V roce 2020 je očekáváno pokračování trendu imitace přírodních materiálů, který se na vrcholu oboru obkladů a dlažeb drží již poměrně dlouho

Co chystá rok 2020 v oblasti designu obkladů a dlažby?

Na nedávném veletrhu v Boloni byly představeny nové trendy a vzory z odvětví obkladů a dlažeb na rok 2020. Imitace mramoru, retro vzory či korodující kov patří mezi to, co nás čeká a nemine. Dostatek inspirace naleznete v tomto článku.

Imitace přírodních materiálů

Nejvýraznějším trendem z hlediska dlažeb a obkladů bude podle odborníků i v roce 2020 zejména imitace přírodních materiálů. Ty jsou pro návrháře již několik let největší studnicí inspirace. Přírodní vzory se obvykle ani po letech neokoukají – na rozdíl od výraznějších jednobarevných variant, například sytě žluté či oranžové... „Největším hitem veletrhu Cersaie pro rok 2020 jsou bezpochyby dlaždice v designu mramoru ve velmi odvážných až divokých tónech,“ řekl jednatel společnosti M.B. Keramika Martin Bezděk. Příznivci extravagantního bydlení tak budou moci v příštím roce sáhnout po designu zlatého, sytě zeleného, modrého či antracitově černého mramoru. V některých případech pak mohou zvolit i namíchání více barev dohromady, například zlaté s modrou i černou.

Dlažba Versace Eterno

Je libo Valentino či Versace v koupelně?

Obklady a dlažby běžně navrhují také prestižní módní domy jako například Valentino či Versace. Pro příští rok si oba přichystali luxusní obklady a dlažby, které korespondují s jejich oblečením. Například ikonická červená nebo zelenkavá barva bot od Valentina se nově objevuje i na obkladech a dlažbách. Vyloženou lahůdkou pak může být třeba monogram této značky na koupelnových obkladech. Obkladům a dlažbám značky Versace stále dominuje prvek Medusy nebo typického řeckého meandru. Naprostou novinkou jsou však nové dekory série Alphabet zobrazující zdobná písmena, která jsou aktuálně k nalezení i na oděvech z nejnovějších kolekcí značky. Méně extravagantní, avšak neméně působivou novinkou je pak série Eterno ve věrné imitaci ohořelého dřeva, která byla představena v několika magických odstínech.

Malé retro obklady i v ložnici

Ačkoliv jsou hlavním současným trendem zejména velkoformátové dlažby a obklady, určité novinky bude v příštím roce možné zaznamenat i u výrazně menších provedení. Zde budou hlavním trendem zejména retro vzory, z hlediska rozměrů jde především o velikost 20x40 cm nebo cihlový tvar obkladů ve formátu 10x20 cm a 10x30 cm. Retro styl se přitom hlásí k návratu v novodobém a moderním pojetí. Zatímco dříve retro obklady zdobily celé koupelny, dnes je běžnější jejich aplikace pouze v části z nich, kde plní funkci dekorativního prvku. Retro styl dlaždic je dnes natolik populární, že se objevuje jako dekorace nejen v koupelnách, ale i jinde v bytě, kupříkladu v ložnici, obývacím prostoru, ale také v kavárnách...

Retro obkladové cihly

Zkorodovaný plech v interiéru

Další netradiční variantou obkladu, která patří k novinkám, je design zkorodovaného plechu. Ačkoliv se podobné realizace objevily na veletrzích již v minulosti, pro příští rok budou k dispozici i vzory v petrolejové, tmavě modré, zelené a cihlové barvě. „U těchto obkladů a dlažeb platí, že čím větší formát mají, tím víc na nich vyniká kresba, a to neplatí jen pro vzor kovu, ale i pro imitaci mramoru, dřeva nebo betonu. Na obkladech malého formátu design přírodních materiálů neoslní zdaleka tolik jako na formátu velkém. Proto doporučujeme rozměry alespoň 90x90 cm nebo 60x120 cm, největší možné provedení pak dosahuje rozměrů až 160x320cm,“ doplnil Martin Bezděk.

Obklad v designu zkorodovaného plechu

Jednotný kamenný vzor v interiéru i exteriéru

Poměrně novým designem, který se v příštím roce dostane na výsluní, je vzor Terazzo. Ten interpretuje kámen, jenž je směsí cementu, ušlechtilých kamenných drtí a barviv. V kamenictví je běžně využíván při výrobě schodišť. Tento design se v roce 2020 bude objevovat jak v podobě interiérového obkladu, tak dlažby. A dokonce jej uvidíme i na venkovních dlažbách o tloušťce 2 cm, které se standardně pokládají na terče, do štěrku nebo do trávy. Uživatel si tak bude moci vytvořit zajímavou linku, která se ponese jak interiérem, tak exteriérem a bude obě části udržovat v jednotném konceptu.

Imitace mramoru v divokém barevném provedení

Související články

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv společnosti M.B. Keramika

1) redakčně upraveno