Zdicí systém POROTHERM

Výstavba rodinných domů z pálených cihel prožívá konjunkturu. Důvodů je hned několik. Společnost Wienerberger, jež je celosvětově největším výrobcem pálených zdicích materiálů, velkou část cihelen modernizovala a vybavila technicky nejvyspělejšími technologiemi. Spolu s tím došlo jak k vytvoření zcela nových výrobků, tak i k inovaci stávajícího sortimentu. Zdicí systém POROTHERM tak dnes zaručuje nejen ty nejlepší vlastnosti, ale také cenovou dostupnost.

Náklady na zdivo potřebné pro pořízení hrubé stavby představují jen asi 7 – 10 % celkových investic, jež je nutné vložit do výstavby rodinného domu. Přesto právě na kvalitě, vhodnosti a také kompatibilitě zdicího systému závisí spokojenost s budoucím bydlením. Zdivo je totiž jediným prvkem, který se nedá na domě během jeho užívání vyměnit.

Broušené cihly POROTHERM CB

Přírodní materiál pro zdravý život

Na rozdíl od jiných stavebních materiálů se cihly vyrábějí z čistě přírodních surovin. Díky technologii vypalování při vysokých teplotách jsou velmi pevné, odolné a nabízejí vynikající užitné vlastnosti.

Příčkovka POROTHERM 8 P+D

Moderní velkoformátové cihelné bloky, které se dnes při výstavbě především používají, disponují vynikajícími tepelněizolačními i zvukoizolačními vlastnostmi. Strukturu těchto cihel tvoří speciální mřížka se systémem svislých dutin, jež brání únikům tepla. Pálené cihly přitom nabízejí výborné akumulační i difuzní vlastnosti, a tak umožňují zdravý a příjemný způsob bydlení.

Jednovrstvé zdivo provedené z vhodných cihel přitom splňuje (a mnohdy značně převyšuje) přísné normové požadavky na tepelněizolační vlastnosti, takže stavbu již není nutné dodatečně zateplovat. Dům s jednovrstvou konstrukcí z přírodního materiálu navíc „dýchá” – propouští vodní páry, takže se minimalizuje možnost vzniku nebezpečných plísní.

Vysoká kvalita i propracovaný systém

Největším výrobcem pálených zdicích materiálů u nás je společnost Wienerberger cihlářský průmysl. Pod značkou POROTHERM se nachází komplexní systém, jenž umožňuje výstavbu celé hrubé stavby. Pro svoji dokonalost tak v mnohém připomíná geniálnost stavebnice Lego.

Na obvodové zdivo lze ze sortimentu POROTHERM využít jak klasické cihelné bloky v tloušťkách od 365 do 440 mm, tak speciální tepelně superizolační zdivo (Si). V kombinaci s tepelným izolantem se tu uplatní i cihly se zvukoizolačními vlastnostmi s označením AKU. Svými výjimečnými vlastnostmi zaujme i nedávná novinka – broušené cihly (CB) s ložnou spárou o tloušťce pouze jeden milimetr. Vnitřní nosné příčky lze vybudovat z běžných cihel POROTHERM, ale je možné sáhnout i po speciálních zvukoizolačních cihlách s přívlastkem AKU, které se vyrábějí v tloušťkách od 190 do 300 mm. V případě nenosného příčkového zdiva se používají cihly o tloušťkách 65, 80 a 115 mm. Sortiment POROTHERM je dále rozšířen o tři druhy keramických překladů a stropní systém pro světlé rozpětí až do 8 000 mm.

Pálené novinky

Společnost Wienerberger pravidelně rozšiřuje svůj sortiment o novinky. V minulém roce byly představeny dvě nové cihly – POROTHERM 19 AKU a POROTHERM 8 P+D. Zájemce o speciální zdění na tenkou spáru potěšilo instruktážní DVD „Zdění z broušených cihel POROTHERM CB”, jež podává přehled o šíři sortimentu a představuje doporučenou stavební technologii. Na uvedeném nosiči jsou k vidění i referenční stavby a uvedeny informace o zaškolování stavebních firem.

Wienerberger – instruktážní DVD

Firma tak i nadále pokračuje ve svojí strategii, kdy neustále dbá na vysokou kvalitu výrobků a zároveň svůj sortiment rozšiřuje a dále inovuje. Více informací na www.porotherm.cz.Související odkazy a doplňky:

POROmetr − porovnejte úspory se stěnou POROTHERM.

Stavebníci, kteří staví z POROTHERMU, mohou díky pomůcce od společnosti Wienerberger zjistit, na jaké výdaje se připravit a zda má vůbec smysl zateplovat nebo raději investovat do kvalitních oken. Na základě informace o velikosti vnější stěny domu POROmetr snadno vypočítá, kolik tepla "uteče" zdmi a kolik.

Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny

Vliv oken na tepelnou náročnost celé stěny z tepelně izolačních cihel POROTHERM je větší, než jak bývá známo. Proto je místo zateplení takové stěny účinnější a často levnější volit okna pro pasivní nebo nízkoenergetické domy s hodnotou UW od 0,5 do 0,85 W/(m2K)) místo standardních oken (UW = 1,3) nebo normou ještě přípustných (UW = 1,7). Ukazuje to program Vliv oken na tepelnou náročnost obvodové stěny, kde jsou přednastaveny U-hodnoty pro zdivo z cihel POROTHERM 44 Si (0,24 W/(m2K)).

Autor: Mgr. Lidmila Kábrtová
Foto: Archiv firmy Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.