Filozofie feng-šuej praví, že by kuchyň měla být maximálně osvětlena denním světlem. Umělé osvětlení by pak mělo být oblých tvarů a jeho ideální umístění je vprostřed místnosti. Autor: Archi_Viz, Shutterstock

Posviťte si na jídlo

Kuchyň bývá srdcem domova – je místem setkání rodiny po náročném pracovním dni i oáza skvělých chuťových zážitků. Vedle správného rozvržení pracovní plochy a výběru spotřebičů je také nutné myslet na vhodné osvětlení, jehož výběr bývá často podceňován.

Úskalí špatného výběru

Málo osvětlená kuchyň může značně znepříjemnit i prodloužit přípravu jídla či stolování. Nedostatek světla obecně může dokonce vést až ke zdravotním obtížím, jako jsou například bolest hlavy, únava, zhoršení zraku a v nejhorších případech deprese. Při krájení či strouhání potravin může také kvůli špatnému osvětlení dojít k úrazu. Při výběru vhodného svítidla je nutné myslet i na celkový design kuchyně, do kterého by mělo stylově zapadnout.

Dnes už jsou na trhu osvětlení nejrůznějších designů – od moderního až po rustikální provedení. Zdroj: JR stock, Shutterstock

Jak osvětlit kuchyňskou desku či šuplíky?

V kuchyni najdeme několik zón, které je nutné nasvítit. Je třeba si uvědomit, že centrální stropní svítidlo nedokáže osvětlit všechny kouty pracovní desky, proto je vhodné instalovat zářivky například i nad dřez nebo pod horní skříňky kuchyňské linky. Tento typ osvětlení má poměrně nízkou spotřebu elektrické energie a dlouhou životnost. O něco elegantnější variantou jsou bodová halogenová, LED světla či LED světelné pásky. Halogenová svítidla poskytují jasné ostré světlo. Na trhu je mnoho barevných variací od modré, bílé přes červenou až po zelenou. Výhodou LED pásek je, že mají dlouhou životnost, dá se s nimi skvěle osvítit kuchyňská linka i poličky a šuplíky, a navíc je lze ovládat dálkovým ovladačem. Na své si tak přijdou i milovníci hi-tech technologií. Dostupné jsou i varianty ovládání klasickým spínačem. LED pásky lze vybrat podle výkonu a barvy osvětlení, jež by měla ladit s typem kuchyně. Mezi základní varianty světla řadíme teplou, denní a studenou bílou barvu.

Do poliček a skříněk můžeme vlepit praktické barevné RGB LED pásky. LED osvětlení navíc dokáže ušetřit až 80 procent elektrické energie. Zdroj: Lukasz Stefanski, Shutterstock

Nezapomínejte na hlavní světlo

Jako centrální osvětlení je vhodné zvolit kombinaci pevných a polohovatelných bodových světel. Pevná budou svítit svisle dolů, polohovatelná lze nastavit podle potřeby. Hlavním zdrojem osvětlení v kuchyni může být i závěsné svítidlo. Centrální kuchyňské světlo často osvětluje i jídelní stůl, pokud je však kuchyň prostornější, je ideální nasvítit ji na více místech, a to víceramennými svítidly. Zvláštní osvětlení může být zavěšeno i přímo nad jídelním stolem. Stolování zpříjemní žluté světlo.

Hlavní stropní svítidlo by mělo rovnoměrně osvětlovat celou kuchyň. Zdroj: Anna Andersson Fotografi, Shutterstock

Výběr podle feng-šuej

Pokud chcete vnést do domu harmonii a dobrou náladu, zkuste si vzít k srdci některé z pravidel filozofie feng-šuej, která říká, že předměty rozmístěné po bytě se postarají o proudění energie. Základem je zdroj denního světla, proto se i ve své kuchyni snažte o to, aby do prostoru mělo přístup slunce. Podle pravidel feng-šuej je rovněž nevhodné vybírat si lustry s ostrými hranami. Přednost dejte svítidlům oblých tvarů. Ostré hrany jsou totiž symbolem ohrožení. A centrální světlo by mělo být umístěno, pokud možno, vždy přesně ve středu místnosti.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock