Markýzu nebo pergolu?

Sezona horkých dní a pravidelných posezení venku se nezadržitelně blíží a spousta lidí řeší, zda pořídit markýzu anebo pergolu. Obojí je bezesporu výrazným designovým a praktickým doplňkem. Co je však vhodnější?

V nabídce je spousta typů markýz – odkryté, polokazetové či kazetové s plně schovanou látkou při zavřeném stavu. Výhodou markýz je decentní vzhled, nepřeberné množství látek a vzorů či menší cenová náročnost. K markýzám lze pořídit integrované LED osvětlení, přídavné topení, různá větrná a otřesová čidla apod. Pro větší pohodlí lze ovládat motoricky pomocí dálkového ovladače.

Vzorkovny Rolrols:

  • Praha 6-Řepy
  • Praha 9-Kyje
  • Karlovy Vary-Březová

Pergoly

Dnes jsou však v nabídce stále kvalitnější pergoly. Vracejí se do obliby a mají několik důležitých výhod oproti markýzám. Pergola může stát samostatně či být kotvená do stěny. Použité materiály zaručují vysokou odolnost vůči stárnutí, korozi, nepřízni počasí a téměř bezúdržbovost. V našich zeměpisných šířkách nabízejí lepší podmínky pro tzv. „outdoor living” a díky stabilní konstrukci je možné je využívat i když se zhorší počasí.

Zastřešit pergolu lze bezpečnostním sklem, polykarbonátem, látkovým baldachýnem anebo naklápěcími lamelami, které chrání i před deštěm. Navíc lze naklápěním korigovat prostup světla a proudění vzduchu. Možná je též kombinace více prvků, jako pergola a plisé žaluzie či markýza na pergolu.

Doplňky

I pergoly můžeme různě doplňovat. V chladnějším počasí přijde vhod topení či navečer vestavěné LED osvětlení nebo světelný panel. Pro obzvlášť horké dny je velice příjemné vestavěné rosení (možno použít i jako aromaterapii). Pergoly lze uzavřít úplně pomocí skleněných posuvných stěn a získat tak zimní zahradu či použít screenové látky. Ty chrání před větrem a ostrým sluncem, aniž by bránily výhledu a naopak dostatečně chrání soukromí. Po zvážení se přikláníme ke kvalitním pergolám.

Více infromaci najdete na internetových stránkách www.rolrols.cz nebo na bezplatné lince 800 10 40 10.

Autor: Milan Těsný
Foto: Archiv firmy