Látkové rolety – nestárnoucí elegance

Látkové rolety jsou i dnes běžnou výbavou interiérů, což vypovídá o tom, že nejde o módní vlnu, ale prvek pevně a trvale svázaný s lidskou kulturou. Součástí této nadčasovosti je i komfort ovládání, který dnes využívá čerstvých technických vymožeností, včetně konceptu chytrých domů. Krása, barvy, design, funkčnost, účinnost a radost z bydlení. To jsou látkové rolety Bematech.

Látkové rolety jsou vhodné pro každý byt a každé okno. Jedná se o vysoce funkční, léty prověřený, jednoduchý stínicí prvek, který je přitom velice působivý. Široký výběr látek a barev je vhodný pro všechny styly bydlení. Možnosti využití látkových rolet jsou téměř neomezené. Lze žádat rolety do střešních oken, rolety na balkon nebo pro zastínění kolmých ploch. Standardní textilní rolety jsou určeny do interiéru, nejoblíbenější jsou textilní rolety v ložnicích nebo obývacích pokojích.

Ovládání látkových rolet

Látkové rolety můžeme ovládat řetízkem, pružinou, klikou nebo motoricky. Zákazník může nyní nově ovládat roletu na bateriový pohon; týká se to látkových rolet s točí 43, u kterých je maximální šířka 2 900 mm a maximální výška 3 000 mm. Bateriový pohon přináší vysoký komfort ovládání bez nutnosti připojení k elektrické síti. Součástí dodávky jsou nabíjecí baterie s vysokou kapacitou a dlouhou životností.

Motorizace se hodí zejména u těžších rolet velkých rozměrů a dále pak jako součást systému inteligentního řízení v domě (chytrý dům). V nepřítomnosti tak můžete rolety ovládat na dálku, nebo je ovládá automat. Dům pak navenek vypadá, že v něm někdo je. Chytrý systém lze doplnit i sluneční automatikou, ovládá látkové (i jiné) rolety podle intenzity oslunění.

Bematech také nabízí sdružení rolet, které pomocí sdružovacího mechanizmu umožňuje ovládání až tří rolet jedním pohonem. K vytahování a stahování všech sdružených rolet dochází současně. Výhodou je vedle použití jediného pohonu pro více rolet také minimalizace nezbytně nutné mezery mezi látkami. V nabídce je i sdružení rolet pod úhly 0 až 45° a 0 až 90°.

Výběr vhodné látky

Aktuální kolekce látek tvoří širokou barevnou škálu především jednobarevných materiálů. Vzhled domova lze zvýraznit originálním potiskem rolet. V kolekci jsou zařazeny i látky, které tlumí nežádoucí hluk okolí.

Samostatnou skupinu tvoří tzv. screenové látky, které zamezí pronikání slunečních paprsků do interiéru bez ztráty kontaktu s venkovním prostředím. Současná kolekce zahrnuje i nehořlavé látky nebo látky s teflonem určené do vlhkého prostředí.

Možnost kombinace jednotlivých komponentů

Interiérové rolety Bematech se vyrábějí přesně na míru. Zákazník může vybírat z široké škály konzol, boxů, řetízků nebo spodních lišt. Některé prvky jsou více designové, jiné jsou podstatné pro správnou funkci výrobku. Důležitý je např. vhodný výběr spodní zátěžové lišty. Uložení lišty do tunýlku nabízí jednoduché, ničím nerušené zakončení látky ve spodní části okenní rolety. Pohledové lišty jsou ve většinou těžší a vedle estetické funkce zajišťují i dostatečné zatížení látky. Jsou častější u vnitřních rolet velkých rozměrů. Spodní zátěžové lišty jsou vyrobeny z PVC profilu nebo hliníku. I ty lze barevně přizpůsobit přání zákazníka.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv Bematech