Pod obchodní značkou T-Power se skrývají solární tašky německé výroby s vysokou účinností.

Střechy Praha 2019

Veletrh Střechy Praha nabídl pohled hned do několika stavebních oborů. Kromě expozic z oblasti střešní krytiny a s ní souvisejícími technologiemi měli návštěvníci možnost udělat si obrázek o možnostech úspory energií, nahlédnout pod pokličku řemeslné výroby, vybrat si z rozmanité nabídky dřevostavitelů či zhodnotit jaká fasáda je pro jejich dům ta nejvhodnější.

Na výstavišti v pražských Letňanech proběhly společně se Střechami Praha i další souběžné akce: Solar Praha, Řemeslo Praha, Purpo Praha, For Wood a For Pasiv. Místně, tematicky i časově propojené výstavy přivítaly množství vystavovatelů, kteří se usadili v celkem pěti pavilonech. Redaktoři našeho vydavatelství ocenili výbornou atmosféru akce, která prodchla všechny kouty výstaviště. Vystavovatelé byli v jednom kole, návštěvnická účast byla z našeho pohledu vysoká. Nejintenzivnější pozornost si zasloužili převážně ti vystavovatelé, kteří sebou přivezli některé inovativní produkty. A nutno podotknout, že jich nebylo málo.

Společnost Fenix předvedla mimo jiné i originální infrapanely v podobě obrazů.

Střechy a příslušenství

Z těch známějších producentů nelze vynechat BRAMAC střešní systémy, který prezentoval svou novinku – betonovou střešní tašku Classic Aerlox, která se vyznačuje o 30 % nižší váhou než jakou mají standardní tašky tohoto typu. Také Tondach nezůstal pozadu, ve své rozsáhlé expozici ukázal mimo jiné pálenou posuvnou tašku Salsa 13 určenou pro střechy s nízkým sklonem, za níž obdržel i hlavní cenu výstavy - Zlatou tašku. Naši redakci upoutal také menší, avšak půvabný stánek Střech Francie s francouzskými pálenými taškami Edilians nebo bobrovky Creaton v široké barevné škále, včetně bílé, která disponuje výbornými vlastnostmi, odráží totiž sluneční záření od střechy a zabraňuje přehřívání vnitřních prostor. Na veletrhu se představili také výrobci tzv. zelených střech, např. zkušenostmi nabitá firma LIKO-S se třemi druhy zelených střech v reálném modelu a zavlažovanou zelenou fasádou a TOPWET se svou retenční střechou, která zabraňuje odchodu přemíry dešťové vody do kanalizace, která tak není zatěžována. Nadprůměrnému zájmu se těšily i velmi pokrokové solární tašky v ČR známé pod obchodní značkou T-Power. Tento stánek byl pod palbou návštěvnických dotazů prakticky nepřetržitě.

Výrobce keramické střešní krytiny Creaton nabízí bobrovky v široké škále barevných odstínů.

Střecha není jen krytina

Nezapomeňme i na rozmanité střešní příslušenství, okapovými systémy KJG počínaje, bezpečnostními střešními prvky Ruukki a foukanými izolacemi IP izolace Polná konče. Mezi dodavateli klempířských prvků se objevila i společnost Evromat. Tubusové světlovody Sunizer přivezl DEK. HPI prezentovali své záchytné střešní prvky. Samozřejmě se veletrhu účastnili i mnozí výrobci střešních oken jako FAKRO či Roto. Velux pak za svou řídicí jednotku vnitřního prostředí získal čestné uznání poroty.

Dřevo tahákem

Hala 5 fungovala jako základna producentů dřevěných výrobků. Odehrával se tam veletrh For Wood, který přitáhl velký zájem. Nezmínit nelze společnost Dekwood se svými různorodými dřevěnými panely a tradičními roubenkami. Z těch méně věhlasných, ale o to více zajímavých vystavovatelů v tomto pavilonu, se objevili třeba OK Pyrus, stavitel masivních dřevostaveb či HETH, dodavatel kvalitních dřevěných interiérů (podlahy, schodiště apod).

Stánek firmy Evromat předvedl působivým způsobem svůj sortiment klempířských stavebních prvků.

Průvodní program

Kromě vyhlášení soutěže o Zlatou tašku byli oznámeni i vítězové jednotlivých kategorií soutěže o Pasivní dům roku 2018. Mnoho vystavovatelů zařídilo pro návštěvníky také doprovodný program, na stánku Betonpresu byl dennodenně k vidění pianista. Lidé se zde, ale také na jiných místech, mohli i bohatě občerstvit. Organizátor veletrhu také uspořádal v několika přednáškových místnostech tematicky laděné a veřejnosti volně přístupné semináře, např. na téma moderních marketingových postupů, o údržbě šikmých střech či o výhodách spojení fotovoltaických elektráren s akumulátory. A mnoho dalšího.

Na festivalu se také projevovali řemeslníci, nejčastěji šlo o učně různých středních škol. Proběhl zde festival dřeva a nářadí a také Soutěžní přehlídka stavebních řemesel (oborů truhlář a zedník). Pro mnohé návštěvníky se jednalo o zajímavou podívanou. Pořadatelé nezapomněli ani na děti, pro něž byly přichystán poznávací koutek s lesní tematikou.

Menší stánek společnosti Střechy Francie vystavil efektní tašky středomořského typu.

Vytápění

Také téma vytápění mělo na veletrhu své místo. A od každého jsme našli něco. Velmi neotřele působilo stanoviště obchodního zastoupení finské společnosti Nunnauuni, která se zaměřuje na výrobu akumulačních kamen a krbů z mastku. Tento je nejen obkladovým materiálem, ale díky své žáruvzdornosti i výplní samotných kamen. Sálavé vytápění je i hlavním produktem společnosti FENIX pocházející pro změnu z českého severu, z Jeseníku. Jejich řešení je však úplně z jiného soudku, specializuje se na topné kabely, folie a panely.

Přátelská atmosféra

Výstava trvala tři dny – 7. - 9. 2. 2019. Jednalo se sice o akci většího charakteru, nebyla však tak ohromná, aby se v ní návštěvník ztrácel. Vhodně rozvržený prostor a tematicky rozmístěné expozice dopřály návštěvníkům možnost se snadno zorientovat a soustředit na to, co právě jeho zajímá. Zároveň bylo vždy kde si „odpočinout“, třeba při poslechu zajímavých přednášek nebo u některé občerstvovací stanice. Veletrh vzbuzoval dojem rodinné či přátelské akce, kam si lidé chodí popovídat a dozvědět se něco zajímavého a vhodného pro stavbu domu či tvorbu nového interiéru. Jak dospělí, tak děti (ať už návštěvníci z řad studentů nebo i ti nejmenší) si našli to své a nepochybuji o tom, že většina odcházela spokojená. Těšíme se na příští ročník.

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Helena Široká