Ventilační turbíny LOMANCO – dobrý tip na větrání zdarma

O ventilačních turbínách bylo napsáno již mnoho článků, protože jsou na české střechy montovány již od roku 1996. Připomeňme si tedy alespoň ty základní a zásadní podmínky, proč a kam se turbíny umisťují a proč se s nimi nahrazují původní hlučné a velmi často nefunkční centrální elektrické ventilátory umísťované na VZT šachtách panelových bytových domů.

Stávající systém, který v panelové zástavbě převládá, používá k odvětrání šachet panelových domů – odvětrání WC, koupelna, kuchyň – centrální elektrický ventilátor ovládaný z jednotlivých bytů, jež při spuštění v jednom bytě uvede do provozu nucené odvětrání ve všech bytech napojených na jednu stupačku. Následuje hluk ze spuštěného elektrického ventilátoru a jeho rezonance se ozývají v celé šachtě. To znají hlavně obyvatelé bytů blízko střechy (nejvyššího patra).

Samočinné ventilační turbíny

Naštěstí se již patnáct let instalují jako náhrada za nefunkční a hlučné centrální motory ventilační turbíny Lomanco®, které mají proti původním motorům nespočet výhod. Především vás již nebude obtěžovat velký hluk a silné otřesy z motoru. Turbína má sice nižší výkon oproti motorům, ale na oplátku vám odvětrává průběžně a zcela zdarma. Záruka je 15 let, životnost je přibližně 40 let.

Díky prvotřídním nerezovým kuličkám zapouzdřených v teflonovém pouzdře (patentovaný systém evidovaný firmou Lomanco®), které je stále extrémně kluzné, se ložiska nikdy nezaseknou, nezrezaví a hlavně po celou svoji životnost nevyžadují údržbu.

Větrání podle vlastní potřeby

Použitím turbín Lomanco místo centrálních motorů na střeše domu již nejste ovlivněni potřebami sousedů. Lomanco odvětrává ventilační šachtu po celý den a to velmi pozvolně, bez pocitu průvanu. Již vám nebude v zimě zbytečně vytahováno drahé teplo z bytu, pokud si to ovšem nebudete sami přát.

Každý obyvatel domu si zvolí sám, jaké má nároky na větrání. Jestli si pořídí v bytě žaluzie (uzavíratelnou mřížku), když se mu zdá, že ventilační turbína odvětrává příliš nebo axiální ventilátorek, protože si chce již řídit svoji potřebu odvětrání sám. Získá se tak dvoufázové odvětrání, kdy malý ventilátor odvětrá požadovaný prostor v bytě a následně v šachtě převezme úkol odvětrání turbína Lomanco.

Pomocí následujícího programu si sami odvoďte intenzitu větrání místnosti s lidmi: Stanovení intenzity větrání v místnosti

Správná instalace

Pokud jste se rozhodli pro tuto ekonomickou a ekologickou variantu odvětrání, je potřeba si pro správný chod pohlídat i realizační firmu, která bude Lomanco® nahrazovat za centrální motor. Je zapotřebí, aby vždy bylo použito průměru nasávacího hrdla turbíny 356 mm, což je typ BIB14 popř. TIB14. Pro panelové domy do 5 pater postačuje 1 ks za jeden centrální motor, nad 5 pater je již zapotřebí 2 ks TIB14. Pokud je to možné, nejlepší je umístnění vedle sebe popř. v případě nedostatku místa s použitím tzv. kalhotového dílu neboli rozdvojky.

Odvětrávání střešních plášťů

Originální turbíny Lomanco jsou používány i pro odvětrání střešních plášťů a také půdních prostor. U střešního pláště především v zimě turbína provádí vzdušný oplach, odvětrává průběžně vznikající kondenzát. Naopak v létě turbína odvětrává přehřátý vzduch a tím zamezí přehřátí půdního prostoru a sníží teplotní zatížení celého domu. Odvděčí se vám sníženými náklady na klimatizaci, případně přímo příjemnějším prostředím.

Často je také turbína používána na odvětrání sklepních prostor, odvětrání radonu, ale i odvětrání čističek odpadních vod, zemědělských objektů, kravínů, či stájí.

Pozor na falzifikáty

Dejte pozor na pravost ventilačních turbín Lomanco®. Jen originální turbína Lomanco®celohliníkovou konstrukci cibulovitého tvaru, zcela bez použití plastových dílů. Tvar jednotlivých prvků je vyvíjen a průběžně zdokonalován již od roku 1956 a oproti falzifikátům je testován po celém světě. Navíc je stále prováděna přísná výstupní kontrola každého kusu.

Ještě bychom vás rádi upozornili na praktiky některých obchodníků, kteří nabízejí neznačkové turbíny (napodobeniny Lomanca) a argumentují tím, že je sice nižší cena, ale stejné vlastnosti. Jim se to vyplatí, protože za pár let k nim opět přijdete a díky dodaným turbínám s krátkou životností budete požadovat další nové. Pak se vám ale bude těžko na domovní schůzi vysvětlovat, proč je nutné každých např. 6 let turbíny měnit a zdali neexistují turbíny s delší životností a stabilními vlastnostmi.

Pokud si nejste jisti umístěním a montáží Lomanca, zašlete nám fotografii současného stavu centrálního motoru (www.lomanco.cz) a my vám sdělíme zásady, které by měla realizační firma dodržet.

Autor: Bc. Václav Bílský
Foto: Archiv firmy