Kombinace solárních kolektorů a kondenzační techniky – řešení pro budoucnost

V posledních letech se v bytové výstavbě podařilo dosáhnout významných pokroků v úsporách energie na vytápění. Spotřeba energie rodinného domu se z původních 200 kWh/(m2.rok) dnes blíží jen 70 kWh/(m2.rok). Se stále se zlepšujícími tepelně izolačními vlastnostmi budov získává na významu větrání budov a v celkovém sumáři samozřejmě také spotřeba energie na ohřev teplé vody.

Nejvyšší účinnost topného kotle není nic platná, pokud je zásobník teplé vody, z důvodu špatně sladěného systému, příčinou vysokých provozních ztrát. Proto je při navrhování topných systémů nutné systémové myšlení. Technika v domácnosti musí být složena ze vzájemně sladěných komponentů a tvořit ucelenou koncepci spolu s architekturou a tepelnou izolací budovy. Ve své důkladnosti jsou příkladné výrobky tepelné techniky Viessmann, nabízející široký program sladěných produktů od pevných paliv přes ušlechtilá paliva a solární systémy až po využití tepla z okolního prostředí. Tím je možné tepelná zařízení, solární systémy, zásobníkové ohřívače vody, větrací systémy i regulační techniku bez problémů vzájemně kombinovat v mnoha variacích společně se sladěným systémovým příslušenstvím.

I když spotřebu energie můžeme ovlivnit stále se zlepšujícími tepelně izolačními vlastnostmi budov a moderní technikou, musíme si vzhledem k životnímu prostředí a vyčerpatelnosti zdrojů fosilních paliv položit otázku, jaké zdroje budeme v budoucnu využívat k vytápění. I když celosvětové zásoby těchto paliv vystačí ještě na mnoho let, nesmíme s těmito neobnovitelnými zdroji zacházet nešetrně.

Řešením je úsporná a k životnímu prostředí šetrná kondenzační technika. Moderní kondenzační kotle ochlazují vodní páru obsaženou ve spalinách a přeměňují ji na vodu (kondenzují), mohou tak např. u spalování zemního plynu, teoreticky překročit až o 11% současnou hranici účinnosti spalování, která počítá s výhřevností paliva, nikoli však se spalným teplem. Kvalitní kondenzační kotel je navíc uzpůsoben tvorbě kondenzátu, takže oproti ostatním kotlům podstatně lépe ochlazuje spaliny a tím snižuje ztráty tepla komínem.

Kondenzační kotle Viessmann tak dosahují normovaného stupně využití až 109%. Tato hodnota závisí na několika faktorech. Jedním z nich je kvalitní materiál použitý na výměníkové plochy spalovacích komor, stejně jako kvalitní hořák schopný přesného sladění množství paliva a spalovacího vzduchu ve všech provozních režimech. Firma Viessmann nabízí kompletní nabídku kotlů pro každý požadavek, které přesvědčují nejen svou kvalitou, použitými materiály, zpracováním, životností a trvale vysokou účinností, ale i skutečně atraktivní cenu. Speciální princip topné plochy Inox-Radial z ušlechtilé nerezavějící oceli se stará nejen o trvale vysokou účinnost, ale má i samočisticí efekt, důležitý pro ideální přenos tepla. Díky tomu můžete ušetřit až 30% nákladů na vytápění.

Dalším stupněm v úsporách energie, a tím samozřejmě i ve snižování zátěže životního prostředí, je využití sluneční energie. V našich zeměpisných šířkách dosahuje za ideálních podmínek sluneční záření maximálních hodnot okolo 1000 W/m2. Sluneční kolektory dokáží zachytit cca 75% této energie. Solární systém sestávající ze vzájemně sladěných prvků zajišťujících přenos a akumulaci energie dokáže pokrýt okolo 60% roční energie potřebné pro ohřev teplé vody. Solární systém lze ale využít i pro ohřev bazénů a také k podpoře vytápění. Viessmann nabízí širokou nabídku slunečních kolektorů a to od deskových až po tři typy vakuových trubicových kolektorů. Samozřejmostí u firmy Viessmann je dodání celého sladěného systému. Důkazem toho, že firma Viessmann nenabízí „topení“, ale nabízí zákazníkovi topný systém, je i velice snadná, vzájemná komunikace jednotlivých regulačních systémů, takže například pokud solární regulace zaznamená dostatečnou intenzitu slunečního záření, je schopna v předstihu pozastavit ohřev teplé vody kotlem a tím spořit náklady.

Autor: Petr Palán
Foto: Archiv firmy