Propojení toalety s koupelnou je odvážné řešení. Pokud ale v bytě žijete sami nebo jen s partnerem, není to takový problém. Zdroj: gamespirit

Věčné dilema: oddělená toaleta, nebo jako součást koupelny?

Nemůžete se rozhodnout, zda mít záchod ve společné místnosti s koupelnou, nebo zvlášť? Uklidníme vás, na tuto otázku neznají jednoznačnou odpověď ani designéři. Obě varianty mají totiž svá pro a proti. Při rozhodování je třeba brát v úvahu hned několik aspektů, jako jsou dispozice bytu, jeho velikost, ale také preference jednotlivých členů rodiny. Jen tak dospějete k řešení, které bude vyhovovat všem.

Chystáte se rekonstruovat koupelnu, nebo dokonce budovat novou? Méně početné rodiny a lidé, kteří doma prakticky jen přespávají, si mohou klidně dopřát koupelnu s toaletou v jedné místnosti. Toaleta s koupelnou zvlášť je naopak vhodná pro větší rodiny nebo zkrátka pro ty, kteří mají rádi své soukromí. Starší páry mohou ocenit obě alternativy – spojením WC s koupelnou získají vzdušný prostor, který lze vybavit nižší vanou s držadlem nebo bezbariérovým sprchovacím koutem. V druhém případě budou mít zabezpečený dostatečný komfort a soukromí.

Rozhodovat se musíme nejen podle vlastních preferencí, ale také s ohledem na dispoziční řešení bytu a jeho velikost. V nových bytových jednotkách je toto dilema vymezeno definicí zón bytu. V existujících bytových jednotkách je to spíše záležitost osobního vkusu majitelů.

Co říká legislativa?

Plánujete rekonstrukci koupelny? Před zahájením prací je nutné si ujasnit, zda potřebujete stavební povolení či nikoli. Zákon říká, že pokud nezasahujete do nosných příček, neměníte vzhled budovy a dispozice bytu, není povolení potřeba. Roli hraje rovněž hmotnost použitých materiálů, jež by měla být v ideálním případě stejná nebo podobná těm původním. Pokud byste tedy zasahovali do nosných příček a propojovali například koupelnu a WC, povolení potřebujete. Před rekonstrukcí je také nutné pořádně zvážit umístění koupelnové sanity napojené na rozvody vody a kanalizaci.

To, zda se bude při rekonstrukci zasahovat do nosných zdí nebo ne, byl měl vždy posoudit odborník. Zdroj: Kendo Nice

Pár čísel pro upřesnění…

Co říká norma o bytových domech a počtu koupelen a toalet? Byty rozděluje na tři základní skupiny dle počtu uživatelů obytných místností, nejmenšího počtu obytných místností a nejmenší plochy bytu v metrech čtverečních. Malé byty obývají 1-2 osoby, mají minimálně jednu obytnou místnost a minimální plošnou výměru 16 m2. Střední byty jsou poté určeny pro 2-4 osoby a disponují alespoň dvěma obytnými místnostmi s rozlohou větší než 34 m2. Velké byty jsou poté určeny pro 5 a více obyvatel, jsou zde minimálně tři obytné místnosti a minimální plocha činí 52 m2.

Pro byty malé velikostní skupiny je možné umístění jediné záchodové mísy v prostoru na osobní hygienu. Pro byt střední velikostní skupiny povoluje norma umístit WC v samostatné místnosti. A konečně, v bytech největší velikostní skupiny mohou být záchody dva. Jeden může být samostatný a druhý například spojený s koupelnou. Tato varianta dokonce představuje současný trend při výstavbě bytů i rodinných domů. 

Z dalších důležitých čísel ještě uveďme, že vzdálenost mezi okrajem záchodové mísy a protilehlou stěnou nebo okrajem dovnitř otevíraných dveří by měla být 0,5 m a záchodová mísa má být minimálně 40 cm osově vzdálená od bočních stěn, což platí i při umístění umyvadla na stěně. Stejný minimální rozměr je rozhodující i mezi umyvadlem a stěnou, případně mezi umyvadlem a vytápěcím tělesem.

Podle norem by v bytě či domě, kde žijí více než dva lidé, měly být koupelna a toaleta oddělené. Zdroj: Olena Yakobchuk

Toaleta v koupelně je ideální do menších bytů

Někdy nelze než umístit toaletu do koupelny, a to hlavně v menších bytech a garsonkách. Toto řešení sice vyžaduje vyšší dávku odvahy a experimentování, ale v konečném důsledku přináší radost z nového vytvořeného interiéru. Výhodou tohoto uspořádání je, že získáme větší prostor kolem toalety a také lepší přístup k ní. Navíc můžeme experimentovat s vybavením, obklady a detaily. Namísto původní příčky lze vybudovat odkládací zídku, na kterou namontujeme umyvadlo. Původní vanu lze nahradit rohovou nebo sedací.

Máme-li v úmyslu přesunout záchodovou mísu, je nutné myslet na to, že odpadová kanalizační trubka má průměr 10 cm a vedení odpadu by mělo být co nejkratší a s co nejmenším počtem odboček. Před toaletou by dále mělo být minimálně 75 cm volného prostoru a z každé strany záchodové mísy alespoň 30 cm ke stěně. Pračku můžeme přesunout do kuchyňské linky.

Nezbytnou součástí propojené koupelny s WC je také kvalitní odvětrávání. Prostor by měl být i designově konzistentní a materiálově jednotný. Nevýhodou tohoto řešení je hygienické hledisko. Každým spláchnutím toalety se totiž do ovzduší dostávají kapénky z WC, které jsou plné bakterií. Protože jsou mikroskopické, dostanou se všude, i na hygienické potřeby, včetně třeba hřebenu, což jistě není zrovna příjemná představa. To lze ale lehce vyřešit sklápěním záchodového prkénka a častějším uklízením a dezinfikováním povrchů.

Pokud se rozhodneme mít WC v koupelně, je i tak dobré toaletu alespoň opticky oddělit. Zdroj: Dariusz Jarzabek

Dvě místnosti zaručí soukromí

Oddělená koupelna s WC má spoustu praktických výhod. Tou největší je ale rozhodně soukromí. Toto uspořádání ocení především ti, kteří mají rádi svůj klid a také větší rodiny, případně starší lidé. Na toaletě je vhodné zařídit ještě malé umyvadélko.

Oddělenou koupelnu s WC oceníme především při ranním shonu, kdy chtějí do koupelny i na záchod v podstatě všichni. Velmi vhodné rovněž je do místnosti napasovat i malé umyvadlo. Zdroj: yampi
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock