy.

Přes 300 střech utrechtských autobusových zastávek bylo osázeno zelení. Autor: @uitdragerij, instagram

Zelené střechy zachytávají jemný prach a zadržují dešťovou vodu v místě jejího dopadu. Voda se následně vypařuje a ochlazuje tak své okolí. Zelené střechy jsou proto jedním z účinných prostředků snižování efektu městského tepelného ostrova. Náklady na realizaci jedné zastávky v Utrechtu činily 1 300 €, roční údržba vyjde na 300 €. V následujících letech má město Utrecht dále v plánu nainstalovat na zastávky také fotovoltaické panely. Nutno ještě podotknout, že se nejedná o první realizace zelených střech podobného typu v Holandsku. Tato země je známá svými aktivitami s pozitivními dopady na životní prostředí. Příkladem je kupříkladu i zelená střecha na budově sousedící s rotterdamskou železniční stanicí, kterou najdete na fotografii níže.

Související články

Fotogalerie

Autor: Ing. Kateřina Kočická 1)
Foto: Foto: Shutterstock, @uitdragerij

1) překlad Helena Široká, čerpáno z www.interez.sk a www.flowee.cz