V severovýchodní části projektu je situován soubor 12 řadových domů, rovněž vyzděných z cihel HELUZ

Harcovna v Rožnově pod Radhoštěm: klidné a energeticky nenáročné bydlení z cihel

Developerský projekt Harcovna na atraktivním místě nedaleko centra Rožnova pod Radhoštěm nabízí nové moderní bydlení. Postaven byl z materiálů splňujících požadavky na nízkou energetickou náročnost objektu i akustický komfort, které vytvářejí zdravé prostředí pro život. Původním nositelem názvu Harcovna byla zdejší hospůdka, která dala nejprve jméno místní lokalitě a nyní jej převzal i developerský projekt.

V rámci výstavby obytného souboru Harcovna bylo navrženo celkem 66 bytových jednotek, vyzděných z cihelných systémů HELUZ. Umístěny jsou ve čtyřech blocích bytových domů s dispozicemi od malých 1 + kk až po prostorné 4 + kk. Orientace domů na jižní až jihozápadní stranu zajišťuje příjemné proslunění bytů, obytný prostor rozšiřují i velké terasy či lodžie s výhledy do přírody. V severovýchodní části projektu je situován soubor 12 řadových domů s předzahrádkami, rovněž vyzděných z cihel HELUZ. Součástí projektu je i realizace víceúčelového exteriérového sportoviště jako připomenutí původní funkce místa, které bylo zasvěceno fotbalu.

Při tvorbě projektu jsme se rozhodli pro zdicí systém z keramických cihel českého výrobce HELUZ především díky jeho vlastnostem. Jde o kvalitní systém keramických bloků s dlouhou životností, velkou únosností, zdravotní nezávadností a vysokou mechanickou a požární odolností,” vysvětluje Ing. Jaroslav Blinka z realizační firmy ENERGOAQUA.

Bytové domy nabízejí jednotky o dispozicích 1 + kk až 4 + kk

Železobeton, broušená cihla a kontaktní zateplení = energetická úspora

Obvodové zdivo bytových i řadových domů bylo navrženo z broušených cihel HELUZ PLUS 38, které společně s kontaktním zateplovacím systémem tvoří energeticky úspornou obálku. V kombinaci s masivní železobetonovou stropní konstrukcí získala stavba dobré akumulační vlastnosti, jež zajistí teplotní stabilitu interiéru ve všech ročních obdobích. Zároveň představuje i velmi dobrou akustickou ochranu, jednak před hlukem zvenčí a jednak před přenášením hluku mezi jednotlivými místnostmi.

Neprůzvučnost konstrukce mezi jednotlivými byty byla řešena akustickými cihlami HELUZ AKU 30 P15, na individuální přání klientů byly v řadovém domě vyzděny některé interiérové příčky i z akustických cihel HELUZ AKU Z 17,5. Cihly se speciálním tvarem připomínajícím písmeno Z jsou určeny pro nosné i nenosné zdivo s požadavkem na maximální zvukovou izolaci. Zdivo oboustranně omítnuté vápenocementovou omítkou tloušťky 15 mm má laboratorní vzduchovou neprůzvučnost Rw = 51 dB, což je nadstandardní hodnota vzhledem k malé tloušťce zdiva vyzděného na maltu pro tenké spáry.

Obvodové zdivo bytových i řadových domů bylo navrženo z broušených cihel HELUZ PLUS 38

Vizuálně i funkčně efektivní stínění

Na tepelný komfort v interiéru bylo pamatováno speciálními nosnými roletovými a žaluziovými překlady HELUZ, které mají integrovanou schránku na umístění venkovního stínění. Jde o estetické řešení zcela skryté pod omítkou, kdy kazety s venkovními roletami nejsou dodatečně „přilepeny” zvenčí nad okna. Venkovní stínění je nezbytnou součástí energeticky úsporných staveb, jež v létě zabraňuje přehřívání interiérů a v zimě naopak snižuje úniky tepla ven.

V kombinaci s masivní železobetonovou stropní konstrukcí získala stavba dobré akumulační vlastnosti

Materiály použité v projektu Harcovna v Rožnově pod Radhoštěm:

  • Cihly HELUZ Plus 38 broušená – obvodové zdivo
  • Cihly HELUZ UNI 30 broušená, HELUZ UNI 25 broušená – vnitřní nosné zdivo
  • Cihly HELUZ AKU 30/33,3 MK a AKU 25 MK, HELUZ AKU Z 17,5 – akustické zdivo
  • Cihly HELUZ 14, 11,5 a 8 broušená – příčkové zdivo
  • Roletové a žaluziové překlady HELUZ
  • Související články

    Autor: tisková zpráva
    Foto: archiv firmy