Přístavba luxusního hotelu v Paříži prokázala další využitelnost modulární výstavby v praxi.

Luxusní hotel v Paříži rozšířila přístavba z modulů české firmy

Na jaře minulého roku dokončili Češi přístavbu čtyřhvězdičkového hotelu v Paříži. Projekt byl pro architekty v mnoha ohledech velkou výzvou. Realizace trvala pouhé čtyři měsíce a výsledkem je unikátní stavba šetrná k životnímu prostředí, která navíc svým vzhledem i měřítkem plně zapadá do okolí.

Modulární výstavbu lze označit jako trvale udržitelnou a recyklovatelnou. Také české společnosti mají na svém kontě mnoho modulárních staveb u nás i ve světě. Příkladem může být solidární hotel na Seině, který pro humanitární organizaci Aurore dostavěla před dvěma lety společnost Koma Modular. Budovy složené z modulů jsou ve světě stále populárnější a není divu. Tyto stavby jsou vysoce komfortní, mobilní, vizuálně zajímavé, ekonomicky úsporné, a navíc nezatěžují životní prostředí.

Hotel Relais de la Malmaison je obklopen rozhlehlým parkem.

Elegantní interiéry i chytrá technická řešení

Na jaře minulého roku byla stejnou společností dokončena přístavba čtyřhvězdičkového hotelu Relais de la Malmaison v Paříži. Stavba trvala pouze čtyři měsíce. Unikátní projekt byl realizován podle architektonického návrhu pařížského studia Marina Projects et Architecture, které také celý průběh realizace koordinovalo a dozorovalo.

Základ stavby o celkové ploše 1050 m2 tvoří 49 velkoobjemových modulů, díky kterým se hotel rozrostl o další pokoje. V interiéru byste však stopy po použitých modulech hledali velmi obtížně, pokoje i společné prostory hotelu plně odpovídají ubytování na úrovni čtyř hvězdiček.

Architektonicky zajímavé je také atypické únikové schodiště s pozinkovanou ocelovou konstrukcí a bondovým obkladem.

Každý z 28 nově vzniklých pokojů je plně klimatizován, má sociální zařízení a balkon s výhledem do tamního dvouhektarového parku. Konstrukce balkonu přitom není obvyklou součástí modulárních staveb. Dodavatel modulů však přišel s návrhem elegantního a inovativního řešení. Podlaha balkonu je spádovaná a izolovaná takzvanou EPDM membránou do vpusti. Pochozí vrstvu tvoří betonové dlaždice osazené do plastových terčů.

Interiéry tohoto pařížského hotelu odpovídají těm nejvyšším standardům.

Splynutí s přírodou

Právě umístění hotelu v přírodě přimělo objednavatele, firmu Serie Flex, k výstavbě pomocí modulů, jež nezatěžuje životní prostředí. Hotel je příkladem ekologického stavitelství, jelikož podniká mnoho kroků k ochraně životního prostředí, a to od výsadby rostlin, jež pro svůj růst odebírají ze vzduchu oxid uhličitý CO2, až po systém regenerace a využití dešťové vody. Hotel dokonce provozuje i včelí úly, díky nimž si jeho hosté mohou při snídani vychutnávat sukulentní med.

Pro splnění norem se musel jeden modul řešit atypicky, a to asymetrickým seříznutím části střechy.

Zeleň nechybí ani na střeše. Systém Sopranature® Toundra představuje nízko položený rostlinný koberec, speciálně vyvinutý pro šikmé střechy a střechy vystavené působení větru. Na střechách modulů je položen trapézový roznášecí plech, na kterém leží izolační panel, hydroizolační vrstvy a nakonec zelená střecha schválená francouzským kontrolním orgánem Socotec. Odvodnění je vyřešeno žlabem, odkud voda dále stéká chrličem do vnějších svislých svodů. Pochozí jsou jen některé části střechy.

Odpočinek v srdci Francie

Prvními návštěvnicemi hotelu byly členky francouzského ženského fotbalového týmu, které využily nejen jeho pohostinnosti, ale hlavně přilehlých sportovišť. Hotel Relais de la Malmaison, jenž se nachází jen 15 minut jízdy autem od centra Paříže, totiž svým hostům nabízí řadu doplňkových služeb v podobě sportovního zázemí. Nachází se zde například luxusní lázně s krytým bazénem, devítijamkové golfové hřiště nebo běžecká stezka podél řeky Seiny. V hotelu nechybí ani prvotřídní restaurace.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: archiv společnosti Koma Modular, s. r. o.