Foto: ImageFlow, Shutterstock

Vchodové dveře musí chránit i hezky vypadat

Při výběru vchodových dveří rozhodně není nutné držet se při zemi. Domovní dveře jsou nejen důležitým bezpečnostním prvkem, ale mohou být i pěkným designovým kouskem, kterým dle vašich představ a přání doladíte vzhled celého obydlí. Kromě textu článku vám bude jistě inspirací i bohatá fotogalerie.

Dveřní výplně mohou mít mnoho podob. Od těch klasických, které svým tvarem a designem nikoho nepřekvapí, nezaujmou, ale ani neurazí, až po dveře netradičně barevné, strukturované či zdobené nejrůznějšími ornamenty, skly nebo třeba i graffity. Pro většinu výrobců není problém vyrobit i skutečně originální dveře na míru, objevují se i požadavky na opravdu jedinečné kousky jako hliníkové vchodové dveře s vnější stranou v kamenné dýze.

Je z čeho vybírat

Vchodové dveře často vystihují charakter svého majitele a prozrazují, jestli jde o osobnost spíše konzervativní, která sází na klasiku, nebo o člověka, který se nebojí experimentovat. Také pohlaví rozhoduje. „Pro ženy je většinou důležité, aby byly dveře hezké, aby krásně doplnily celý vzhled domova. Muži naopak koukají spíš po praktických věcech, zkoumají technické detaily, bezpečnost, protipožární vlastnosti a vzhled je až na posledním místě,“ říká studentka interiérového designu Marta Zvonková z Brna.

Co takhle dřevěné dveře s vitráží? Foto: Bobkeenan Photography

Důležitým požadavkem posledních let je, aby dveře byly dostatečně pevné a vypadaly nedobytně. Oblíbenost bezpečnostních dveří, přes které se nikdo nedostane, tak výrazně roste. Funkční dveře lze navíc vyrobit i designově zajímavé a atypické. Hlavními materiály používanými na výrobu dveřních výplní jsou dřevo, hliník a plast. Výběr materiálu je vždy klíčový a záleží na osobních preferencích a vkusu.

Výrazné barevné akcenty dveří doplní obzvláště moderní dřevostavby či domy s kovovým fasádním obkladem. Foto: David Papazian, Shutterstock

Mezi výhody plastu patří nízká cena, snadná údržba a široká škála barevného provedení. Také hliník nabízí pestrou škálu barev a jejich kombinací. Oproti plastu i dřevu je však jeho nespornou výhodou dlouhá životnost a odolnost, díky čemuž je vhodný i do frekventovaných míst. Dřevo je dobře tvarovatelné, takže je vhodnou volbou pro ty, kteří mají rádi ornamentální zdobení, oblouky a jiné tvary. Mezi aktuální trendy patří také dřevohliník, který kombinuje výhody obou materiálů.

V současnosti jsou velmi populární kombinace dveřních výplní se světlíky – horními či bočními. Využívání denního světla a hra se stíny totiž může být příjemným oživením vstupní chodby. Skleněné výplně jsou neprůhledné, takže dovnitř samozřejmě není vidět. Velmi oblíbená jsou také skla ornamentální a jinak speciální – třeba do skla vypískované nápisy, ručně vyráběné vitráže nebo skla spékaná.

Bílá klasika, ať už v jakémkoli provedení, nezklame. Foto: David Papazian, Shutterstock

Důležitým detailem, jehož výběr není dobré podcenit, jsou i dveřní doplňky – madla, klepadla, kukátka nebo třeba i poštovní vhozy. Mezi nejoblíbenější doplňky rozhodně patří moderní madla, kterých je obrovský výběr a v případě moderních dveří jsou to různé ozdobné pásky a rámečky okolo skel.

Harmonie s fasádou i interiérem

Dávno již neplatí, že dveře musí být z obou stran stejné. Výplně by měly ladit jak s fasádou a okny, tak i s interiérovými dveřmi. Ale ačkoli lze na zakázku vyrobit téměř cokoli, i u dveří platí to, že v jednoduchosti je krása a stále vede bílá klasika. Bílé dveře jsou jednoduše nadčasové a ladí ke všemu.

Veselé barvy oživí starší dům i novostavbu. Foto: chrisatpps, Shutterstock

Na trhu existuje skutečně mnoho variant a občas je velmi těžké se zorientovat a vybrat si tak, aby dveře skutečně splňovaly veškeré požadavky majitele. Ačkoli je na internetu díky konfigurátorům možné si dveře poskládat, určitě se vyplatí zajít se svou představou i do kamenné prodejny a vše ještě probrat s odborníkem. Přeci jenom dveřní výplň bude součástí vašeho života každý den po dlouhá léta.

Fotogalerie

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: agentura BEAUFORT s.r.o., redakčně upraveno