Kompaktní sálavá akumulační kamna z betonu jsou vhodná do pasivních domů i dřevostaveb.

Akumulační kamna šetří náklady na vytápění

Správně zvolená akumulační krbová kamna šetří nejen spotřebu dřeva, ale i celkové náklady na vytápění. V dnešních moderních domech či nově zrekonstruovaných objektech s kvalitní izolací již není potřeba instalovat topidlo s vysokým výkonem. A protože náklady na vytápění elektřinou a plynem jsou nepředvídatelné a jejich cena kolísá, stále více uživatelů si do svého objektu instaluje topidlo na dřevo, které plánuje užívat jako sekundární a nezávislý zdroj vytápění.

Často se ale stává, že se krbová kamna v domácnosti začnou používat více a stávají se zdrojem vytápění na delší období, než bylo původně zamýšleno. Právě díky nestabilním cenám za energie je totiž vytápění dřevem stále ekonomicky přijatelnější než ostatní možnosti vytápění. Navíc investice do správně zvolených krbových kamen je v porovnání s investicemi do ostatních vytápěcích zařízení pořád dostupnější. I proto je potřeba výběr krbových kamen nepodcenit, aby splnila požadavky a očekávání uživatele.

Jak správně vybrat akumulační krbová kamna

Velmi důležité je brát zřetel na tepelnou ztrátu objektu a podle toho vybírat topidlo, které prostory komfortně vytápí, avšak nepřetopí. Dodejme, že měrná tepelná ztráta novostavby s užitnou plochou 120 m2 při venkovní teplotě 12 °C je 5 až 6 kW. Tepelná ztráta obývacího prostoru (obývací pokoj s jídelnou a kuchyní) v takovém domě s užitnou plochou 40–50 m2 při výpočtových mrazivých teplotách (přibližně – 12 °C) je 2 až 3 kW. Při teplotách okolo nuly jsou to jednotky kilowat tepelné ztráty za hodinu.

Více o správném výběru topidla si můžete přečíst v rozhovoru s panem kamnářem Karlem Slezákem.

Akumulační krbová kamna mají tu výhodu, že se jedná o volně stojící kamna, která lze zabudovat prakticky kamkoliv v objektu. Je potřeba zohlednit vyšší hmotnost akumulačních kamen, která se pohybuje kolem 400 kg. Takovou hmotnost však naprostá většina stavebních konstrukcí a podlah nemá problém unést a omezení instalace kamen tak nejsou velká.

Důležité při výběru kamen jsou výkon topidla, velikost a v neposlední řadě vzhled. V dnešní době je to pak i dostupnost a časová náročnost montáže a instalace, a to vzhledem k vytíženosti kamnářů a jejich časových kapacitách.

Akumulační sálavá kamna hřejí 12 hodin na jedno přiložení

Při výběru akumulačních krbových kamen je potřeba dát pozor na to, aby kamna disponovala tzv. aktivní akumulační masou. To znamená, že motorem kamen je akumulační masa, která je přímo ve styku se spalinami. Spaliny v průběhu hoření obcházejí přímo kolem akumulační masy, která teplo akumuluje.

Akumulační krbová kamna s aktivní akumulační masou jsou dimenzována na dvě až tři dávky paliva. Interval přikládání akumulačních kamen je 10 až 12 hodin. Dle tepelné ztráty prostor a požadované komfortní teploty uživatele lze interval přikládání zkrátit. Nejkratší možný interval přikládání pro akumulaci je 8 hodin mezi jednotlivými dávkami paliva.

Způsob přikládání paliva a výdeje tepla: graf 1: akumulační kamna BLOX, graf 2: konvenční krbová kamna

Dávka paliva a časový interval je určen výrobcem. Při častějším přikládání, než je stanoveno výrobcem klesá účinnost kamen, teplo takzvaně vyletí komínem. Zároveň jsou pak kamna i komín zbytečně tepelně přetíženy a vzniká riziko jejich poškození.

Využitelná energie z 1 kg dřeva = 1 běžné poleno o délce přibližně 33 cm a průměru okolo 10–12 cm = 4 kWh Při doporučené dávce paliva 3 kg dřeva je získaná energie 12 kW. Při účinnosti kamen více než 80 % se do kamen uloží více jak 9,6 kW energie. Tato energie je následně pláštěm kamen sálána do obytného prostoru a díky odsálávání této energie v čase tak získáváme výkon kamen v jednotkách kilowatů za hodinu.

Akumulační krbová kamna s aktivní akumulačním masou, která je tvořena dvouplášťovými akumulačními prstenci.

Jak správně topit v akumulačních krbových kamnech

Jak již bylo zmíněno, pro optimální a kontinuální provoz jsou akumulační kamna dimenzována na přikládací interval přibližně po 12 hodinách.

Po vložení první dávky paliva a zatopení necháme kamna přibližně hodinu hořet, poté přiložíme druhou dávku paliva. V průběhu těchto dvou hodin, kdy v kamnech hoří, se kamna „nabíjí“, akumulují vytvořenou energii do akumulační masy. Následně dalších 10 hodin pak naakumulované teplo postupně přes plášť kamen sálají do obytného prostoru.

Pokud tedy zatopíte ráno a večer kamna budou v kontinuálním provozu což znamená, že jsou stále teplá a hřejí. Takto lze nepřetržitě a plynule, navíc při efektivní spotřebě paliva a optimálním provozu kamen, vytápět dům.

Křivka povrchové teploty v závislosti na teplotě místnosti

Ovládání kamen elektronikou

Pro správné fungování akumulačních kamen je nutné dodržovat správný postup topení. Po fází hoření dřeva, přibližně tedy po dvou hodinách, je potřeba zavřít klapku přívodu vzduchu, aby teplo neunikalo přirozeným tahem komínu.

Pro komfortní a pohodlnou obsluhu kamen lze kamna vybavit elektronickou regulací hoření, která zajistí elektronické řízení klapky přívodu vzduchu. Není tak nutné, aby uživatel u kamen seděl a čekal, až v nich dávka paliva dohoří. Elektronická regulace hoření po dohoření automaticky klapku přívodu vzduchu zavře, navíc i během hoření a topení optimalizuje a řídí přívod vzduchu, reguluje jeho množství a tím zvyšuje účinnost kamen a optimalizuje proces hoření.

Sálavé teplo

Jednou z největších výhod akumulačních sálavých kamen je předávání tepelné energie formou infračerveného sálání. Díky takovému sálání nedochází k vrstvení do tepelných zón (teplota u podlahy a u stropu je velice podobná). Kamna ohřívají předměty, od nichž se teprve ohřívá vzduch v okolí. Je to zdravý, neprašný a příjemný způsob vytápění.

Jedná se vlastně o určitý druh infračerveného záření. Je to záření podobné slunečnímu záření. Sálavé teplo působí na člověka regeneračně, protože dokáže působit na nervové zakončení v hloubce ~0,1mm v tkáni. Tím uvolňuje a uklidňuje.

Akumulace tepla v plášti kamen.

Modulární systém akumulačních kamen pro rychlou instalaci

V důsledku energetické krize se poptávka po vytápění dřevem v posledních letech velmi zvýšila a s tím souvisí i vytíženost a zaplněné kapacity kamnářů.

Řada výrobců zareagovala a začala nabízet modulární akumulační krbová kamna vyrobená z jednotlivých prefabrikovaných bloků. Jde vlastně o jakousi sofistikovanou skládačku, samozřejmě se zachováním všech užitných vlastností akumulační stavby. Pro kamnáře je tak montáž a uvedení do provozu časově méně náročná a dá se stihnout v průběhu jednoho dne.

Modulární systém akumulačních krbových kamen usnadní instalaci a montáž.
Autor: Banador
Foto: Banador