Dřevěné interiérové žaluzie

V oblasti stínicí techniky jde o jedinečný stínicí prvek. Dřevěné žaluzie. Tradiční přírodní materiál dává takřka neomezené možnosti pro jejich povrchovou úpravu, což je výrazně odlišuje od ostatních. Čisté linie, designové inovace, nové trendy plus ruční zpracování exotických dřevin. Zároveň lze s jejich pomocí spoluvytvářet příjemnou světelnou a tepelnou pohodu a chránit se před pohledy zvenku.

Slovo jalousie ve Francii původně znamenalo okenní mříž, jež umožňovala pohled ven, ale nikoliv naopak, zvenku dovnitř. Vzorem byly mřížky v orientálních harémech, kde si pán žárlivě střežil soukromí ženských komnat (jalousie = francouzsky žárlivost). První evropské žaluzie byly dřevěné a pevné. Až 14. dubna 1812 si nechal francouzský truhlář Cochot patentovat žaluzii s polohovatelnými otočnými lamelami.

Původní materiál, nová technologie

Všechny dřevěné žaluzie jsou vlastní produkcí společnosti Bematech.Návrat ke dřevu není jen pouhým sentimentem po zašlých časech. Mnoho lidí cítí jako potřebu, výzvu nebo dokonce nutnost používat plně a rychle obnovitelné suroviny i pro výstavbu, a to včetně předmětů, jako jsou i žaluzie. Průmyslové technické materiály jako hliník, železo, PVC mají tedy přírodní alternativu, která dává i novou hodnotu. Dřevo zažívá obrození a je stále více využíváno v moderních interiérech. Dřevěné žaluzie přirozeně poskytují domovu teplo a útulnost.

Při výběru horizontálních dřevěných žaluzií si zákazník může vybírat z velmi široké nabídky barev. Bematech nově lakuje dřevěné lamely do všech odstínů NCS a RAL, každý zákazník si tak může zvolit svůj vlastní odstín. Trend lakovat dřevo k nám přichází ze západních zemí a zákazníků, kteří chtějí klasické dřevěné dekory, ubývá. Dřevěné žaluzie lze ovládat manuálně a motoricky. Motorické ovládání je mnohem elegantnějším a pohodlnějším řešením, pomoci dálkového ovladače lze velmi snad lamely naklápět a vytahovat.

Tab. 1: Některá typická osvětlení v luxech a související intenzity světelného toku I ve W/m2. Osvětlení v luxech (2. sloupec) získáme jako hodnotu intenzity světelného toku (3. sloupec) vynásobenou maximální světelnou účinností záření Km = 680 lm/W.

Typy osvětlení a osvětlenostE (lx)I (W/m2)
Osvětlení v noci při úplňku0,23,08.10-4
Osvětlení k pohodlnému čtení500,074
Kancelářské osvětlení3000,44
Výborné osvětlení v místnosti7001,02
Sluneční světlo, hodinu před západem1 0001,47
Denní světlo, zataženo3 0004,41
Slunný den ve stínu stromu10 00014,7
Ostrý sluneční svit v poledne100 000147

Dřevěné žaluzie a osvětlenost

Až budeme plánovat nákup dřevěné žaluzie, uvědomme si, jak obdivuhodný receptor je naše oko. Tab. 1 ukazuje různé příklady osvětlenosti, se kterými se běžně setkáváme.

  • V poledne venku za slunného dne je osvětlenost 100 000 lx (luxů). V jednotkách energie to představuje tok 147 W/m2. Celkový tok energie včetně ultrafialového, infračerveného a tepelného záření je 1000 W/m2.
  • Výborné světlo pro osvětlení místnosti je 700 lx. To je jen 0,7 % venkovní osvětlenosti z bodu 1).
  • Osvětlenost k pohodlnému čtení je jen 50 lx, což je 0,05 % osvětlenosti v bodu 1)

Lidské oko ve všech třech případech dobře vidí. To znamená nejen venku za slunného poledne, ale i v místnosti, kde je světelná intenzita 2 000× menší. Pokud nastavíme žaluzie tak, že jimi pronikne pouhá setina světla, většinou to stačí k zajištění dobré vnitřní osvětlenosti. Jaký to má význam, ukážeme dále.

Dřevěné žaluzie a ochrana před horkem

V létě za slunečného dne pronikne do interiéru zavřeným oknem přibližně 50 % energie slunečního záření, které na venkovní straně dopadá na zasklení. To platí při izolačním okenní dvojskle Ug = 1,1 W/(m2K) se solárním faktorem g = 0,5. Toto záření může rychle interiér ohřát nad teplotu 27 °C, kdy začínáme, alespoň podle návrhové normy, cítit nepohodlí.

Tento „příděl” může zastavit interiérová dřevěná žaluzie, kterou můžeme nastavit, aby propouštěla jen několik procent světla tak, abychom uvnitř dobře viděli. Zbytek záření žaluzie pohltí nebo odrazí zpět k oknu. Tím ochráníme interiér od ohřevu přímým zářením.

Neochráníme ho však úplně. Sluneční záření nyní ohřívá žaluzii a ta ohřívá interiér. Toto teplo je však už zhruba poloviční, než od přímého slunce, což už je znatelný příspěvek k tepelné pohodě.

A pokud žaluzii opatříme termoreflexní barvou, ideálně z obou stran, pak žaluzie sálá do interiéru už jen zhruba desetinu sálavého tepla, než bez této barvy. A to už je významné.

O firmě Bematech

Bematech s.r.o. patří k předním českým výrobcům stínicí techniky. Firma byla založena v roce 1994 a na trhu stínící techniky působí od roku 2001. Usiluje být v oboru nejlepší a poskytovat zákazníkům řešení, která jim budou plně sloužit a vyhovovat. Jejím hlavním záměrem je působit v oblasti dekorativní stínící techniky. K tomu nasadila špičkové technické a výrobní vybavení a technologické vědomosti.

¹) Čerpáno z technických podkladů společnosti B E M A T E C H, s.r.o.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy