Systémy vstupních čisticích rohoží EMCO

Čisticí rohože a čisticí zóny se stále častěji stávají nedílnou součástí vstupních prostor veřejných i soukromých objektů. Jejich použitím je možné odstranit až 90 % nečistot, které se přinesou z ulic, již při vstupu do budovy. Významným výrobcem a dodavatelem rohoží je společnost NOVUS Česko s.r.o, člen německé skupiny Erwin Müller Gruppe, Lingen.

Hlavním úkolem čisticích rohoží je odstranit vlhkost i nečistoty z obuvi, zabránit jejich šíření, a tím zvýšit hygienickou čistotu budov. Čisticí rohože také snižují riziko uklouznutí a následného úrazu. Jejich další výhodou je snížení nákladů na údržbu navazujících podlahových ploch. Efektivní a vzhledově atraktivní systém vstupních čistících rohoží také ovlivňuje úvodní dojem každého návštěvníka při vstupu do jakéhokoli objektu.

Vlastnosti a výhody rohoží

Rohože zachytí výrazný podíl suchých nečistot a zanášené vlhkosti ve všech ročních obdobích. Jsou šetrné vůči životnímu prostředí, neboť šetří spotřebu vody, spotřebu energie a čisticí chemie. Napomáhají prevenci proti úrazům a zásadně snižují počet bakterií, které pronikají do budov. Nacházejí své uplatnění nejen v pozemních objektech s velkým počtem návštěvníků, ale nabývají na rostoucím významu i v moderních residenčních budovách. Volba správného typu čistící rohože výrazně sníží náklady na úklid vnitřních prostor a zvýší bezpečnost pohybu osob.

Čisticí rohože EMCO jsou vyráběny z hliníkových profilů a jsou typické praktickou otevřenou konstrukcí způsobující to, že špína padá do prostoru mezi profily. Jsou rolovatelné, což umožňuje jednouchou manipulaci při čištění a odstraňování nečistot v prostoru pod rohoží.

Rohože se vyrábějí v mnoha modelových řadách, které se liší různým stupněm povolené zátěže, v pěti různých výškách profilů vhodných pro různou frekvenci očekávaných přechodů. Jsou vybaveny různými typy čisticích vložek v závislosti na použití čistící zóny, buď do exteriéru nebo interiéru budovy. Jsou vhodné jak do vstupů pro pěší přechody, tak do vstupů, kde je používána drobná manipulační technika jako jsou nákupní vozíky, dětské kočárky a paletové vozíky.

Pro výrobky EMCO je charakteristické použití vysoce kvalitních materiálů, které garantují vysokou účinnost a dlouhodobou životnost.

Tři stupně čistících zón

Při realizaci stavebních projektů nabízí EMCO 3-zónový koncept řešení, při kterém se zachytí až 90 % nečistot a vlhkosti. Vysoké čistící účinnosti dosahují rohože a rohožky EMCO kombinací hliníkových profilů s vložkami pro různé typy čištění.

Pro odstranění hrubých nečistot v 1. zóně čištění se hodí obzvláště rohože a rohožky s kazetovými kartáči nebo jejich vzájemná kombinace s gumovými vložkami popř. škrabákový profil. Jsou velmi odolné proti mechanickému opotřebení i proti povětrnostním vlivům a jsou tedy vhodné jak pro venkovní, tak i pro vnitřní využití.

Čisticí rohože a rohožky EMCO tvořené odolnými kobercovými pásky s drsným vlasem zapuštěnými v hliníkových profilech jsou vhodné pro odstranění jemných nečistot v 2. zóně čištění. V objektech s převažujícím silným znečištěním je možná kombinace s gumovými vložkami či kazetovými kartáči. Jsou vhodné nejen pro vnitřní, ale i pro zastřešené venkovní využití.

3. zóna slouží k zachycování vlhkosti a zbytkových nečistot. Může být řešena buď formou kobercových rohožek, nebo celoplošných kobercových krytin ze speciálních vysoce kvalitních syntetických vláken. Zachycené částečky nečistot nejsou v rohoži vidět a při nejbližším úklidu je lze bez námahy odstranit.

Nejprodávanějšími typy na českém trhu jsou MAXIMUS, PREMIUM, SCRATCH, MODUS a FAVORIT.

Tabulka: Jaké rozměry má mít rohožka, aby se dosáhlo optimálního čisticího výkonu
Frekvence osobmírné znečištěnísilné znečištěnípočet krokůstupeň očištění
normální (méně než 250 osob denně)cca 4 m (min. 4 m2)cca 6 m (min. 6 m2)242 %
vysoká (250 až 2000 osob denně)cca 6 m (min. 12 m2)cca 9 m (min. 18 m2)464 %
velmi vysoká (více něž 2000 osob denně)cca 9 m (min. 27 m2)cca 12 m (min. 36 m2)690 %

O firmě NOVUS Česko

Firma NOVUS Česko sídlí v Raspenavě u Liberce. Byla založena roku 2001 jako dceřiná firma německé firmy Novus GmbH, člena holdingu Erwin Mueller Gruppe, Německo – EMCO.

Skupina EMCO patří k nejvýznamnějším dodavatelů v oblasti čisticích zón v rámci EU a výrobky s touto značkou provází třicetiletá výrobní tradice.

Výrobky vyrobené firmou Novus jsou úspěšně prodávány do celého světa, jsou v hojné míře vyhledávány projekčními kancelářemi a architekty a obsazovány do významných stavebních projektů.

V České republice najdeme čisticí systémy se značkou EMCO například v těchto objektech: OC Harfa Praha, Galerie Vaňkovka Brno, Arkády Pankrác, OD Van Graaf, Václavské nám. Praha, OD Kotva Praha, Státní archiv Praha, Kika Ostrava, řetězec OD Billa a OD Lidl.

Bližší informace najdete na stránkách www.emco-rohozky.cz.

Autor: Ing. Jiří Liška
Foto: Archiv firmy