Prostoru za kuchyňskou linkou často není věnováno tolik pozornosti. Přitom jej lze – například pomocí hexagonových obkladů – proměnit v umělecké dílo, které bude středem pozornosti celé místnosti. Zdroj: Joseph Hendrickson, Shutterstock

Šest tipů jak oživit prostor za kuchyňskou linkou

Chcete proměnit vaši kuchyň ve skutečný skvost? Doporučujeme začít tam, kde byste to možná čekali nejméně – za pracovní deskou. Přinášíme vám 6 inspirativních nápadů, jak tento prostor využít nejen prakticky, ale i esteticky.

Kuchyň je srdcem každého domova, a proto si zaslouží zvláštní pozornost, co se týče designu. Jedním z klíčových prvků, který může zásadně proměnit vzhled vaší kuchyně, je tzv. backsplash, tedy obklady za kuchyňskou linkou, které chrání zeď před následky nehod při vaření, usnadňují údržbu celého prostoru a v neposlední řadě dotvářejí celek esteticky. V tomto článku vám představíme 6 jedinečných a kreativních možností jak tento často opomíjený kout vaší kuchyně oživit.

1. Klasika v podobě dlaždic

Keramické dlaždice jsou tradiční volbou, která nikdy nezklame. Současná nabídka keramických obkladů do kuchyně vám dokáže splnit doslova jakékoliv designové přání. Klasikou, s níž nešlápnete vedle, jsou čtvercové obklady různých barev a vzorů o menších formátech, např. 10 x 10 cm či 13 x 13 cm. Můžete si u nich pohrát s uspořádáním do zajímavých vzorů, jako je rybí kost nebo geometrické obrazce. Z dekorativních obkladů se těší velké oblibě mozaiky nejrůznějších druhů nebo extravagantní patchwork. Zárukou ohromujícího dojmu jsou velkoformátové dlaždice, které vypadají luxusně a díky minimu spár se i snadno udržují. V přírodních imitacích je navíc nerozeznáte od skutečného dřeva, kamene či mramoru.

Keramické obklady ve stylu patchwork vytvoří v prostoru kouzelnou atmosféru. Jejich krása nejvíce vynikne s kombinaci s jednodušší kuchyňskou linkou. Zdroj: liloon, Shutterstock

2. Skleněná elegance

Skleněné obklady představují ideální volbu pro každého, kdo touží po nadčasové a vzdušné kuchyni. Oblibu si získaly zejména pro svůj elegantní vzhled, snadnou údržbu a schopnosti opticky zvětšit a ozvláštnit prostor. Pro jejich výrobu se používá kalené sklo, které je speciálně upravené tak, aby vydrželo náhlé teplotní výkyvy a odolalo mechanickým podnětům - do kuchyně jsou tedy ideální volbou. Skleněné obklady za kuchyňskou linku dnes seženete v nepřeberném množství odstínů a potisků. Obzvláště atraktivní jsou obklady v imitaci dřeva, které kombinují přírodní vzhled s praktickou omyvatelností skla.

Pokud vás už unavuje drhnutí spár mezi obkladovými prvky (kachličkami), sáhněte po skleněné tabuli. Nejenže se snadno udržuje, ale navíc přináší do vaší kuchyně luxusní vzhled. Zdroj: Dariusz Jarzabek, Shutterstock

3. MDF panely jako zlatá střední cesta

Velmi oblíbeným, cenově přívětivým a moderním řešením pro obložení stěny za kuchyňskou linkou je použití zádového panelu, často v barvě pracovní desky. Většinou se jedná o MDF desky s laminátovou úpravou, které jsou vyhotoveny v menší tloušťce než materiál pracovní desky, avšak se stejnými vlastnostmi, což zajišťuje snadnou údržbu a vysokou odolnost. MDF desky dnes umí imitovat téměř cokoliv, od kamene přes dřevo až po bambus. Při výběru máte také možnost volby mezi lesklou úpravou, která rozjasňuje kuchyň, ale vyžaduje více péče, a matnou úpravou, která je decentnější a na údržbu méně náročná.

Zádové panely jsou cenově dostupné, snadno udržovatelné a vizuálně atraktivní. Sladit je můžete s pracovní deskou, nebo pro zajímavější vzhled zvolit obklad v imitaci kamene nebo dřeva. Zdroj: Pavel Adashkevich, Shutterstock

4. Kouzlo přírodního kamene

Pokud toužíte po luxusním řešení, zvolte kamenný obklad. Tento prvek se stane nejen středobodem vašeho interiéru, ale také vás nadchne svými vynikajícími užitnými vlastnostmi. Kamenný obklad je totiž mimořádně odolný vůči vysokým teplotám, poškrábání a opotřebení. Nejlepší volbou jsou neporézní druhy kamenů, například mramor, břidlice, žula a některé druhy kvarcitu. O finálním vzhledu a následné náročnosti při údržbě obkladu pak rozhoduje povrchová úprava kamene. Zatímco kartáčovaný kámen nabízí matnější a přirozenější dojem, který se hodí do rustikálních nebo tradičních kuchyní, leštěný kámen dodá kuchyni sofistikovaný vzhled a má výhodu v tom, že je méně náročný na údržbu.

Alternativním a cenově dostupnějším řešením jsou obklady z kamene tvrzeného (Tvrzený kámen je směs přírodních materiálů, především křemičitého písku (93%), a polyesterové pryskyřice (7%). Byl vyvinut firmou Breton speciálně pro kuchyňské desky, vykazuje proto ideální kombinaci užitných a estetických vlastností pro tento účel (www.mosaictech.cz/tvrzeny-kamen.html)).

S přírodním kamenem propůjčíte své kuchyni jedinečný vzhled, který nenabízí žádný jiný typ obkladu. Záleží jen na vás, zda zvolíte kartáčovanou nebo lesklou povrchovou úpravu. Zdroj: Raisa Suprun, Shutterstock

5. Dřevo pro dotek útulna

Dřevěný obklad najde využití nejen v obývacím pokoji, ale i v kuchyni, kde vytváří příjemné a útulné prostředí, kterého byste s jiným materiálem docílili jen stěží. Protože je dřevo přirozeně náchylné na vlhkost, je nutné jej chránit ochranným nátěrem, který zajistí jeho odolnost vůči vlhkosti a usnadní údržbu. Pro kuchyňské obklady jsou však stejně nejlepší volbou exotické dřeviny jako teak, wenge a zebrano, které vynikají svou schopností odolávat náročným podmínkám [1]. Tyto dřeviny nejenže skvěle vypadají, ale také se vyznačují dlouhou životností, což je v kuchyni k nezaplacení.

Dřevěný obklad můžete vizuálně sladit se zbytkem interiéru, například s nábytkem či s podlahou. V místech, kde by mohlo dřevo přijít do kontaktu s vlhkostí nebo žárem, jej zkombinujte s odolnějším keramickým obložením. Zdroj: Dariusz Jarzabek, Shutterstock

6. Sofistikovaná betonová stěrka

Pro milovníky industriálního designu máme nakonec jedno méně obvyklé řešení - betonovou stěrku, s jejíž pomocí dodáte kuchyni surový a neotřelý vzhled, který je nyní velmi trendy. Betonová stěrka je praktickou náhradou za tradiční obklady, které je nutné pravidelně čistit včetně spár. Mezi její další výhody patří vysoká odolnost proti vodě, teplotě a oděru, snadná údržba a cenová dostupnost. Nanášení stěrky na zeď nebo stávající obklad není složité a zvládnete ho i svépomocí. Nezbytnou součástí aplikace je i kvalitní impregnace, která ochrání povrch před mastnotou a stříkající vodou.

Dekorativní betonová stěrka se stala v posledních letech velkým hitem. A není divu - nejenže zaujme na první pohled, ale její praktické vlastnosti oceníte už při prvním vaření. Zdroj: Dariusz Jarzabek, Shutterstock

Výběr správného obložení za kuchyňskou linku je důležitý nejen z praktického hlediska, ale také výrazně ovlivní celkový dojem z vaší kuchyně. Každý materiál má své výhody a nevýhody – sklo je elegantní a snadno se čistí, dřevo přináší přírodní teplo, kámen nabízí odolnost a luxus a betonová stěrka dodá kuchyni moderní industriální vzhled. Ať už si vyberete jakkoli, přejeme vám, aby vaše kuchyně byla skutečným srdcem domova, kde se budete pro své nejbližší připravovat ty největší dobroty, které uspokojí každý chuťový pohárek.

Zdroje:

[1] Který dřevěný obklad použít za kuchyňskou linku? Online. Drdlík. 2023. Dostupné z: www.drdlik.cz. [cit. 2024-07-05].

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky