Vysoké stropy dodávají prostoru maximální vzdušnost. Nabízí skvělou příležitost, jak vyjádřit své estetické cítění. Zdroj: bezikus

Jak zařídit byt s vysokými stropy, aby neztratil svůj půvab?

Interiéry s vysokými stropy jsou noblesní a velkolepé. K vidění byly dříve především na zámcích a ve šlechtických domech. Ač jsou prostorné a spíše ojedinělé, ne vždy mohou působit zrovna útulně. Přinášíme proto osvědčené rady a tipy, jak takový interiér zařídit a neubrat mu přitom nic z jeho krásy.

Byty s vysokými stropy se nejčastěji nachází v historických domech nebo průmyslových objektech. Jejich výhodou je především dostatek přirozeného světla. V interiéru s vysokými stropy si také můžete dovolit neotřelý majestátní nábytek a prvky, které byste do garsonky vměstnali jen stěží. Prostor můžete například vybavit stylovou knihovnou až ke stropu, objemnými designovými stropními svítidly nebo závěsnými květináči. Odvážnější z vás se mohou pustit i do budování mezonetu.

Vysoké stropy = mnoho příležitostí

Někteří lidé oceňují u bytů s vysokými stropy vzdušnost, jiní se zde naopak mohou cítit nesví a mít dojem určité prázdnoty prostoru. Pokud se ale naučíte vnímat vysoké stropy jako bonus, můžete z nich vytěžit opravdu hodně. Charakteristickým prvkem těchto bytů jsou velká okna, díky kterým je interiér nádherně prosvětlený. Otevřený prostor je však třeba dobře rozčlenit, aby místo nad hlavami nezůstalo nevyužité a prázdné. Ve volném prostoru pod stropem lze například vytvořit praktický úložný prostor nebo knihovnu se stylovými schůdky. Knihy lze uložit i na takzvané neviditelné police, které snadno připevníte na zeď. Ze stinných stránek těchto bytů jmenujme zejména ztížené vytápění, což je problémem zvláště tehdy, pokud je budova nezateplená. Úniky tepla lze minimalizovat fyzickým snížením stropu pomocí podhledů.

Volný prostor pod stropem můžete využít například i k uložení knih. Zdroj: KUPRYNENKO ANDRII

Prostor zútulní dřevěné trámy

Jedním z nejjednodušších a přitom nejefektivnějších způsobů, jak zkultivovat místnost s vysokými stropy, jsou dřevěné trámy. Nebojte se přitom tento minimalistický přírodní prvek nechat patřičně vyniknout. V interiérovém designu jsou trámy několik posledních let opět v kurzu a hodí se jak do tradičních, tak i moderních interiérů.

S výjimečně vysokými stropy napomohou dřevěné trámy. Namísto nich lze také zvolit imitaci z polyuretanu, která je lehká a ke stropu se jednoduše přilepí. Zdroj: Procreators

Kouzla s barvami

Při zařizování bytu s vysokými stropy je důležité myslet na správný výběr barev. Jsou-li v bytě velká okna, můžete jak maximalizovat účinky přirozeného světla výmalbou světlými barvami, tak naopak stropy opticky snížit pomocí barev teplejších odstínů. Lze také ponechat stěny čistě bílé, zatímco strop vymalovat tmavě hnědou nebo šedivou. Platí, že čím tmavší barvu pro strop vyberete, tím se bude jevit blíže k podlaze.

Při malování postupujte následovně – strop vymalujte tmavými odstíny, pokračujte ke světlejším odstínům a podlahu opět volte tmavší. Pokud navíc barva stropu přesáhne na stěny, výsledek bude o to výraznější. Podobného efektu dosáhnete, když na zdi použijete tapety s výraznými vzory. Strop můžete ozvláštnit třeba i lemovacími lištami. Výsledkem jsou pak mimořádně krásné kompozice, zvláště pokud použijete rohové prvky. Majestátnost poté dodají bytu stropní kazety nebo rozety.

Vsaďte i na závěsy

Dalším pomocníkem při vizuálním snižování vysokého stropu jsou kromě vhodného osvětlení a barev také textilie, konkrétně záclony a závěsy. Má-li váš byt vysoké stropy, posuňte garnýž vysoko nad okno, ideálně pár centimetrů pod strop. Závěsy by měly spadat až na podlahu, čímž hezky zaplní velký prostor, který vysoký strop vytváří. V případě jejich správného zavěšení už poté můžete sáhnout po závěsech v tmavých i světlejších barvách.

Pokud máte doma vysoké stropy, pověste dlouhé závěsy těsně pod strop. Okno tak bude lépe zapadat do místnosti. Zdroj: ImageFlow

Moderní mezonety

V bytě s vysokými stropy můžete také vytvořit okouzlující mezonet, díky němuž získáte více užitné plochy. V mezipatře lze vybudovat místo na spaní, pracovnu nebo dětskou hernu, mezonet také vyřeší případný boj s nedostatkem úložného prostoru. Mezonetové byty navíc patří k nejvyhledávanější bytům co se pronájmu týče.

Mezonet může být skvělým řešením, jak získat více užitné plochy. Zdroj: KUPRYNENKO ANDRII

Čemu se naopak vyhnout?

Co bytům s vysokými stropy nesvědčí, je velké množství malých dekorací. Použijte raději výraznější a větší doplňky, jež na první pohled upoutají pozornost. I nábytek může být masivnější, těžší a větší. Pamatujte, že vše, co do prostoru přinese pestrost, se při optickém snižování stropu počítá. Skvělou dekorací, se kterou lze kouzlit, jsou obrazy. Ty věšte ideálně do výšky úrovně očí stojícího člověka. Zafungovat mohou také velkoformátové obrazy a fotografie umístěné ve větším počtu na stěně v různých výškách. V bytech s vysokými stropy se budou skvěle vyjímat také honosná zrcadla nebo velké rostliny. Vysoký strop je navíc perfektním prvkem, jež napomáhá dosáhnout dobré akustiky, což ocení zejména hudebníci. Do středu otevřeného velkého prostoru se skvěle hodí umístit nějaký solitérní prvek, třeba v podobě klavíru nebo pianina.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock