Batima. Spolehlivý partner každé stavby

Je tomu 20 let, co zahájila výrobu, prodej a montáž u nás tehdy téměř revolučního zařízení, venkovních okenních rolet. Dnes už dodává roletové schránky, okna, dveře, žaluzie, slunolamy, venkovní žaluzie, vrata, brány, ploty, balkonová zábradlí, venkovní parapety, zahradní nábytek. A do interiéru stoly, obložení, osvětlení, žaluzie a jiné doplňky. To vše a ještě víc je Batima.

Venkovní roleta je dnes už relativně známým doplňkem oken, stále však nedoceněným. Investor, projektant a architekt dokáže dobře pracovat s její elegancí a funkcí – stínicí, protihukovou nebo bezpečnostní. Bývá ale na rozpacích, má-li odhadnout či přesněji vyčíslit její vliv na příjemné vnitřní prostředí v zimě i létě a na snížení potřeby (a spotřeby) energie na vytápění, resp. chlazení. Tyto úspory bývají znatelně větší, než předpovídají oficiální stavební výpočty, které vliv venkovních stínicích předmětů skoro „nevidí“.

Batima dobře ví, že velmi kvalitní stavební výrobek není totéž, co správně zabudovaný kvalitní stavební výrobek a kvalitní celá stavba. Proto její obchodní zástupci a ostatní firemní pracovníci jsou připraveni zodpovědět veškeré dotazy zákazníků, vysvětlit celý sortiment. Její tým montérů produkty namontuje a záručně i pozáručně opraví. Tradice firmy, růst výrobního sortimentu a stálý kontakt se zákazníky napovídá, proč je dnes Batima považována za spolehlivého partnera.

Krátký pohled nazpět

Firma Batima je již 20 let jedním z největších výrobců venkovních rolet v ČR. Od roku 1994 sídlí ve vlastní kancelářské budově s komplexem výrobních a skladovacích hal. Působnost Batimy se rychle rozšířila z Liberce do celé České republiky, v níž má hustou síť obchodních zastoupení. Největší je filiálka Praha. Firma postupně vyvíjela a uváděla na trh nové výrobky. Výroba jednoho typu venkovních rolet pro německého partnera byla rozšířena na několik druhů rolet v mnoha barvách a provedeních.

Od roku 1998 Batima podporuje instalaci rolet v novostavbách vlastním patentovaným výrobkem dřevocementovou schránkou BAT G, která se umísťuje pod stropní věnec překladu. V roce 2004 byl oceněn Zlatou medailí společný výrobek, nosná roletová schránka Heluz-Batima. V dnešní době je nejžádanější roleta s vodící lištou v ostění. Ta odpovídá prosazování hlavní myšleny firmy: schovat veškeré díly rolety před zraky případných narušitelů a tím zamezit přístup například k vodícím lištám, celé roletě a zabránit tak její demontáži.

V říjnu roku 2004 byl zahájen provoz nové práškové lakovny. Díky tomu Batima snížila dodací lhůty rolet s výběrovou barvou. Prodávaný sortiment výrobků se rozšířil o sítě proti hmyzu k roletám, garážová vrata (rolovací, sekční, výklopná), vnitřní žaluzie (vertikální, horizontální), markýzy.

Od září 2005 Batima zahájila výrobu hliníkových výrobků:  zábradlí, hliníkových parapetů, pojezdových bran, plotů a oplocení, pergol.

V roce 2008 se prosadila na trhu výrobou interiérových výloh pro obchodní řetězce. Úspěšně zahájila i výrobu hliníkových autobusových zastávek.

Od roku 2009 Batima rozvíjí výrobou hliníkových „chuťovek“ na objednávku zákazníka nebo bytového architekta. Jde např. o stoly, stolky, obaly na květináče, poličky, venkovní i interiérové osvětlení, regály, police, administrativní boxy, šatní stěny, hliníková interiérová obložení stěn atp. Díky práškové lakovně firma nabízí širokou škálu barevného provedení těchto výrobků. Moderní ohýbačkou a svařovacím zařízením lze vyrobit libovolný (i atypický) tvar poptávaného výrobku.

Na přelomu 2009/2010 zahájila Batima výrobu hliníkových oken a vchodových dveří. Zákazníkovi opět může nabídnout velké množství barevného provedení.

Batima dnes

Dnes tato firma vyrábí a dodává pro velko- i maloodběratele, provádí montáž vlastními pracovníky, zajišťuje poradenskou činnost a servis v mnoha oblastech výstavby. Společným jmenovatelem většiny činností je kovozpracující výroba specializovaná na hliník. Základní předností tohoto kovu je, že „nerezatí“, je lehký, trvanlivý a ve výsledku elegantní.

Bylo zmíněno, že Batima je jedním z největších výrobců, který se specializuje na venkovní rolety, schránky pro rolety a žaluzie. Kromě provozovny v Mníšku u Liberce, kde je jejich centrální výroba, má pobočky po celé republice. Během několika let rozšířila původní sortiment o rolety a mini rolety do oken, venkovní žaluzie, bezpečnostní celokovové žaluzie a garážová vrata.

Protisluneční technika

Pod tímto souhrnným názvem se myslí rolety do oken, rolety s pohledovou schránkou, rolety se zaomítací schránkou, venkovní žaluzie, bezpečnostní celokovové žaluzie, pojezdové okenice, slunolamy a markýzy.

Venkovní žaluzie BATIMA

V posledních letech se zákazníkům také osvědčily rolety, které zabrání rozbití oken při vichřici a rolety regulující vnitřní teplotu při rekordních vedrech.

Rolety umí vytvořit chladné klima v bytě a zabrání slunečním paprskům proniknout do místnosti. Při správném návrhu, který zohledňuje orientaci domu, resp. jeho oken vůči světovým stranám, lze cíleně zajistit příjemné vnitřní prostředí v zimě i v létě, včetně dostatku denního světla. A docílit i významných úspor energie na vytápění nebo (v létě) chlazení. Je dobré vědět, že energie potřebná k dodání 1 kWh tepla v zimě je zhruba třetinová, než je energie potřebná na odebrání 1 kWh tepla v létě.

Příklad použití rolet na rodinném domě

V poslední době je největší zájem o venkovní parapety, které může zákazník spolu s ostatním sortimentem objednat přímo v e-shopu firmy. Stále oblíbené zůstávají stínicí prvky na vnitřní straně:

Vertikální interiérové žaluzie

Za pomoci použitých látek vertikální žaluzie významně dokreslují interiér, stávají se esteticky zajímavým prvkem. Široká paleta barevných variant a vzorů a jednoduché ovládání řadí vertikální interiérové žaluzie mezi oblíbené stínící techniky.

Horizontální interiérové žaluzie

Horizontální interiérové žaluzie jsou stále rozšířeným řešením protisluneční ochrany. Umožňují plynulou regulaci světla v interiéru, tedy nastavení jeho intenzity a směru, kterým se dovnitř dostává. Tato schopnost je odlišuje od jiných druhů stínící techniky.

Hliníkové výrobky

Seznam postupně narůstá. Dnes lze jmenovat okna, parapety venkovní, dveře vchodové, dveře interiérové, hliníkové fasády, brány, branky, garážová vrata, zábradlí, hliníkové fasády venkovní, hliníkové obložení stěn, okopové lišty (sokly).

Technologie

Vedle kovodělné technologie je pozoruhodná prášková lakovna, která vytváří barevné podání výrobků. Díky vlastní práškové lakovně je možné všechny hliníkové výrobky nalakovat do libovolné barvy dle vzorkovníku RAL. Zákazník ocení volbu barvy zejména u parapetů, fasády, slunolamů, okopových lišt, oken i dveří.

Slunolamy BATIMA

Kompletní otvorová výplň BAT Blok

Tato novinka v sobě zahrnuje kompletní sestavu okna, roletové schránky, rolety a obou parapetů. Po zabudování tohoto systému je vnější detail celý čistý a dokončený na úroveň přípravy pro finální fasádu - špalety již dokončeny v barvě. Z vnitřku schází finální dokončení omítek včetně špalet. Celý komplet pak firma doveze na stavbu a vlastní mechanizací odborně usadí pod věnec do otvoru bez překladů. Nespornou výhodou získanou montáží systému je samozřejmě také rychlé zabezpečení domu a zamezení úniku tepla. Systém se začne prodávat v dubnu 2013.

Nová vzorkovna a rozšíření obchodního týmu

Letos otevřela BATIMA novou pobočku s velkou vzorkovnou, kde lze shlédnout veškerý uvedený sortiment. Tým pracovníků je připraven na dotazy zákazníků a na přímo na místě navrhne řešení a nabídne kalkulaci. Adresa pobočky: Praha 9, Pod Harfou 933/72.

Zákazníci mimo ČR jistě ocení rozšíření obchodního týmu do zemí EU, což s sebou přinese lepší dostupnost výrobků v rámci Evropy.

1 Zpracováno z podkladů společnosti Batima API Czech k.s.

Autor: neznámý autor
Foto: Archiv firmy