Sunizer s Thermizerem – nejvhodnější prosvětlení místností

Tubusový světlík, chcete-li světlovod „Sanizer“, si našel uplatnění v novostavbách i ve starých zástavbách. Díky trvalému zlepšování tepelněizolačních vlastností nových i starších staveb je nyní nutné instalovat jen prvky, které zcela zapadají do požadovaného úsporného systému.

A tím nový Sunizer bezesporu je, jelikož dokáže po instalaci doplňkového příslušenství tzv. Thermizer dosáhnout tepelněizolačních vlastností na úrovni těch nejdokonalejších oken s trojskly.

Prosvětlení interiérů uprostřed dispozic domů nebylo nikdy jednodušší.

Český produkt do českých staveb

Sunizer vychází z klasických světlovodů a je odlišný svou nadstřešní částí, optimalizovanou pro české střešní krytiny. Ta je vždy čtvercového typu, zapadá do střechy jako klasický kominický výlez, střešní okno či světlík. Sunizery lze zakomponovat i dodatečně do střešní krytiny a to od plochých střech až po ty nejstrměji šikmé. V místnosti je Sunizér zakončen rozptylovačem světla – difuzérem buď s velmi žádaným čtvercovým tvarem, nebo klasickým kulatým. Tvar lze snadno zvolit tak, aby dokonale zapadl do plánovaného systému osvětlení jak účinností, tak i zmíněným tvarem a barvou. Střešní díl a difuzér jsou propojeny reflexním tubusem se speciální zrcadlovou vrstvou.

Thermizer bez tepelných mostů

Vzhledem k velmi nízké až nulové spotřebě energie na vytápění v nízkoenergetických a pasivních domech je zapotřebí věnovat pozornost všem tepelným mostům. Tepelné mosty je zapotřebí eliminovat na minimum, představují několikaprocentní zvýšení potřeby tepla na vytápění, popř. se může vyskytnout problém s kondenzací a při dlouhodobém charakteru i plísní. Thermizer v Sunizeru má za úkol přerušit tepelný tok mezi místností a venkovním prostředím. Tak zcela přerušuje světelný tubus izolačním trojsklem a je vždy zakomponován do tepelněizolační roviny. Jako nejvhodnější se jeví použití tzv. solárního trojskla.

Thermizer a Blower-door test

U úsporých domů je žádoucí, aby byly neprůvzdušné. I při sebemenší netěsnosti dochází k úniku páry a ta znehodnotí tepelnou izolaci obvodového pláště. Pro správné fungování vzduchotechnické jednotky je zapotřebí, aby dům byl co nejtěsnější. Při použití Thermizéru a napojení na neprůvzdušnou vrstvu lze zajistit 100% těsnost systému. Sunizer je difúzně otevřený, ale přesto vzduchotěsný.

Široká škála doplňků

Průměr tubusu sunizeru lze volit ve velikostech 230, 330, 430, 530 mm a podle toho se může použít do všech místností od WC až po prostorné haly. Sunizer lze využít i pro noční provoz s osvětlením LED diod či zatemnit klapkou Blackizer. Lze volit barevné provedení střešní základny či difuzéru.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.sunizer.cz.

Autor: Bc. Václav Bílský
Foto: Archiv firmy