Stínicí materiály budoucnosti

Odpovědi na stále častější otázky účelného využití sluneční energie a také ochrany před přímým slunečním zářením zejména v horkých dnech nabízí společnost MARON CZ s.r.o. Tento přední český výrobce stínicí techniky nabízí odborné i široké veřejnosti nejnovější materiály, které jsou používány při výrobě exteriérových a interiérových rolet, vertikálních žaluzií, japonských posuvných panelových stěn, výsuvných markýz, zastínění pro zimní zahrady a skleníky.

SCREEN

Technická tkanina z jemných skelných vláken pokrytých polyvynilchloridem. Jednotlivé materiály se odlišují strukturou tkaniny, způsobem pokrytí PVC a barvou. Úprava skelného vlákna před i po tkaní zaručuje pravidelnost vazby, zachování optimálního průhledu materiálem ven, tvarovou stálost a pevnost. Materiály SCREEN ladí se všemi detaily fasády při podmínce dokonalého stínicího efektu, jsou odolné proti povětrnostním vlivům, teplotě, mrazu, vlhkosti, práchnivění, korozi, UV záření, jsou těžko vznětlivé a mají antistatickou úpravu. Mezi nejdůležitější vlastnosti těchto materiálů však patří jejich tepelně – izolační účinky. Podle způsobu a hustoty tkaní dokáže SCREEN zadržet až 92 % slunečního tepla při použití v exteriéru a zhruba 45 - 72 % při použití pro vnitřní clony, v závislosti na typu clony a barevném odstínu. Ušetřené náklady na klimatizaci se pohybují okolo 40 %. Materiál SCREEN zabraňuje reflexům světla a při zachování optimálního průhledu ven z místnosti přispívá ke kvalitním podmínkám pro pracovní a životní prostředí. Uvedené výhody tohoto materiálu se využívají již při navrhování »domů budoucnosti« nebo při rekonstrukci stávajících objektů. V České republice instalovala společnost MARON materiál SCREEN na svých výrobcích na budovách Národní galerie – Veletržní palác, Universita Karlova –Karolinum, Česká televize – Kavčí hory, Depozitář Národní knihovny v Praze, IPB pojišťovna v Brně, BB centrum v Praze, Villa Park na Strahově.

LS-CLONA

Dalším z úsporných řešení při optimálním zúročení energie vkládané do pěstování rostlin je speciální materiál tzv. LS-clona. Tento materiál se používá při zateplení a zastínění skleníků. Clony se vyrábějí v širokém sortimentu, takže každý pěstitel si může vybrat tu optimální stínicí či tepelnou clonu pro pěstování určitého rostlinného druhu. Tento stínicí materiál dovoluje regulaci slunečního svitu od 20 do 99,9 % a to v závislosti na typu použitého materiálu. LS-clony aplikované na střechu a stěny odstraňují horizontální teplotní spád a zaručují zvýšené výnosy při stejných vnitřních teplotách, což přináší úsporu až 40 % energie ročně.

Investice do LS-clon se v krátké době zaplatí výrazným snížením nákladů na energii a nižší spotřebou vody, nižší kapacitou tepelného vytápění, nižší spotřebou ochranných prostředků pro rostliny, ranější úrodou a vyšší kvalitou produkce rostlin. Rozšířená výstavba skleníku nevyžaduje nutně vyšší kapacitu topného zdroje.

V letech 1999-2003 zrealizovala firma MARON zastínění LS-clonami Oranžerii v Královské zahradě na Pražském hradě, v prodejních centrech Hornbach v Praze a Brně.

ACOUSTIKDRAPE

Novinkou mezi materiály používanými k výrobě slunečních clon je Acoustikdrape. Jedná se o stálobarevný, těžce vznětlivý, omyvatelný materiál s faktorem UV odolnosti pohybujícím se mezi 7 a 8. Acoustikdrape pohlcuje zvukové vlny a tím redukuje hluk, umožňuje kontakt s vnějším světem, ale zároveň brání pohledu do interiéru. Je velmi vhodný do místností s počítači. Rovněž však umožňuje zakomponovat logo nebo emblém přímo do struktury lamel. Materiál lze používat jak na panely posuvných panelových stěn, tak zvláště na lamely vertikálních žaluzií.

Autor: Martin Vetengl
Foto: Archiv firmy