Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Vstupní čisticí zóny EMCO – výbornýpoměr cena/výkon a životnost

Vhodně zvolenou čisticí zónou lze dnes výrazně snížit náklady na údržbu a úklid objektu. Kvalitní čištění na vstupu nám zajistí celkově vyšší hygienu budovy a delší životnost následných podlahových krytin. Pod značkou EMCO se vyrábí rohože prvotřídní kvality za přijatelnou cenu.

Rohože zachytí výrazný podíl suchých nečistot a zanášené vlhkosti ve všech ročních obdobích. Zasahují jak do exteriéru, tak do interiéru budovy. Jsou šetrné vůči životnímu prostředí, neboť šetří spotřebu vody, spotřebu energie a čisticí chemie. Napomáhají prevenci proti úrazům a zásadně snižují počet bakterií, které pronikají do budov.

Spolehlivě odstraní nečistoty a vlhkost

Hlavním úkolem čisticích rohoží je odstranit vlhkost i nečistoty z obuvi, zabránit jejich šíření, a tím zvýšit hygienickou čistotu budov. Čisticí rohože také snižují riziko uklouznutí a následného úrazu. Jejich další výhodou je snížení nákladů na údržbu navazujících podlahových ploch. Efektivní a vzhledově atraktivní systém vstupních čistících rohoží také ovlivňuje úvodní dojem každého návštěvníka při vstupu do jakéhokoli objektu.

Z jakých typů můžeme vybírat?

V současné době je na českém trhu možno zakoupit různé typy rohoží v různém stupni kvality použitého materiálu a s tím spojeného čisticího účinku a trvanlivosti.

Obecně lze upřednostnit tzv. otevřené systémy, jež jsou typické praktickou otevřenou konstrukcí způsobující to, že špína padá do prostoru mezi profily. Jako konstrukční materiál lze nejvíce doporučit hliníkové profily vybavené čisticími vložkami, kde můžeme využít nejlepšího poměru ceny s výkonem. Užitné vlastnosti ostatních materiálů jako dřevo, guma, textil, sisal, kokos či PVC jsou výrazně nižší a tudíž nejsou vhodné pro objekty s vyšší nebo extrémní frekvencí pohybu osob.

U čisticí rohože nelze opomenout také hledisko bezpečnosti, především certifikací na protiskluz, jak je rohož vhodná pro přechod handicapovaných osob (vozíčkářů, seniorů chodících o holi, nevidomých). To se týká také dámské obuvi s úzkými podpatky, kde u některých nevhodných typů rohoží je zvýšené riziko uvíznutí a následného úrazu.

U velkých objektů nabývají na významu i certifikáty spojené s protipožární prevencí, jako je index šíření plamene a kouře.

Čisticí rohože EMCO jsou vybaveny různými typy čisticích vložek v závislosti na použití čistící zóny, buď do exteriéru nebo interiéru budovy. Jsou vhodné jak do vstupů pro pěší přechody, tak do vstupů, kde je používána drobná manipulační technika jako jsou nákupní vozíky, dětské kočárky a paletové vozíky.

Tři stupně čisticích zón EMCO

Při realizaci stavebních projektů nabízí EMCO 3-zónový koncept řešení, při kterém se zachytí až 90 % nečistot a vlhkosti. Vysoké čisticí účinnosti dosahují rohože a rohožky EMCO kombinací hliníkových profilů s vložkami pro různé typy čištění.

Pro odstranění hrubých nečistot v 1. zóně čištění se hodí obzvláště rohože a rohožky s kazetovými kartáči nebo jejich vzájemná kombinace s gumovými vložkami popř. škrabákový profil.

Čisticí rohože a rohožky EMCO tvořené odolnými kobercovými pásky s drsným vlasem zapuštěnými v hliníkových profilech jsou vhodné pro odstranění jemných nečistot ve 2. zóně čištění. V objektech s převažujícím silným znečištěním je možná kombinace s gumovými vložkami či kazetovými kartáči.

3. zóna slouží k zachycování vlhkosti a zbytkových nečistot. Může být řešena buď formou kobercových rohožek, nebo celoplošných kobercových krytin ze speciálních vysoce kvalitních syntetických vláken. Zachycené částečky nečistot nejsou v rohoži vidět a při nejbližším úklidu je lze bez námahy odstranit.

Čisticí zóna v rodinném domě

V posledních letech lze v souvislosti s obecným trendem směřujícímu k nízkorozpočtovým rodinným stavbám, zelené energii a úsporám v provozní oblasti spatřit zvýšený zájem o čisticí zóny i u drobné spotřebitelské veřejnosti. Bohužel se u projektů rodinných domů setkáváme s návrhem čistících zón ke škodě jejich budoucích majitelů poměrně zřídka. Ve finále pak tyto otázky řeší majitelé rodinných domů prostřednictvím náhradních řešení a za cenu zvýšených pořizovacích nákladů.

Bližší informace naleznete na stránkách www.emco-rohozky.cz.

Autor: Ing. Jiří Liška
Foto: Archiv firmy