Střešní okno VELUX Studio - 3v1

Výměna střešního okna má smysl

I střešní okna mají svoji životnost. Když dosluhují, zákazníci uvažují o opravě, ale rozumnější je staré okno rovnou vyměnit za nové. Výměna je rychlá, snadná a zásadně promění tepelné podmínky v místnosti.

Srovnáme-li součinitel prostupu tepla Uw u střešních oken z „minulého století“ (s dvojsklem cca Uw = 2,5 (W/m2.K) a těch současných, lze konstatovat, že ta dnešní jsou o několik úrovní výše. Moderní střešní okna VELUX se již standardně dodávají s izolačním trojsklem a např. bezúdržbová okna VELUX GLU vykazují hodnotu Uw = 1,1 (W/m2.K), v provedení GGU a zapuštěném osazení dokonce 0.85 (W/m2.K). Současná střešní okna tak zajišťují daleko lepší tepelný komfort a šetří energii potřebnou na vytápění. Zároveň mohou pomoci odstranit tepelné mosty, které vznikaly v konstrukci střechy kolem okna, a zlepšují i zvukovou izolaci. Právě střešní okna VELUX GLU doporučuje společnost VELUX využít při výměně starších střešních oken, a to jakékoli značky.

Kdy nastal čas na výměnu střešního okna?

  • Když střešní okno "dosloužilo", což se zpravidla dozvíte v zimním období. Nefunkční okno špatně izoluje, zatéká jím, má nenávratně poškozený rám nebo jiné technické problémy.
  • Když při rekonstrukci podkroví zasahujeme do střešní konstrukce - například doplňujete zateplení, je vhodné situaci využít k výměně staršího střešního okna za nové s lepšími parametry.
  • Když chcete prostor využít jinak, s novým interiérem je vhodné pořídit si i modernější okna, která lépe zapadnou. Lepší tepelná izolace a vyšší uživatelský komfort budou dalším příjemným bonusem.
  • Když vám záleží na zdravém vnitřním prostředí a chcete ho kontrolovat inteligentním systémem, jsou nová dálkově ovládaná střešní okna VELUX přesně tou investicí, která vám řízení vnitřního klimatu umožní.

Výměna střešního okna je jednoduchá a rychlá

Výměny střešního okna se netřeba obávat. Nejde o náročný zásah do konstrukce domu – na rozdíl od výměny fasádního okna se na střeše nezasahuje do zděné konstrukce. Při výměně střešních oken mohou nastat v zásadě tři situace.

Výměna bez zásahu do ostění

Když pořizujeme nové okno stejné velikosti, jako je to původní, je výměna velmi snadná a rychlá. Jde o čistou práci, která neporuší sádrokartonové ostění kolem okna a povrchy v interiéru zůstanou nedotčeny. I při této nejjednodušší variantě výměny může být do okolí střešního okna doplněna tepelná izolace.

Výměna se zásahem do ostění a s novým sádrokartonovým ostěním nebo prefabrikovaným ostěním VELUX

Varianta, která přináší řadu výhod. Tímto způsobem můžeme nahradit starší okno i jiné značky. Nové okno lze zapustit hlouběji do konstrukce střechy, což zlepší tepelněizolační vlastnosti jak střešního okna, tak i připojovací spáry. Zároveň je snadné doplnit do střechy tepelnou izolaci a zkontrolovat správné napojení fólií ve skladbě střešní konstrukce.

Při použití prefabrikovaného ostění se ušetří čas montáže i nutnost přizvat další „profesi“. Bezúdržbové vnitřní ostění VELUX je vyrobeno z PVC a jeho bílá barva ideálně odráží a rozptyluje denní světlo dále do místnosti. Zákazník má navíc jistotu, že pod i nad střešním oknem budou správně vytvořené náběhy, které jsou důležité pro dokonalou tepelnou izolaci kolem okna.

Výměna střešního okna a přidání dalšího

Ve chvíli, kdy zasahujeme do střechy, je velmi jednoduché zlepšit prosvětlení místnosti přidáním dalšího střešního okna, případně použít střešní okno většího rozměru.

V různých situacích je vhodné použít různé typy oken. Při výběru okna je proto dobré zaměřit se jak na materiálové provedení, tak na ovládání střešního okna (to zejména s ohledem na jeho umístění a využití prostoru).

Z hlediska použitého materiálu můžete volit mezi dřevěnými a bílými bezúdržbovými okny. Dřevěná střešní okna se hodí tam, kde přírodní materiál dokreslí atmosféru interiéru. Bezúdržbová střešní okna VELUX mají dřevěné jádro obalené bílou vrstvou polyuretanu, která zaručuje vysokou odolnost okna proti vlhkosti.

Všechna okna VELUX v bílém bezúdržbovém provedení mají unikátní systém izolace ThermoTechnology™ a kombinují vysoce kvalitní materiály: vodotěsnou 3-5 mm tlustou polyuretanovou vrstvu a jádro z tepelně upraveného dřeva TMT (Thermal modified timber). To je při výrobě zahříváno na 175 °C, aby vlhkost ve dřevě byla nahrazena vzduchem, který je výrazně efektivnějším izolantem. Takto upravené dřevo je zároveň odolné vůči houbovým chorobám, nekroutí se, nedeformuje ani neprohýbá. Na rozdíl od běžných plastových oken je vodotěsná polyuretanová vrstva bezúdržbových střešních oken VELUX vyráběna pouze z jednoho kusu. Díky tomu, že okna VELUX nemají žádné švy a jejich rohy jsou zaoblené, nezachytává se na nich vlhkost, prach ani nečistoty. Údržba tedy není nutná, rám a křídlo stačí čas od času přetřít vlhkým hadříkem.

Bílá bezúdržbová střešní okna VELUX je praktické použít v místnostech s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny či kuchyně. Velmi dobře se ale hodí kamkoli, kde bílá barva ladí s interiérem, například do podkroví se sádrokartonovým obložením.

Pro různé činnosti potřebujeme různou intenzitu světla, pomocí aplikace LUXmetr (https://www.velux.cz/pomoc-a-rady/luxmetr) si sami změříte, kolik světla máte v jednotlivých obytných místnostech.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv VELUX