Navrhujeme interiérovou stínicí techniku

Vnitřní stínicí technika, rolety, závěsy a žaluzie, je považována často za dekoraci. Chrání nás ale také před pohledy zvenčí, světlem venkovních lamp, hlukem a v neposlední řadě také před přílivem či ztrátami tepla. Vedle stínění oken, dveří a prosklených obvodových stěn nám vnitřní stínicí technika umožňuje i zakrytí různých výklenků anebo třeba rozdělení prostoru – pomocí závěsů, panelové posuvné stěny nebo vertikálních žaluzií.

Na návrhu stínicí techniky by se měli podílet všichni členové domácnosti. To hlavně platí v první plánovací fázi, kdy řešíme umístění či rozmístění této stínicí techniky a kdy platí pravidlo „víc hlav, víc rozumu”. Naše nápady je pak vhodné konzultovat s bytovým architektem nebo montážním specialistou; ti nás mohou upozornit na funkční, technická či montážní specifika či jiná omezení našeho řešení. Volba konkrétních stínicích předmětů a zejména jejich barevného provedení bývá pak často doménou něžné části domácnosti.

Stínicí technika nevytváří jen intimitu

Vnitřní závěsy, rolety či žaluzie působí také protihlukově. Pohlcují a tlumí zvuk, který přichází zvenčí nebo zevnitř.Další jejich služba spočívá v tepelné ochraně. Závěs, roleta nebo žaluzie přeruší či tlumí jednak sálavé toky tepla od chladných oken nebo obvodových stěn domu a zároveň brzdí či zastaví tok tepla při proudění vzduchu. Baldachýn (čili nebesa) je původně látkový závěs kolem lůžka, který v prvopočátku chránil před komáry, štěnicemi a samozřejmě před zvědavci (zdroj Wikipedie). Nebesa se ale uplatnila i v dnešních obydlích pro jejich další významnou funkci, totiž uchovávat teplo. Interiérová stínicí technika, oddělující vnitřní prostor, působí podobně.

Kombinace vnitřní a venkovní stínicí techniky

Vnitřní stínění je vhodné kombinovat s venkovním, abychom zlepšili a rozšířili výsledný efekt nebo účinek. Oba typy stínění zahrnují řadu systémů, které se liší možnou mírou zatemnění, způsoby kotvení, maximálními rozměry, možnostmi ovládání či různou vhodností použití pro různé typy oken.

Promyšlená kombinace interiérové a venkovní stínicí techniky, zejména při vyšším stupni samočinného ovládání, povýší tepelněizolační účinnost běžných oken o třídu, tzn. okno s izolačním dvojsklem vylepší na úroveň okna s trojsklem! V zimě pak bude unikat ven méně tepla a hlavně v létě budeme chráněni v obydlí před nepříjemným růstem vnitřní teploty.

Hezké a příjemné bydlení

Kromě vzhledu vnitřní stínicí techniky je důležitá rovněž kvalita použitého materiálu, technologie výroby či zkušenost výrobce. V neposlední řadě i šířka sortimentu, teprve díky které lze dokonale sladit interiér. Předním českým výrobcem, který výše uvedené splňuje, je firma BEMATECH s.r.o. Mezi jejími produkty lze nalézt například následující stínicí prvky.

  • Řada infinity. V oblasti látkových rolet doporučujeme věnovat pozornost designové řadě Infinity s bateriovým pohonem. Látkové rolety jsou nejčastěji poptávané, a sice pro svoji funkčnost a jednoduchost. Řada Infinity se vyznačuje speciálními konzolami Infinity, díky kterým může i látková roleta upoutat pozornost hostů a být výrazným prvkem celého interiéru.
Designová řada infinity
  • Římské rolety nejen do obývacího pokoje. Římské rolety jsou vhodné pro moderní i klasické interiéry. Běžně jsou využívány nejen jako stínicí, ale také jako dekorativní prvek. Pozornost je věnována především výběru a způsobu zpracování látky. V současné době vlastní BEMATECH technologicky nejvyspělejší výrobu v ČR. Švy jsou šity neviditelnými stehy, což podtrhuje dokonalé zpracování celého výrobku.
Římské rolety
  • Závěsy – tradice, funkčnost, elegance. Jde o jeden z nejstarších prvků stínicí techniky, který je i dnes nejčastěji využívaným stínicím prvkem. Luxusní závěsy BEMATECH navodí dokonalý vzhled každého okna. Staly se nedílnou součástí komerčních prostorů i našich domovů. Důvodů pro jejich použití v interiéru může být hned několik – zastínění, dekorace, tlumení hluku, rozdělení prostoru nebo částečná tepelná izolace.
Závěsy
  • Dřevěné žaluzie. Jsou přírodní, luxusní, unikátní. Hodí se do soukromých i komerčních prostor, kde zaujmou svým jedinečným vzhledem. Doporučujeme věnovat výběru vhodného místa jejich instalace zvýšenou pozornost. Musíme mít zejména na paměti, že dřevo je přírodní materiál, reagující na vlhkost, zvýšenou teplotu. Dřevěné žaluzie jsou dodávány s voděodolnou a nehořlavou povrchovou úpravou, lze je navíc dodat s barevným lakem ve stupnici RAL a NCS. Dřevěné žaluzie vnesou do vašeho interiéru luxus, teplo a útulno.
Dřevěné žaluzie
  • Japonské posuvné stěny jsou vertikálním interiérovým stínicím prvkem určeným především pro velké plochy. Jejich výhodou je vysoká variabilita a schopnost dokonale rozdělit prostor. Použít je tak lze i místo dveří k vestavěným skříním či k zakrytí výklenků.

Využijte odborné rady

Při vlastním technickém provádění je určitě vhodné využít služeb odborné a zkušené montážní firmy. Podobně jako v při stavbě či návrhu rodinného domu i zde platí, že schopnost vhodně zařídit či navrhnout interiér je odvislá od počtu uskutečněných realizací. Odborná firma vám nejen poradí při zaměření či montáži výrobku, ale především dokáže na základě zkušeností z praxe lépe posoudit vhodnost vámi zvoleného systému a řešení tak, aby vámi preferovaný typ stínění co nejlépe naplnil vaše požadavky a očekávání.

Ověřené partnery má ve svém seznamu i společnost BEMATECH a je ochotna je na vyžádání poskytnout. Síť těchto partnerů pokrývá celou Českou republiku.

Fotogalerie

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv Bematech