Jednou z oceněných v rámci Grand Prix byla i společnost HELUZ za nosný překlad 3in1

For Arch žije

Letošní konání For Archu bylo pro většinu účastníků nejisté. Nová vládní nařízení související s epidemií koronaviru se zpřísňovala jen pár dní před začátkem akce a organizátoři či vystavovatelé si téměř do poslední chvíle nemohli být jistí, že nezasáhnou právě i do konání trhů či výstav. Nakonec však veletrh proběhl a navíc nadmíru úspěšně. Přinášíme o něm krátkou zprávu.

Ministerstvo zdravotnictví nakonec oznámilo, že veletrhy spadají v rámci koronakrize mezi bezpečné akce, a proto český největší stavební veletrh nejen, že započal, ale byl též úspěšně zakončen, a to vše bez přerušení. I přesto byla tato letošní výstava v lecčems jiná. Lišila se od předchozích ročníků jak svým rozsahem, tak opatrným přístupem organizátorů, vystavovatelů i návštěvníků. Z pochopitelných důvodů chyběli někteří výrobci a obchodníci, kteří by se za jiných okolností zúčastnili, a šlo tedy o poznání komornější, avšak o to zajímavější událost. Zároveň s veletrhem For Arch proběhly také výstavy For Garden a v pátek přibyla i jednodenní akce For City.

Expozice pardubické společnosti 2VV byla oceněna v soutěži TOP EXPO za poutavé a funkční ztvárnění

Bohatý doprovodný program

Veletrhu se zúčastnily téměř čtyři stovky vystavujících společností z rozmanitých stavebních a oborově přidružených oborů. Rozesety byly ve třech halách na celkem 22 000 čtverečních metrech expozic. Zúčastnili se rovněž zástupci různorodých poradenských center (např. Ministerstva vnitra ČR, poradenské centrum ČKAIT a další), v rámci doprovodného programu proběhlo mnoho odborných přednášek a konferencí. Hned v úterý se odehrál seminář na téma Zelená, chytrá a odolná města, ze středečního programu vypíchněme přednášku o principech cirkulární ekonomiky, ve čtvrtek zaujala konference Zabezpečte se – bezpečný domov o trendech v oblasti zabezpečení bytů a domů. Uskutečnily se také výstavy jako Stavba roku 2020 či Czech Industry Photo.

Návštěvníci s konkrétními potřebami

Většina vystavovatelů potvrdila, že přes všechna příkoří, kterým veletrh musel vlivem současné společenské situace čelit, byla kvalita akce vysoká. Zájemci o jednotlivé expozice z řad veřejnosti projevovali neskrývaný zájem o všechny zastoupené obory, přičemž obchodníci na stáncích se setkávali převážně s těmi, kteří přišli z konkrétních důvodů, a tedy i za konkrétním produktem. Debaty a diskuze mezi obchodníky a potenciálními klienty byly proto podnětné a velmi často zakončené faktickou vyhlídkou na spolupráci.

Firma REGRA PLAST získala za svou plastovou střešní krytinu EUREKO MODERNA čestné uznání poroty

Soutěže

V rámci For Arch samozřejmě proběhlo již tradiční soutěžní klání Grand Prix. Z celkem dvanácti přihlášených byly odbornou porotou vybráni celkem tři vítězové:

Jednou z nejpoutavějších expozicí na veletrhu, a to v hale 1, byla ta, která patřila společnosti Baumit, spol. s r. o. Ta, mimo to, že získala ocenění také v soutěži Top Expo, o níž bude ještě řeč, zvítězila v produktovém klání se svým progresivním výrobkem – minerální barvou IonitColor, která zlepšuje vnitřní klima tvorbou zdraví prospěšných iontů. Princip fungování je založen na vzájemné interakci množství pozitivních a negativních nábojů, které se nacházejí na povrchu nátěru a jsou v rovnováze. Na povrch nátěru jsou přitahovány molekuly vodní páry, jež se vlivem působení silového pole roztrhnou a vracejí do interiéru. Koncentrace zdraví prospěšných záporných iontů uvnitř místnosti tak dosahují hodnot srovnatelných se stavem naměřeným ve vzduchu například po bouřce či v lese.

Baumit představil minerální barvu IonitColor, která zlepšuje vnitřní klima tvorbou zdraví prospěšných iontů

Druhým oceněným byla firma BERNDORF BÄDERBAU s.r.o., a to za nerezový vířivý bazén s integrovaným schovaným přelivným žlábkem. „Vířivka“ je vybavena třemi lehátky: trubkovým se vzduchovou masáží po celé délce, plným se soustavou vzduchových a vodních trysek a reflexním, jež je opatřeno akupresurní rohoží s broušenými mramorovými kameny. Kromě toho obsahuje dvě sezení, efektní osvětlení RGB reflektory a LED páskem. Jde o celonerezovou konstrukci české výroby.

Nerezový vířivý bazén s integrovaným schovaným přelivným žlábkem BERNDORF BÄDERBAU

Cenu oprávněně získala také ryze česká společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., a to za překlad 3in1 nosný. Je určen k umístění venkovních žaluzií, rolet či screenů. Disponuje vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, splňuje požární normy a zapadá do modulového systému hrubé stavby z broušených cihel HELUZ.

Wienerberger byl oceněn za posuvnou střešní tašku Tondach V

Kromě hlavní produktové ceny bylo uděleno též čestné uznání poroty. Obdrželi jej:

  • REGRA PLAST spol. s r.o. za plastovou střešní krytinu EUREKO MODERNA.
  • Wienerberger s.r.o. byl oceněn za posuvnou střešní tašku Tondach V11 se speciálním povrchem ve tvaru písmene „V“ – dle návrhu proslulého designového studia F.A. Porscheho. Taška zajišťuje optimální odvod dešťové vody.
Expozice společnosti ROVEX ENGINEERING s.r.o. zvítězila v soutěži TOP EXPO v kategorii do 60 m2

Vyhlášeni byli také vítězové již zmíněné soutěže TOP EXPO, v níž jsou označovány nejpůsobivější a zároveň vysoce funkční expozice. Kromě uvedeného Baumitu bylo oceněno dalších sedm společností, jejich seznam je k nalezení na webu veletrhu, v sekci aktuality.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv autorky