Jedna z oceněných staveb ročníku 2018 - Terra Cotta Studio, umělecká keramická dílna, Dien Phuong, Vietnam

Wienerberger Brick Award 2020 odstartován

Společnost Wienerberger AG, největší světový výrobce cihel, pořádá každé dva roky soutěž Brick Award, jejíž další ročník byl právě odstartován. Do Brick Award 2020 lze právě přihlásit výjimečné cihlové stavby z celého světa.

Projekty mohou přihlašovat architekti či odborná veřejnost elektronicky prostřednictvím webové stránky www.brickaward.com. Pro vítězné stavby je připravena zajímavá finanční odměna v každé kategorii. Do nového ročníku je možno cihelné stavby přihlašovat od 1. dubna 2019 do 9. dubna 2019 včetně.

Soutěž Wienerberger Brick Award, která se poprvé uskutečnila v roce 2004, je prestižní architektonickou soutěží, jež oceňuje vynikající příklady moderní a inovativní architektury cihlových staveb. Společnost Wienerberger tímto vyzývá k podávání přihlášek pro ročník 2020. V roce 2018 se soutěž těšila mimořádnému zájmu, celkem se zaregistrovalo na 600 projektů z více než 50 zemí.

Ocenění Brick Award je spojeno s finanční odměnou ve výši 7 000 EUR pro vítěze hlavní ceny a 5 000 EUR pro každého z vítězů jednotlivých kategorií.

Oficiální video představuje jednotlivé vítěze Brick Award 2018:

Soutěž je rozdělena do pěti kategorií:

 • Příjemný domov (rodinné domy),
 • společné bydlení (bytové domy),
 • společná práce (administrativní a industriální stavby),
 • sdílené společenské prostory,
 • inovativní, novátorské projekty.
 • Poslední zmiňovaná kategorie je zaměřena na inovativní koncepce a netradiční způsoby užití cihel.

  Příkladem mohou být nové stavební technologie nebo použití cihel na míru danému projektu či použití cihelných materiálů jako unikátních dekorativních prvků. V předložených projektech musí hrát významnou roli keramické výrobky od pálených cihel po lícové cihly, keramické obklady nebo cihlovou dlažbu. Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků společnosti Wienerberger. Zvláštní pozornost bude věnována tomu, jak budovy spojují atributy funkčnosti, udržitelnosti a energetické úspornosti. Dalším podmiňujícím kritériem je, aby byl projekt aktuální, tj. dokončen v roce 2016 nebo později.

  Po uzavření přihlášek odborná komise vybere 50 nejlepších staveb, které budou nominovány na ocenění Wienerberger Brick Award 2020 a budou publikovány v knize Brick20 na jaře roku 2020. Následně mezinárodní porota složená z architektů vybere 5 vítězů v jednotlivých kategoriích a vítěze hlavní ceny. Oficiální předání cen proběhne ve Vídni na jaře roku 2020.

  Těšíme se na vaše přihlášky!

  Související články

  Autor: Ing. Pavla Peterková
  Foto: archiv Brick Award