Foto: Gunter Nuyts, Shutterstock

Vlastníte chatu či chalupu? Nezanedbejte její přípravu na zimu

S příchodem zimní sezóny nadchází čas zazimovat rekreační nemovitost. O chaty a chalupy mají Češi kvůli koronaviru zvýšený zájem, zároveň také dle dostupných dat roste jejich cena. I proto je důležité dát si při zazimovávání záležet. Na co se zaměřit především? A jak ochránit chatu před zloději, které v zimě opuštěné budovy tradičně lákají?

Za milovníky chat a chalup Češi platili již dávno před koronavirem, letošní pandemie a omezení s ní spojená ovšem tuto tuzemskou zálibu ještě oživily. Podle Raiffeisen stavební spořitelny se letos zájem o chaty a chalupy meziročně zvedl o 13 procent.

Projekt Atlas cen, který monitoruje data z katastrálních úřadů, vysledoval, že letos v červnu se rekreačních nemovitostí prodalo skoro o polovinu více než za stejné období loňského roku. Značnou poptávku po chatách a chalupách zaznamenaly i inzertní portály.

Ať už jste si svoji první chatu pořídili právě letos, nebo jste již zkušenými chataři, nejspíše na vás v nadcházejících týdnech čekají práce spojené se zazimováním. To, jak pečlivě svoji nemovitost na zimu připravíte, rozhodne o tom, zda se na jaře vrátíte do útulného a čistého víkendového útočiště, nebo do vymrzlého, plesnivého a škůdci prolezlého bytu.

Před odjezdem z chaty před zimou velmi dobře zkontrolujte, jestli obvodové konstrukce objektu nevykazují vady, které by zapříčinily případné zatékání do interiéru. Foto: D-VISIONS, Shutterstock

Pečlivá kontrola a příprava

Prvním krokem k zazimování bývá důkladná obhlídka stavu objektu, především střechy. Hledejte případné netěsnosti, kudy by mohlo zatékat do interiéru, také zhodnoťte celkový stav nemovitosti. Hlavně v horských oblastech může střecha čelit náporu sněhu. Kvůli riziku jeho zadržování na střeše nebo poškození sněhem padajícím ze střechy se na chatách před zimou často odstraňují okapy.

Pokud rýny naopak ponecháte, nezapomeňte je důkladně vyčistit od napadaného listí a dalších nečistot, aby v nich nezůstávala voda z dešťů a roztátého sněhu, která by mohla zmrznout, a okapy tak poškodit. Máte-li v chatě krb, vyčistěte komín, zkontrolujte jeho oplechování a přikryjte ho, aby do něj nezatékalo.

Okapy lze na zimu z chaty odstranit. Zabráníte tak jak jejich případné krádeži, tak poškození potenciální sněhovou nadílkou. Foto: Ralf Geithe, Shutterstock

Zabezpečení dveří, vrat i oken

Pečlivou prohlídku a případnou údržbu si zaslouží rovněž okna a dveře chaty – obojí by mělo dobře těsnit. Pokud jste novými majiteli chaty a zazimování provádíte poprvé, nezapomeňte ani na důkladné zabezpečení. Přes zimu opuštěné rekreační objekty jsou tradičně velkými lákadly pro zloděje. Ve statistikách Policie ČR je v období od loňského října do letošního března evidováno 795 případů vloupání do víkendových chat.

Dbejte také na dobré zabezpečení vstupu do garáže. Kvalitní vrata zamezí přístupu nezvaných návštěvníků. Foto: SiljeAO, Shutterstock

Zeptali jsme se na radu odborníka, Petra Přichystala: „Základem jsou kvalitní vstupní dveře, které splňují alespoň třetí či čtvrtou bezpečnostní třídu. Vhodné je volit model s vícebodovým zamykáním. Podceňovat by se neměl ani vstup do garáže. Řešením je v tomto případě pořízení kvalitních vrat, jejichž převodovka dovede zabránit nechtěnému zvednutí. U vrat lze zároveň kombinovat mechanické zarážky s různými elektrickými prvky.

Rozhodně ale zabezpečte i okna, která jsou často ještě zranitelnější. „Skla oken se vyplatí opatřit mřížemi či bezpečnostní fólií, která zabrání jejich rozbití. Pomohou ale také třeba předokenní rolety. Ty jsou totiž opatřeny speciálními pružinami, které zabraňují mechanickému zdvihnutí a drží lamely v jedné rovině,“ dodává Přichystal.

Předokenní exteriérová žaluzie TITAN90 disponuje bezpečnostními prvky, které chrání objekt před násilným vniknutím.

Vlhkost, nepřítel číslo jedna

Velké škody na budově může napáchat i vodní pára, která za určitých podmínek kondenzuje v konstrukčním zdivu při venkovním oteplení. Při zavátí sněhem může vlhkostí trpět i vnější fasáda budovy. Jako prevence poslouží, kromě odhrabání sněhu, třeba přichycení nopové fólie kolem obvodových stěn. Tento zákrok zabrání kontaktu fasády se sněhem a dopřeje jí odvětrávání. Uvnitř chaty se poté doporučuje odstavit od stěn nábytek, aby za ním nevznikala plíseň. Vhodné je rovněž odvézt všechny lůžkoviny a bytový textil, který by mohl natahovat vlhkost.

Pozor na vlhkost, aby se nehromadila za nábytkem. Důsledek v podobě plísní se následně velmi těžko odstraňuje. Foto: aurelie le moigne, Shutterstock

Optimální obranu proti mrazu a vlhkosti pak představuje temperování, tedy kontinuální vytápění objektu tak, aby nevymrzal. U chat, v nichž přes celou zimu neplánujete pobývat, stačí temperovat na zhruba 5 °C. To sice vyžaduje určité náklady, avšak disponuje potenciálem zabránit škodám, které mohou ve výsledku přijít ještě dráž. Pro vytápění lze volit ze široké škály zařízení, podle finančních možností i dostupnosti zdrojů, od vytápění elektrickými přímotopy s termostatem přes topení plynem až po automatické kotle na pelety či tepelná čerpadla.

Chatu lze po dobu zimního období takzvaně temperovat, a tedy udržovat uvnitř nízkou, ale stálou teplotu. Zvolíte-li pro tento účel elektrické topidlo, energii můžete čerpat i z malé fotovoltaické elektrárny. Foto: artfotoxyz, Shutterstock

Spíže otevřené, spotřebiče odpojené

Před tím, než finálně otočíte klíčem a necháte svou chatu přes zimu odpočívat, z ní také odvezte veškeré potraviny, aby nelákaly hlodavce. Aby se vám myši nezabydlely ve skříních, je dobré nechat je otevřené – hlodavci totiž preferují úkryt ve tmě. Samozřejmostí je také odpojení elektrických spotřebičů, přičemž ty menší přenosné si raději odvezte, ať minimalizujete možné ztráty při vloupání.

Dvířka skříní či vyprázdněné spíže ponechte před zimu, kdy se na chatě nevyskytujete, raději pootevřené. Zamezíte tak zabydlení jejich vnitřního prostoru hlodavci, kteří preferují spíše úkryt ve tmě. Foto: Federico Rostagno, Shutterstock

Občasná návštěva

Snížit jeho rizika lze řadou způsobů, které jsou popsány výše. Často však postačí se v nepravidelných intervalech poblíž chaty objevit, například kvůli odhrabání sněhu či pouze vizuální kontrole. „Uživatel tak má nejen přehled o aktuálním stavu budovy a jejího okolí, svou přítomností může odradit také nezvané hosty. Tato nicotná investice se tak ve finále může maximálně vyplatit,“ uzavírá Přichystal.

Autor: kolektiv autorů 1)
Foto: Shutterstock

1) přepracovaná tisková zpráva agentury LESENSKY.CZ s.r.o