Vizualizace odhaluje budoucí podobu nového muzea vozů Tatra v Kopřivnici i pavilonu Slovenské Strely
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

V Kopřivnici vyroste unikátní muzeum vozů značky Tatra

Milovníci historických automobilů a především obdivovatelé legendární značky Tatra se mají na co těšit. V červenci tohoto roku totiž započala výstavba Muzea nákladních automobilů Tatra ve městě Kopřivnice. Cílem projektu je zpřístupnit široké veřejnosti kompletní sbírku exponátů mapující historii populární značky Tatra, která představuje nejcennější industriální dědictví regionu Novojičínska. Dokončení stavby objektu je plánováno na říjen 2020. První návštěvníci by se do technického muzea mohli podívat již v lednu roku 2021, kdy má proběhnout slavnostní otevření.

Stavební záměr plynoucí z potřeby uchování exponátů, které se v současnosti nacházejí v původním muzeu Tatra a dříve i v jeho depozitáři, jehož střecha se pod zátěží sněhu a vichřice zbortila v březnu roku 2004, je rozdělen na tři části. Nové muzeum automobilů Tatra je investicí Moravskoslezského kraje, expozice Slovenské strely (výstavní pavilon, příjezd po železnici a rekonstrukce samotného vozu) je akcí i investicí společnosti Tatra Trucks, a. s., zatímco veřejná prostranství kolem muzea zainvestuje Město Kopřivnice. Projektantem prvních dvou zmíněných projektů je ostravská společnost Atris.

Představení

Plány související s novým bezbariérovým muzeem byly oficiálně představeny v kopřivnické Ringhofferově vile v Sadech dr. Beneše, a to 10. prosince letošního roku. S projektem výstavby muzea veřejnost seznámili zástupci kraje, města Kopřivnice i společnosti Tatra Trucks. O samotné setkání byl ze strany veřejnosti tak velký zájem, že se celý průběh veřejného jednání vysílal živě. Zájemci se tak dozvěděli veškeré podrobnosti týkající se výstavby nového muzea automobilů značky Tatra.

Za necelé dva roky se budou vzácní veteráni z Technického muzea Tatra v Kopřivnici stěhovat do zrekonstruovaného objektu bývalé slévárny. Zdroj: Pecold, Shutterstock

Národní poklad

Tatra je v pořadí třetí nejstarší existující automobilkou světa s nepřerušenou výrobou automobilů. Společnost byla založena v roce 1850 v Kopřivnici. To, že jsou na tuto společnost Češi pyšní, vyplývá mimo jiné z výsledků projektu Česká značka 2019, ve kterém kopřivnická Tatra získala prvenství v kategorii „Značka, na kterou jsou Češi nejvíce hrdí“. Tatra bodovala také v kategorii „Tradiční česká značka“. Z toho vyplývá, že Tatru vnímá náš národ jako součást české identity.

Tatra darovala industriální halu bývalé slévárny i pozemek

Cílem stavebních projektů je vybudování důstojného muzea a depozitáře a zajištění kvalitního vnitřního klimatu s adekvátní vlhkostí, jež umožní v prostoru uchovávat vzácné exponáty i národní kulturní památku. Muzeum se má stát také vhodným prezentačním prostorem, v němž bude možné hostit i návštěvy. Dojde k rekonstrukci haly bývalé slévárny, kterou městu darovala společnost Tatra Trucks, a.s. Nový výstavní sál nabídne prostor o velikosti 5500 m2, v němž bude vystaveno celkem 61 historických vozidel, 12 podvozků, 16 motorů a až 14 modelů. Vedle samotné haly je k dispozici i území o velikosti cca 3,2 ha. Areál vznikne jako pobočka Muzea Novojičínska, jež je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a bude také jeho provozovatelem. Město přislíbilo v okolí vysadit zeleň (více než 60 stromů) a zajistit výstavbu potřebného parkování pro automobily i autobusy se dvěma hlavními vjezdy (přes 125 míst). V areálu bude vybudována také restaurace. Celkové náklady na stavbu výstavních prostor činí 172 mil. Kč, z čehož značná část je dotována Evropskou Unií, jež přispěje částkou 104,8 mil. Kč. Moravskoslezský kraj projekt zafinancuje sumou ve výši 67,2 mil. Kč.

Objekt zchátralé bývalé slévárny je v současnosti přestavován na nové muzeum

61 historických vozidel na jednom místě

Návštěvníci se mohou těšit i na vozy Hlachovy sbírky. Při sestavování expozice bude úzce spolupracováno se stávajícím Technickým muzeem Tatra. V novém kopřivnickém muzeu bude k vidění sbírka vozidel zapůjčená firmou Tatra Trucks. Půjde o exponáty dosud veřejnosti nepřístupné i kusy dokoupené či zapůjčené od dílčích soukromých sběratelů po celé České republice.

Vizualizace nového pavilonu Slovenská Strela

Slovenská strela se přestěhuje do Kopřivnice

Před kopřivnickým muzeem bude v novém proskleném pavilonu stát též restaurovaná národní kulturní památka Slovenská strela. Jedná se o legendární čtyřnápravový motorový vůz, který byl v pravidelném provozu na lince Praha-Bratislava od roku 1936 do čtyřicátých let minulého století. Strela, vyrobená v kopřivnické Tatře, ujela tehdy úsek o délce 397 kilometrů za téměř čtyři a půl hodiny. To parním rychlíkům zabrala stejná cesta až o hodinu více! Stroj ve své době výrazně vynikal nejen svým netradičním vzhledem, který navrhl Vladimír Grégr, ale i nízkou hmotností a svojí konstrukcí. Předek vozu Slovenské strely se pyšní státním znakem ze slitiny hořčíku a hliníku odlitým podle návrhu akademického sochaře Jana Nušli.

Nákres budoucího areálu

Související články

Autor: Kateřina Slezáková 1)
Foto: archiv Města Kopřivnice a Moravskoslezského kraje, Shutterstock

1) redakčně upraveno