Tento dům vyhrál v "HELUZ Dům roku"

Některé domy minete, aniž byste si jich všimli, zatímco jiné domy vás upoutají už z dálky. „Chtěl jsem, aby dům měl tvář,“ představuje architekt Václav Kosnar stavbu, která zvítězila v soutěži HELUZ Dům roku 2021. Není divu – impozantní prosklený štít domu, který sám navrhl a s rodinou i obývá v západočeské obci nedaleko Plzně, vám rozhodně utkví v paměti.

Kompozici zděného cihlového objektu ve tvaru písmene T tvoří dvě části: Ta první má půdorys obdélníku (13,6 x 6,6 metrů) a je zastřešená sedlovou střechou, druhou část tvoří přízemní kolmý trakt (13,4 x 7,85) s plochou střechou na severní straně. Dominantu domu s provětrávanou fasádou představuje jeho průčelí s vysokými okny. Sedlová střecha je kryta hliníkovou falcovanou krytinou v antracitové barvě, ve stejném barevném odstínu je také trapézový plech na fasádě, který společně s latěmi ze sibiřského modřínu tvoří fasádu domu, ale i hliníková okna a vstupní dveře či veškeré klempířské prvky. Dům se podobá klasickému venkovskému stavení, avšak s moderními minimalistickými prvky.

Jeden svět

Pozemek je specifický tím, že je jižní stranou orientován do ulice, navíc je tato strana poměrně zúžená. „V podstatě má pozemek tvar trojúhelníku, jehož špička směřuje na jih do ulice, což jsem z počátku vnímal jako překážku. Ideální je mít jižní stranu domu orientovanou do soukromé části zahrady,“ vysvětluje Václav Kosnar a dodává: „Nakonec se mi podařilo hendikep proměnit v benefit. Vznikl tak prosklený štít a dům získal nejen ‚tvář‘, ale i dostatek slunce v interiéru.“

Dominanta průčelí domu se odráží i v jeho interiéru – obývací pokoj je otevřen až do patra s galerií. Hlavní velkolepý obytný prostor objektu (60 m2) s kuchyní a jídelnou má kromě úchvatného proskleného štítu ještě v ose jídelního stolu symetricky protilehlá okna s výhledem na les (východ) a do zahrady (západ). Tato okna také umožňují přístup na terasy, které jsou na obou stranách domu. Na rozhraní mezi jídelní částí a společenskou místností je situován subtilní krb, který tyto prostory funkčně odděluje a zároveň esteticky doplňuje. Součástí přízemí je ložnice rodičů, jeden z dětských pokojů, koupelna a posilovna. Za prostorem kuchyně nechybí technická místnost a toaleta. Z obývacího pokoje vede schodiště do patra, kde ústí v chodbě propojené s galerií. V patře je pak koupelna a další dva dětské pokoje. Z chodby patra vedou mlynářské schody do podkroví, kde si majitel plánuje dokončit „trucovnu“.

Ústřední částí domu a srdeční záležitostí architekta je společný prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. „Je to místo, kde se schází rodina a kde trávíme spoustu času. Tento prostor měl být hodně vzdušný, prosvětlený a měl poskytovat co nejvíce výhledů ven. Proto tu máme okna na tři světové strany a sluníčko k nám postupně svítí celý den. Prostor je perfektně prosvětlený,“ pochvaluje si investor.

Nejen zmíněný štít se promítá do interiéru, dalším prvkem jsou dřevěné latě fasády. „To, co jsem navrhl na fasádu, jsem chtěl zopakovat i uvnitř, aby interiér byl v kontextu s exteriérem,“ potvrzuje koncepci architekt. A tak například v ložnici či dětském pokoji je vždy jedna stěna obložena modřínovými latěmi, na toaletě je z nich realizován stropní podhled.

Cihelný zdicí systém

V zimě jsou vysoká okna energetickým přínosem, tepelné přebytky z letního slunce řeší vnější žaluzie a izolační trojskla. Příjemný tepelný komfort ale vytváří především zděná konstrukce z cihel HELUZ FAMILY 30 broušená, které jsou svými tepelněizolačními parametry vhodné i pro stavbu pasivních domů. „První léto (ještě bez fasády) jsme zvládli i bez žaluzií. Oproti dřevostavbám, které se velmi rychle ohřejí, zděná stavba akumuluje teplo pomaleji, takže i tropická vedra trvající týden se dala zvládnout,“ říká architekt a s úsměvem k tomu na závěr poznamenává: „Vždyť i tři prasátka v té pohádce přišla na to, že nejlepší dům byl ten zděný.

O projektu

  • Název: Rodinný dům v Řenčích u Plzně
  • Autor projektu: Václav Kosnar, Atelier Kosnar
  • Dispoziční řešení: 7+kk
  • Užitná plocha: 258,6 m2
  • Konstrukce: Cihelný systém, příčky a okenní překlady HELUZ
  • Okna a dveře: hliníkové systémy Schüco s trojitým izolačním sklem
  • Fasáda: sibiřský modřín a hliníkový antracitový plech

Fotogalerie

Autor: Mgr. Alena Drtinová 1)
Foto: Jiří Hloušek

1) redakčně zkráceno