Skleněné panely pro vytápění interiérů

Perfektní vzhled a snadná instalace i regulace je pro moderní sálavé panely typická a spolu s výhodami, které sálavé vytápění nabízí, je nejlepším důvodem k jejich využití v interiéru bytů, domů, ale i kancelářských prostor.

Sálavý panel je výrobek, který se dá při jistém zjednodušení popsat jako kombinace topné plochy a topného prvku, který tuto plochu zahřívá. Přesto jde o produkt, který překvapí tepelným komfortem, úsporností, snížením proudění prachu v místnosti, ušlechtilými materiály, nadčasovým designem, variabilitou při uchycení a umístění v interiéru či exteriéru.

Z materiálů sálavých panelů je dlouhodobě nejatraktivnější sklo. Bezrámové skleněné GR panely se navíc vyrábějí v několika barevných provedeních – barva skla může být bílá, černá, žluto-zelená, červená a matné zrcadlo. Jsou určeny především k vytápění obytných prostor, ale v nabídce je i typ GRT, vybavený nerezovým držákem ručníků, který je určen speciálně k vyhřívání koupelen. Tyto panely jsou na našem trhu mimořádně oblíbené, ale z konstrukčních důvodů je možné umístit je pouze na stěnu. Proto ve srovnání se stropními panely předávají přibližně 50% energie konvekcí.

Tato skutečnost neznamená ztrátu energie nebo nižší účinnost, pouze se procentuálně změní poměr způsobů předávání tepla. U obytných prostor to dokonce může být výhoda, protože se tím kompenzuje jedna z mála nevýhod čistě sálavého vytápění, tj. pomalá dynamika podlahového topného systému pod těžkou nášlapnou z betonu s povrchovým keramickým obkladem.

Cenově dostupné a vzhledově velmi atraktivní panely jsou sálavé panely ECOSUN G se skleněnou čelní deskou a možností individuálního potisku. Žádané jsou také skleněné sálavé panely ECOSUN GS, které charakterizuje elegantní design (vychází z bezrámových skleněných GR panelů) a univerzálnost. Úchyty umožňují instalaci těchto panelů na stěnu i na strop.

Skleněné sálavé panely tak můžete umístit na stěnu i strop, univerzální jsou i z hlediska využití v jednotlivých místnostech. Uplatní se v reprezentativních prostorách, halách, běžných obytných místnostech i koupelnách. Tam navíc – díky nerezovým madlům – nejen hřejí, ale jsou i praktickým pomocníkem. Přestože skleněné panely předávají většinu tepelné energie formou infračerveného záření, jejich provoz se při vytápění obvykle řídí regulací, která snímá teplotu prostoru, ve kterém jsou topné panely umístěny. Protože elektrické vytápění již ze své podstaty nabízí regulaci každé jednotlivé místnosti nebo prostoru samostatně, lze i objekty, kde je instalováno sálavé vytápění, řídit po jednotlivých místnostech.

Užitečné je i široké spektrum doplňků, které usnadňují umístění sálavých panelů – kromě již zmíněných nerezových madel tady můžeme zařadit integrované bezdrátové přijímače či bezdrátové termostaty nebo chromové podpěry, dovolující postavit skleněné panely na podlahu.

Sálavé topné panely lze provést i z masivní 3 cm leštěné kamenné desky, kterou lze vybrat z několika druhů mramorů

Více informací o sálavém vytápění najdete na www.fenixgroup.cz.

Tento článek vyšel v šestém vydání časopisu INTRO - www.introonline.cz
Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy