K vytvoření atmosféry kuchyně v anglickém stylu pomohou také tmavé podlahy a dřevěné obložení stěn nebo trámy. Zdroj: Michael Higginson
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Bydlení ve stylu staré Anglie evokuje to pravé teplo domova

Pod bydlením ve stylu staré Anglie si můžeme představit život v kouzelných, útulně zařízených domcích. Jen pomyslete na to, jak po náročném pracovním dni usednete s šálkem černého čaje do čalouněného křesla, přikryjete se stylovým přehozem a posloucháte jen padání dešťových kapek za oknem. Zkuste „starou dobrou Anglii” zažít i u vás doma.

Bydlení, které se inspiruje starou Anglií, ocení především milovníci retra a starých předmětů. Pokud tedy nacházíte zalíbení v minimalismu, budeme vás muset zklamat. Interiér ve stylu staré Anglie je plný doplňků v podobě koberečků, polštářů, přehozů i rodinných fotografií. Angličané milují čistě přírodní materiály, takže nesmí chybět kvalitní dřevěný nábytek – ideálně čalouněný. Hojně užívána je také kůže nebo kov. Spoustu zajímavých kusů, například v podobě komod, čajových stolků nebo stylových příborníků, můžete najít u prarodičů na půdě. Drobné bytové doplňky nakoupíte také v antikvariátech.

Ale ačkoliv je interiér zařízený v anglickém stylu vybaven velkým množstvím nábytku a dekoracemi, nikdy není přeplácaný. V anglických domech převládají světlé barvy jako bílá, béžová a růžová. V menší míře však často nechybí ani odvážnější barvy v podobě tmavě červené, královsky modré, petrolejové nebo černé. Stěny anglických pokojů jsou tapetovány motivy s proužky, jemnými květinovými vzory či decentními ornamenty v neutrálních barvách.

Anglické obývací pokoje jsou jedinečné, útulné a zároveň majestátní. Stačí si vybavit, jak bydlel Sherlock Holmes a inspirace je na světě. Zdroj: PJ Photography

Nepostradatelný krb a nezbytná knihovna

Anglické domy se také často neobejdou bez krbu, který ve výsledku dominuje celému domovu. Pokud krb nemáte nebo bydlíte v panelákovém bytě, nezoufejte. Řešením je tzv. falešný krb, ve kterém sice oheň nerozděláte, ale pokud na něj postavíte pár svícnů, zaručujeme, že dekorativní funkci splní dokonale. Anglické domy a panství byly bohaté na prostor, takže v nich kromě obývacího pokoje s krbem nechyběly ani velké knihovny se spoustou knih.

Pokud nemáte k dispozici parametry pěkného anglického venkovského sídla, nevadí. Dnes jsou možnosti neomezené. Na internetu najdete rozměrově malé reprezentativní knihovny v nadčasovém anglickém stylu, které se vejdou i do bytu v činžovním domě.

Šlechtická koupelna

Koupelnové zdi může pokrývat obklad s romantickými náměty či mozaika. Poněkud dražším, ale charakteristickým kouskem, je volně stojící stylová vana s typickými mosaznými nohami. Typické pro anglické koupelny jsou také oddělené kohoutky pro studenou a teplou vodu. Jde sice o méně praktické, ale nadmíru elegantní řešení. Designovou vanu dále skvěle doplní velká zrcadla v tepaném rámu. Skvěle se sem hodí i starožitná svítidla, která dokonale dovrší dojem luxusu.

Retro vana na mosazných nohách v zaobleném tvaru dodá na zcela novém zážitku při koupeli. Zdroj: tiverylucky

Kuchyně srdcem domova

Kuchyně v tradičním anglickém stylu jsou stále populárnější a není divu. Na rozdíl od moderních a chladných industriálních interiérů je zde cítit to pravé teplo domova. Anglická kuchyň obsahuje hodně dřevěných prvků, především kuchyňské skříňky, stropní trámy a další – vše v naturálním provedení. Kuchyňská linka může být vyrobena na míru, což dodá místnosti na autenticitě. Uprostřed kuchyně se bude vyjímat velký oválný stůl pro celou rodinu, nad kterým by neměl chybět typický křišťálový lustr. K vrcholům barevnosti patří květovaný porcelán a proslulé kostkované textilie.

Angličané milují útulné bydlení, kterému vévodí kvalitní dřevo a mnoho bytových doplňků. Zdroj: Jeremy Bentham

Související články

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock