Moderní a úsporný bytový dům na ulici Francouzská v Brně vyrostl v lokalitě, která se za poslední roky výrazně proměnila a která dnes láká k bydlení v těsné blízkosti centra Brna.

Díky velkoformátovým tvárnicím získal bytový dům podlahovou plochu navíc

Moderní úsporný bytový dům na ulici Francouzská v Brně vyrostl v lokalitě, která se za poslední roky výrazně proměnila která dnes láká bydlení v těsné blízkosti centra Brna. Novostavba je unikátní svým úzkým tvarem (šířka je pouhých 7,5 m), protože vznikla na proluce, kde stál dříve starý jednopodlažní rodinný dům. Také tady se projevily výhody velkoformátových tvárnic Silka Tempo Ytong Jumbo služeb Kompetenčního centra Xella.

V bezprostřední blízkosti historického centra Brna, kam lze dojít procházkou do 15 minut, vznikl projekt moderního bydlení Rezidence Francouzská. Nový sedmipodlažní bytový dům nabízí prosvětlené byty s dispozicí 1+kk a 3+kk s obytnou plochou 31 až 72 m2. Součástí všech bytů je balkon a sklepní kóje. Parkování je možné v podzemní garáži vybavené automatickým zakládacím systémem. Rezidentům je k dispozici kolárna a společná zahrada, která se nachází ve vnitrobloku. Pro nejnáročnější klienty byl v posledním patře vybudován nadstandardní byt s obytnou plochou 100 m2 a velkou terasou nabízející působivý výhled na Brno. Byt je připravený k instalaci klimatizace a vířivky (na terase). Dům je realizován jako energeticky úsporná stavba. Samozřejmostí je kvalitní zateplení včetně izolačních trojskel.

Promyšleno do detailu

Investor projektu efektivně využil služby Xella blue.sprint, které zahrnovaly statické posouzení, optimalizaci zvolených materiálů a vizualizaci finální nabídky v BIM modelu.

Při stavbě byly použity velkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo. Byt v posledním patře s obytnou plochou 100 m² a velkou terasou nabízející působivý výhled na Brno.

Původně bylo v projektu navrženo první podzemní a první nadzemní podlaží ze železobetonu, od druhého podlaží byly vyprojektovány obvodové stěny tloušťky 450 mm. V našem návrhu jsme použili na vnitřní nosné a mezibytové stěny vápenopískové velkoformátové tvárnice Silka Tempo tloušťky 240 mm, které mají výborné pevnostní a akustické vlastnosti (vzduchová neprůzvučnost Rw = 57 dB). Tyto tvárnice jsme u nižších podlaží použili i do obvodových zdí. Ve vyšších podlažích jsme už mohli použít velkoformátové pórobetonové tvárnice Ytong Jumbo tloušťky 250 mm. Konkrétně se jednalo o tvárnice Ytong Jumbo Univerzal s pevností P3-450 a Ytong Jumbo Statik s pevností P4-550,“ říká Jakub Podešť, technický poradce – statik společnosti Xella CZ.

Nový sedmipodlažní bytový dům nabídne prosvětlené byty s dispozicí 1+kk a 3+kk s obytnou plochou 31 až 72 m².

Pavel Červík, manažer pro klíčové projekty společnosti Xella CZ k tomu dodává: „Toto statické doporučení pak bylo projektantem zahrnuto do projektové dokumentace. Následně jsme vytvořili BIM model se vzorovým rozvržením prvků ve stěnách. Každá stěna byla rozpracována do detailu, což následně usnadnilo práci na stavbě. Kromě toho jsme připravili i nákres, kde přesně se má pohybovat minijeřáb. Díky záměně za štíhlejší zdivo získal developer navíc podlahovou plochu o výměře 55 m2. Když si uvědomíme orientační cenu této plochy v Brně 100 000 Kč/m2, každý si může dopočítat, co tato změna developerovi projektu přinesla.

Ve vyšších podlažích byly použity velkoformátové pórobetonové tvárnice Ytong Jumbo tloušťky 250 mm.

Nechyběly ani minijeřáby

Detailně připravený projekt umožnil optimalizovat i logistiku výstavby a zásobování staveniště v tak náročné lokalitě, jakou ulice Francouzská v Brně je. Další výhodou velkoformátových stavebních prvků Silka a Ytong je i využití minijeřábů, které si zákazník může u společnosti Xella zapůjčit. Jejich obsluhu zajistí dva pracovníci, jeden z nich ovládá minijeřáb a druhý ukládá jednotlivé tvárnice. Díky tomu jsou schopni dva pracovníci vyzdít 2× větší plochu než čtyři pracovníci s klasickými tvárnicemi. Při stavbě byly využity dva typy minijeřábů – MK 300 s dlouhým dosahem až 5 metrů a Spider, který se osvědčil pro zdění ve stísněném prostoru.

Více informací o velkoformátové výstavbě a digitálním plánování Xella blue.sprint najdete na www.xella.cz.

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Xella