Objekt minimalistického rázu byl vystavěn na obdélníkovém půdorysu v Mostě v ulici Pod Koňským vrchem. Budova má velké prosklené plochy a nabízí unikátní pohled do technologického zázemí. Zdroj: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

V Mostě vyrostl minipivovar v neotřelém industriálním stylu

Nový mostecký minipivovar, vařící pivo na nejzápadnějším kopci Českého Středohoří, se značně liší od populární hospody Severka ze známého parodického seriálu. Nabízí totiž moderní prostory a svou atmosférou navazuje na industriální charakter starých fabrik, pro které bylo typické režné zdivo. Minimalistický styl exteriéru podtrhuje plochá střecha, která ze strany není vůbec vidět.  Interiér je též navržen velmi jednoduše, avšak prakticky.

Nově postavený pivovar zvaný Mikro byl oficiálně otevřen 9. září 2020 a zařadil se tak do pomyslného seznamu pivovarů 21. století, kterých je v Česku stále více. Na první pohled vysoce funkční a moderní stavba se nachází na okraji města Most v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji. Patří pod společnost Pivovar Hostivar z Prahy a její součástí pivovaru je také restaurace s terasou. Terasu minipivovaru z části překrývá drátěná konstrukce, po které se bude v letních obdobích popínat chmel, obdobným způsobem jako na nedalekých chmelnicích. Celková užitná plocha činí 450 metrů čtverečních. V druhé fázi projektu se ještě počítá s dostavbou kavárny s pražírnou.

Součástí nového mosteckého pivovaru je také restaurace s terasou. Interiér je zařízen funkčně a minimalisticky. Většina stěn je ponechána v surovém, vyzděném stavu, přetřená jen bílou výmalbou. Zdroj: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Historie piva v Mostě

Právo vařit pivo udělil Mostu již český král Přemysl Otakar II., a to v roce 1273 . Na počátku 20. století se řadil mostecký pivovar k největším v Čechách. Úspěšný podnik pak při demolici města v roce 1973 zanikl. O pár let později zde byl zprovozněn socialistický minipivovar, který ale ani zdaleka nedosahoval takové slávy a brzy ukončil činnost.

K založení nového pivovaru vedla majitele touha po moderní pivnici a obnově myšlenky měšťanských pivovarů. Nový pivovar s jednoduchým názvem Minipivovar Most je akciovou společností s akcionáři z širokého okolí. Vlastníci mají v plánu nejen uspokojovat místní poptávku, ale také reprezentovat město, jehož původní pivovar se v minulosti řadil k největším v Podkrušnohoří.

Na jednom konci budovy je otevřený průhled do restaurace a na druhém konci stavby je umožněn pohled do technologického zázemí. Mezi okny je fasáda objektu vyplněna režným cihelným zdivem. Zdroj: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Projekt navazuje na okolní pivovary

Jediný problém, s nímž se při projektování setkali autoři návrhu, představovala hustota inženýrských sítí pod pozemkem. „Pivovar je postaven na obdélníkovém půdorysu v ulici Pod Koňským vrchem. Složitost města i relativně komplikovaný pozemek nás vedly k tvarově jednoduchému řešení," vysvětlují architekti ze studia ADR, kteří si vzali projekt na starost. Architektonický ateliér založený architekty Petrem Kolářem a Alešem Lapkou již v minulosti realizoval pivovary H1, H2 v Hostivaři, Spojovnu na Jižním Městě nebo pivovar Trautenberk v Malé Úpě. Ateliér se v současnosti zaměřuje na projekty staveb a rekonstrukcí. Dále pak na projekty interiérů, kde úzce spolupracuje s výtvarnými umělci.

V podlouhlém objektu lze nalézt dva hlavní provozní celky. V centrální části místnosti se poté nacházejí dva hlavní pulty, jeden výčepní a druhý barový. Zdroj: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Exteriér z červených cihel a uvnitř surové stěny

Při návrhu se studio inspirovalo prostředím továrny. Exteriér pivovaru pokrývají červené cihly a v interiéru vsadili architekti především na minimalismus a praktičnost. Fasádu zdobí černé kovové logo  v podobě písmene M téměř přes celou zeď. Logo, stejně jako celý objekt, je jednoduché, čisté a na fasádě je provedeno z černého ocelového plechu.

Podlouhlý objekt se skládá ze dvou hlavních provozních celků. Na severní straně se nachází zázemí pivovaru, kde se vaří pivo. Na opačném konci je umístěný prostor restaurace s výčepem a také zázemí kuchyně. Samotná restaurace je kombinací zdiva z cihel, dřevěného nábytku s kovovými detaily, ocelových prvků a betonové broušené podlahy. V centrální části místnosti jsou dva pulty, výčepní a barový.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: BoysPlayNice