Velikost domu a jeho cena

Pokud přemýšlíte nad stavbou domu a nemáte přehled o současných cenách, jak stavby, tak pozemku, následující článek vám tuto problematiku objasní. Architekt Jan Tesař v dalším dílu cyklu Stavíme s architektem vysvětluje, jak velikost domu ovlivní jeho cenu, na čem je možné ušetřit a do čeho se naopak vyplatí investovat.

Jaká je optimální velikost a jaká je cena domu? Samozřejmě čím větší, tím dražší. Ale pozor! Platí pravidlo, že čím je dům menší, tím dražší je jeden metr čtvereční nebo krychlový. Je to z toho důvodu, že malý i velký dům potřebuje kotel a dvojnásobně vetší dům nepotřebuje dvojnásobně dražší kotel. Stejně tak oba domy potřebují napojení na vodu, napojení na kanalizaci a to zpravidla bývá stejně drahé.

Ovšem nejdůležitější, co ovlivňuje cenu domu, jsou vaše požadavky. Proto si pořádně rozmyslete, co chcete a co skutečně potřebujete. Ideální je, když si to napíšete. Tím si své myšlenky utřídíte.

Je potřeba si uvědomit, že dům je v podstatě investice a staví se na několik generací. Většina domů jednou změní svého majitele a takový dům se pak špatně prodává, špatně se zabydluje. Snažte se proto se svým architektem najít optimální velikost.

Sklep? Ano nebo ne?

Jednou z nejdražších položek a zároveň nejčastějších otázek je, zda se vyplatí sklep. Ve většině případů se sklep vůbec nevyplatí. Je to nejdražší část domu. To, co stavíme pod zemí, musíte speciálně izolovat, musíte pro to vyhrabat zeminu, musíte konstrukce navrhnout tak, aby odolaly tlaku zeminy. Takže pokud chcete mít sklep jen jako skladovací prostory, tak se to opravdu nevyplatí.

Rozdílem jsou například pozemky, které jsou ve svahu a tvoří tak v podstatě suterénem. Nebo pozemky částečně zapuštěné do svahu. Ty lze využít jak pro bydlení, tak jako suterén. Dalším případem, kdy se vyplatí investovat do stavby sklepa, je nějaký výjimečně malý pozemek, na němž potřebujete technickou místnost, sklady, případně fitness. Potom je suterén jedna z možných variant.

Cena domu

Investici je třeba si předem pořádně rozmyslet. Cena domu se zpravidla stanovuje přes metr čtvereční anebo přes metr krychlový.

Jan Tesař doporučuje navštívit web České stavební standardy. Najdete tam nejaktuálnější ceny ve stavebnictví. Za rok 2021 byla průměrná cena za jeden metr krychlový obestavěného prostoru stanovena v celorepublikovém průměru kolem 6700 korun. Když to přepočtete na metry čtvereční, tak tuto cenu vynásobte až čtyřikrát, protože máte asi tři metry vysoké patro a ještě nějaké metry seberou zdi. To znamená, že metr čtvereční stojí kolem 28 tisíc. Je to průměr a jsou do toho započítány i ty nejlevnější domy. Takže pokud si přejete trochu vyšší standard, počítejte s cenou ještě vyšší. „Já našim klientům říkám, že taková hraniční cena za kvalitní dům s kvalitními okny, s kvalitní obálkou je kolem 10 000 Kč za metr krychlový obestavěného prostoru, tedy 40 000 za metr čtvereční,“ shrnuje Jan Tesař cenovou hladinu roku 2021.

Pozor! Co v této ceně není? V této ceně není pozemek. Pokud nemáte pozemek vlastní, tak počítejte někdy i s několika miliony na jeho pořízení. V ceně také není vybavení, tedy nábytek. Je to jako když si koupíte byt. Máte zařízené koupelny, máte zařízené dveře, máte podlahy. Ale už v bytě není kuchyň a není tam nábytek. Pro takový odhad ceny doporučuje Jan Tesař navštívit nějakého velkoprodejce nábytku a udělat si kontrolní součet. Pokud se budete rozhodovat, že veškerý nábytek budete chtít na míru, pak tu cenu vynásobte klidně třikrát nebo čtyřikrát.

Dále není v ceně honorář architekta a příprava projektových prací. Není tam samozřejmě ani zahrada. Na tu už zpravidla nevyjdou peníze, ale je to jedna z věcí, na kterou se budete dívat z oken. Pokud máte omezený rozpočet, řekněte to vašemu architektovi hned na začátku.

Příklad z praxe

Se stejným zadáním k nám přišli majitelé rodinného domu v Brandýse nad Labem, kde jsme se snažili optimalizovat náklady již ve studii stavby. Zvolením správného rozponu ušetřili na stropech až statisíce korun a potom zbyly peníze na věci, po kterých toužili a bez kterých se nechtěli do stavby rodinného domu pouštět. Tady jsme zvolili dražší řešení přízemního domu, jak si přáli. Obecně přízemní domy jsou dražší než domy, které jsou postaveny na patro. Přes to všechno se nám podařilo dodržet předem stanovený rozpočet.

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: www.stempel-tesar.com