Jak postupovat v případě, že vybíráme vchodové dveře?

Při výběru vstupních dveří nesmíme v první řadě opomenout bezpečnostní parametry. Ať už jde o byt či dům, vchodové dveře skutečně chrání nás i majetek jen v případě, že jsou zařazeny minimálně v bezpečnostní třídě 3. K čemu dalšímu bychom měli před jejich pořízením přihlížet?

Další požadavky na vchodové dveře se liší v závislosti na tom, v jaké nemovitosti mají byt použity. U bezpečnostních dveří do bytu je ze zákona povinná požární odolnost, zatímco z uživatelského hlediska je důležitá především hluková izolace. U bezpečnostních dveří rodinného domu, jež často vedou přímo do obytného prostoru nebo nevytápěné chodby, pak oceníme převážně kvalitní tepelnou izolaci. Nerezignujme však ani na design, i bezpečnostní dveře mohou být elegantní. Vyrábějí se v široké škále povrchů, včetně dřeva, laminátu či laku, některé je možné upravit i tak, že vypadají jako dokonalá replika historických dveří.

Důležitým parametrem při výběru firmy je rovněž certifikace produktu, která dává vyšší míru jistoty, že kupujeme produkt splňující zákonné normy. Jinou zárukou kvality je certifikace výrobních společností, které dveře a zámky vyrábějí. Je také vhodné zajímat se o to, z čeho jsou bezpečnostní dveře vyrobeny a vyhnout se výrobkům, které neobsahují kvalitní tuhou ocelovou kostru.

Jak se zorientovat v nabídce bezpečnostních dveří?

Základní orientaci poskytují bezpečnostní třídy, kterých je 6 a označují se zkratkou BT (bezpečnostní třída) nebo RC (z anglického slovního spojení resistence classes). Pro každou z nich je stanoven druh nářadí a čas, po který musí dveře odolávat pokusu o překonání.

Pod označením BT/RC 1 a BT/RC 2 najdeme dveře, které jsou určeny k zabezpečení méně rizikových objektů. Jsou levnější než dveře vyšších bezpečnostních tříd, ale jejich faktická odolnost je nízká. To znamená, že je lze násilně otevřít během několika minut pouhým šroubovákem.

Skutečně bezpečnostní dveře začínají u třídy 3. Spadají sem například dveře NEXT SD 101 které mají 17 jisticích bodů a integrovaný mnohabodový bezpečnostní zámek dveří chráněný zesíleným ocelovým plechem. Celé těleso dveří je vyztužené tuhou ocelovou kostrou s oboustranným pancéřováním. Tady začíná ochrana domácnosti, na kterou je možné se spolehnout. Dveře bezpečnostní třídy BT/RC 4 pak nabízejí účinnější zabezpečení bytů a domů (například 23 jisticími body) a objektům, v nichž jsou aplikovány, tak poskytují ještě vyšší ochranu proti násilnému vniknutí.

Výroba bezpečnostních dveří.

Dveře bezpečnostních tříd 5 a 6 jsou určeny pro zabezpečení objektů strategického významu, například v elektrárnách, bankách či vojenských areálech.

Pozornost je dobré věnovat příslušenství dveří, jako jsou zámky, kování a vložky, které jsou rovněž rozřazovány do 6 bezpečnostních tříd. Použité příslušenství musí být ve stejné nebo vyšší bezpečnostní třídě jako jsou dveře.

Je nějaký rozdíl, když vybíráme vchodové dveře do bytu a vchodové dveře do rodinného domu?

Určitě ano. U dveří do domu je vedle bezpečnosti nejdůležitější vlastností tepelná izolace dveří. Proto je vhodnější zvolit dveře silnější konstrukce. Vstupní dveře do rodinného domu jsou také často vystavovány přímému působení povětrnostních podmínek – slunci, dešti i sněhu. Je tedy vhodné, aby disponovaly krytím stříškou, která značně zvýší komfort obyvatel a zároveň prodlouží životnost dveří. Odolný povrch dveří určených speciálně do exteriéru a dokonalé utěsnění jejich obvodu jsou v takovém případě podmínkou.

V případě vchodových dveří do bytu v panelovém nebo činžovním domě je ze zákona dána povinnost, že musí jít o certifikované požární dveře.

Dvojité pancéřování dveří.

Lze díky bezpečnostním dveřím ušetřit na pojištění domácnosti?

Ano, určitě. Certifikace produktu nejen poskytuje jistotu, že kupujeme kvalitní produkt, ale je důležitým parametrem i při sjednávání pojištění. Čím kvalitnější dveře máme, tím větší slevu na pojistném můžeme získat, protože certifikované bezpečnostní dveře snižují riziko násilného vniknutí do domácnosti.

Bezpečnostní dveře Next SD 102.

Je ještě něco, na co bychom při výběru vchodových dveří neměli zapomenout?

V každém případě je dobré si prověřit výrobce, od kterého si chceme bezpečnostní vchodové dveře objednat. Někteří výrobci kupříkladu nemají pro své výrobky certifikáty platné v ČR nebo v Evropské unii. Výrobní firma by zároveň měla mít certifikovaný výrobní proces, který zaručuje opakovatelnost vysoké kvality výrobků. V dnešní době však ani úřední certifikát nemusí automaticky znamenat kvalitu. Určitě je tedy dobré se zaměřit na to, jestli se jedná o zavedenou výrobu a bezpečnostní kvalitu nechat posoudit nezávislým znalcem. Dodejme, že certifikace je důležitým parametrem při sjednávání pojištění domácnosti. Pokud bychom použili dveře bez platných certifikátů, může pojišťovna v případě vloupání odmítnou plnění.

Kritériem, který nám o výrobci může mnohé napovědět, je také jeho přístup k zákazníkům. Naší pozornosti by tak neměly uniknout další služby, které výrobce nabízí, případně nenabízí. Pokud jde o výrobce, který si stojí za kvalitou svých produktů, bývá součástí jeho služeb osobní poradenství, profesionální montáž, záruční i pozáruční servis nebo třeba zámečnická pohotovost.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv NEXT a.s.

1) redakčně upraveno