Dům postavíte za poměrně krátkou dobu, ale zeleň si dává na čas. Nebojte se využít služeb krajinářského architekta či jiného odborníka.

Zahradu plánujte už při výběru pozemku a nebojte se vynechat plot, radí odbornice

V tomto dílu Stavíme s architektem na chvíli opustíme dům jako takový, ale stále zůstaneme na pozemku – řeč bude totiž o zahradě. Kdy začít s jejím návrhem? A kde končí její hranice a začíná veřejné prostranství?

Příprava a stavba rodinného domu nezbytně zahrnuje také návrh zahrady, která se významně podílí na celkovém dojmu z obydlí a zároveň ovlivňuje to, jak se doma cítíme. V tomto článku si vysvětlíme, proč s jejím plánováním začít co nejdříve a ukážeme si, že hranice pozemku není vždy třeba nekompromisně oddělovat plotem: Často postačí jen správné rozčlenění do několika tematických celků, které šikovně oddělíme například trvalkovým záhonem. Takové pohledové odclonění je navíc pocitově mnohem příjemnější než nedobytná kamenná stěna nebo pletivová zábrana.

Lepší dříve než později

Zahrada se stane vaším druhým obývacím pokojem, kde budete trávit volný čas, když bude krásné počasí a který budete pozorovat z tepla domova, když budou za oknem plískanice. Její návrh a následnou realizaci tak není radno podcenit. Na založení není dle krajinářské architektky Lucie Vogelové nikdy pozdě. Avšak ideální je se jí věnovat už při výběru pozemku.

Před realizací zvažte, k jakému účelu by měla prvotně sloužit a co na ní plánujete dělat: Jiná zahrada se hodí pro rodinu s malými dětmi, kde je nutné vedle estetické stránky volit i bezpečnostní prvky, jiný požadavek budou mít starší manželé. Záleží i na vašich preferencích a přáních: Pokud máte sen mít u domu vzrostlý strom, kterým ale váš pozemek nedisponuje, myslete na jeho zasazení se značným předstihem, aby měl dostatek času vyrůst. V potaz vezměte i agrotechnická doporučení: Konkrétně k výsadbě stromů doporučujeme podzim.

Plot není nezbytností

Kde zahrada končí a kde začíná veřejná plocha? „Pokud máte na pozemku rozložení, kde je příjezdová cesta vaším vstupním prostorem a poté zbytek zahrady na druhé straně domu, kam například vede obývací prostor, můžete tomu veřejnému prostranství nabídnout kousek své parcely, který je vaším hlavním vstupem do domu – není tedy potřeba ho mít vždy pevně ohraničený – plot lze případně posunout až na další hranici,“ vysvětluje Lucie Vogelová.

Krásná zeleň je „běh na dlouhou trať“. Ke svému rozkvětu potřebuje dostatek času a trpělivosti.

Udělat z předzahrádky veřejné místo pro setkávání přitom není v našich končinách nic nového: I tradiční české vesnice věnovaly část zahrad návsi a jednotliví majitelé domů se starali o hrušně a jiné ovocné stromy, které okolí vkusně doplňovaly. Přirozenou hranici mezi jednotlivými parcelami tak mohou tvořit vzrostlé stromy, keře nebo dokonce terénní nerovnost. Uvidíte, že se v takto řešeném prostoru budete cítit mnohem příjemněji a že jej bude pozitivněji vnímat i okolí.

Parcely dvou sousedů v Popovičkách jsou navzájem odděleny zelení, která v průběhu roku mění svůj vzhled a okolí vkusně doplňuje.
Autor: Mgr. Kateřina Saidl 1)
Foto: Youtube INTRO TV

1) Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=xz_KHJvq13I&t=1s