Krize se podepsala i na zámcích a ceny šly rapidně dolů: Jejich majitelé jsou aktuálně ochotni zlevňovat. Zdroj: Wirestock Creators

Zámek vyjde levněji než byt v centru Prahy: Vejdete se do 10 milionů

Sníte o životě na zámku? Vyzkoušet si takový přepych nyní můžete na vlastní kůži. Svět realit je vzhůru nohama a historický objekt máte možnost sehnat levněji než byt Praze. Pokud jste milovníkem dějin a nebojíte se investic a práce, není nač čekat.

Pandemií již tak oslabenou ekonomiku silně ovlivňuje nejen válka na Ukrajině, ale i rostoucí náklady na pořízení materiálu a na stavební práce. Rodinné domy i byty jsou stále dražší, což ale neplatí o některých historických budovách. Realitní kanceláře nyní nabízejí zejména památky, jež nutně potřebují rekonstrukci.

Dobrý nápad, nebo risk?

Dle názoru expertů je koupě památky dobrou příležitostí pro dlouhodobou investici. Někteří proto začínají své finanční prostředky vkládat do nemovitostí, jež si v nejisté době mohou udržet hodnotu. Starobylé budovy navíc mají své nepopsatelné kouzlo i potenciál: Lze je zrekonstruovat a následně využít jako netradiční místo pro soukromé bydlení, podnikání, případně jejich kombinaci. Proměnit je můžete na luxusní hotely, restaurace či wellness centra.

Faktem však zůstává, že obnova takového objektu představuje náročný a zodpovědný úkol, který nelze uspěchat. Při rekonstrukci památek se klade důraz na zachování původního vzhledu. Investoři tak často mají obavy z nákladů spojených s požadavky památkářů. Ne vždy se investice do rozpadajícího se sídla vyplatí. Budovy, které jsou ve velmi špatném stavu, mají spíše zápornou hodnotu a rekonstrukce představují velkou finanční zátěž. Existují však i fondy, granty a dotace.

Některé stavby se po rekonstrukci staly významným kulturním centrem svých regionů. Zámek ve Světlé nad Sázavou získal od odborné veřejnosti Čestné uznání za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví za rok 2020. Nyní se opět prodává. Zdroj: Shalom 3

Zámečtí pánové v Česku

Za poslední tři dekády se řada českých památek dočkala nového soukromého majitele a pro řadu těchto investorů se záchrana nemovitosti stala jejich životním posláním. Své o tom vědí například Petr a Magda Kučerovi, kteří prodali v 90. letech minulého století lukrativní pozemky v Praze a za 14 milionů korun pořídili zdevastované Nové Hrady, vystavěné ve druhé polovině 18. století. Rekonstrukce Českého Versailles, či malého Schönbrunnu, jak se památce přezdívá, zabrala čtyři roky. Pan Kučera se stará o správu nemovitosti, farmu a stáje a jeho manželka se věnuje administrativě, účetnictví a provozu restaurace s kavárnou.

Zdařilou proměnou nedávno prošel i Chateau Herálec na Vysočině. Před 25 lety to byla vydrancovaná stavba, dnes jde o luxusní hotel, za nímž je skryto mnoho práce jeho majitelů, manželů Kasperových.

O historické objekty nejen pro soukromé účely projevují zájem také známé osobnosti. Jmenujme kupříkladu Karla Rodena, který v roce 2006 koupil zámek Skrýšov, či Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka, kteří v roce 2018 investovali do koupě zámku Osečany v okrese Sedlčany. Jak sami říkají: „Z výchozí sumy 15 milionů korun jsme vyjednali 3 miliony slevu a objekt v létě koupili za 12 milionů korun – tedy za cenu asi čtyřpokojového pražského bytu v centru města.“ Stavbu postupně opravují jako svoje sídlo k bydlení, ale jeho podstatná část zůstává otevřená veřejnosti při pravidelných víkendových prohlídkách.

Nové Hrady u Jičína takto nezářily vždy. O zdařilou proměnu se postarali současní majitelé. Zdroj: kaprik

Co se prodává?

Památek k prodeji najdete v českých zemích a na Moravě poměrně dost a pořídit si některou z těchto staveb je teď snazší, než kdy jindy. Z těch aktuálně nabízených jmenujme zámek ve Světlé nad Sázavou. Jde o dvoupodlažní čtyřkřídlý objekt s renesančními, barokními, empírovými a neorenesančními prvky, který spolu s přilehlým parkem zabírá 5 500 m2 prostoru. K mání je také gotický Choustník z první poloviny 17. století s rozsáhlým parkem, panství v Okrouhlé u Chebu, lovecký zámeček Polom postavený hrabětem Auerspergem, malý barokní zámek Brody u Podbořan nebo barokní památka Starý Zámek na Plzeňsku z konce 17. století. Jeho cena nepřesahuje 3 miliony korun a vyjde tak až 4x levněji než byt 3+kk na okraji Prahy.

K prodeji je také řada statků, far, starých továren, hájoven a kaplí. Obdobná situace na trhu realit je k vidění i u našich slovenských sousedů, kde se prodává mnoho zajímavých historických nemovitostí. V nabídce tamních realitních kanceláří byste našly unikáty, jako například Vranovo v Liptovském Mikuláši, kde byl vězněn slavný slovenský zbojník a lidový hrdina Juraj Jánošík.

Zdroje:

www.rodinnafirma.net

www.zamekbude.cz

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock