Nová generace kompozitního materiálu RAU-FIPRO X se neuplatňuje ve sféře okenních profilů, ale i u vchodových dveří, jejichž křídlo v bílé barvě může mít rozměry až 1,1 × 2,4 m.

Okna znovuobjevená pro moderní architekturu: druhá generace kompozitního materiálu RAU-FIPRO X

Když v roce 2008 přišla společnost REHAU na trh s unikátním kompozitním materiálem RAU-FIPRO na bázi PVC a skelných vláken s produktovým názvem GENEO, rozšířily se možnosti výroby plastových oken do dříve nemyslitelných dimenzí. Najednou bylo možné vyrábět plastová okna v mnohem větších rozměrech, a dokonce bez ocelové výztuhy, což přineslo další zajímavé možnosti. Avšak nová generace tohoto materiálu RAU-FIPRO X posouvá hranice možného ještě o notný kus dál. Ve skutečnosti to znamená nárůst rozměrů okenních systémů do výšky i šířky zhruba o 10 %.

Zkušenosti v leteckém průmyslu

Materiál vyrobený z plastu a skelných vláken není žádnou novinkou, neboť v leteckém i automobilovém průmyslu se používá již delší dobu. Bohaté zkušenosti a know-how načerpané spolu- prací REHAU s předními výrobci letadel i automobilů se zúročily právě při vývoji materiálu pro okenní systémy GENEO. Cílem desetiletého výzkumu bylo zlepšit zejména stabilitu a nepříjemné průhyby u velkorozměrových plastových okenních křídel či dveří. Současně tak bylo umožněno vyrábět okna určitých rozměrů bez ocelových výztuh, což vedlo jednak k vylepšení součinitele prostupu tepla a jednak ke snížení hmotnosti okna. Kompozitní materiál RAU-FIPRO X představuje nyní zcela novou perspektivu a větší svobodu v navrhování okenních systémů v moderní architektuře.

Díky inovaci v podobě nové generace kompozitního materiálu RAU-FIPRO X má teď okenní systém GENEO lepší torzní tuhost i větší odolnost proti ohybu.

Větší teplotní stabilita a snadná instalace

Optimalizované složení materiálu RAU-FIPRO X má mnohem vyšší podíl skelných vláken (o 53,8 % více), než tomu bylo dříve. Výsledkem je výrazně větší stabilita a tvarová stálost i při působení vysokých teplot. Zároveň se ale díky absenci výztuhy znatelně snížila hmotnost okna, což významně usnadňuje manipulaci a jeho následnou instalaci. Přitom zůstaly zachovány všechny pozitivní atributy první generace GENEO oken, to znamená výborné tepelněizolační vlastnosti a skvělý hlukový útlum (do 47 dB), což jsou aktuální témata současné výstavby. Zapomenout nesmíme ani na faktor bezpečnosti, neboť okna GENEO vyrobená z materiálu RAU-FIPRO X jsou odolnější proti vloupání.

Nové rozměry pro nové možnosti

To hlavní se však odehrálo v rozměrovém růstu. Nevyztužené křídlo v bílé barvě může být s kompozitním materiálem RAU-FIPRO X navrženo až do výšky 2,4 m a šířky 1,45 m. Naopak u vyztuženého profilu v bílém provedení mohou architekti počítat s maximální výškou dokonce až 2,8 m a šířkou 1,6 m. Jestliže bude investor požadovat jiné barevné provedení, pak se v případě lepeného skla „musí smířit“ s výškou 2,5 m a šířkou 1,5 m. Rozměry oken GENEO z materiálu RAU-FIPRO X se tak dostaly až na úroveň hliníkových profilů. Křídlo z tohoto materiálu navíc unese sklo o hmotnosti až 100 kg.

Optimalizované složení materiálu RAU-FIPRO X má mnohem vyšší podíl skelných vláken (o 53,8 % více), než tomu bylo dříve. Výsledkem je výrazně větší stabilita a tvarová stálost i při působení vysokých teplot. Zároveň se ale díky absenci výztuhy znatelně snížila hmotnost okna.

Ideální volba pro pasivní domy

Jak již bylo řečeno, vnitřní prostor v okenním rámu GENEO, při absenci ocelové výztuhy, lze účelně využít. Rám, který tedy nemusí být do určitého rozměru armován, může být dodatečně vybaven takzvanými termomoduly, jež významně vylepší jeho tepelněizolační vlastnosti. Takto sestavená okna jsou pak ideální volbou pro pasivní domy, neboť součinitel prostupu tepla celého okna (UW ) může dosahovat hodnoty až 0,6 W/(m2 K).

Bezbariérové dveře a chytrá řešení

Nová generace kompozitního materiálu RAU-FIPRO X se neuplatňuje pouze ve sféře okenních profilů, ale též u vchodových dveří, jejichž křídlo v bílé barvě může mít rozměry až 1,1 × 2,4 m, což v kombinaci s takzvaným nulovým prahem RAUCERO dělá z těchto dveří perfektní volbu pro bezbariérové vstupy. Dveře z kompozitního materiálu mnohem méně podléhají deformacím, což zvyšuje také jejich bezpečnost.

Nepřítomnost výztuhy uvnitř profilu kompozitního okna GENEO dovoluje mnohem snadnější a lepší instalaci některých dodatečných funkcí, které REHAU u svých oken nabízí. Jde například o bezpečnostní alarm SMART GUARD, nebo systém řízeného větrání s rekuperací zabudovaný v okně SMART INOVENT. Do okenních a dveřních profilů GENEO je též možné integrovat prvky automatizace, aniž by to narušilo stabilitu a tuhost celého rámu.

Design a dekory

Plastová okna jsou mezi zákazníky stále velmi oblíbená hlavně pro svou dlouhodobě snadnou údržbu. Z pohledu široké škály dekorů KALEIDO COLOR (od fólie přes barvu až po imitace hliníku a dřeva) je stupnice jejich použití z architektonického hlediska bezkonkurenčně nejširší. Díky inovaci v podobě nové generace kompozitního materiálu RAU-FIPRO X má teď navíc okenní systém GENEO lepší torzní tuhost i větší odolnost proti ohybu, což je, vzhledem ke stále častějšímu používání antracitových dekorů, velmi důležitý aspekt především v létě, kdy se okenní profily zahřívají i na velmi vysoké teploty. Dodejme, že REHAU připravil okenní systémy GENEO pro projektování v BIM Content (Building Information Modeling).

REHAU ve svém vývoji myslí i na ekologický aspekt výroby, což v praxi znamená, že okna jsou 100% recyklovatelná.

Další informace a doporučení můžete nalézt také na www.rehau.cz

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv firmy REHAU