Zdicí materiály prošly za poslední dekádu značným vývojem. Zdroj: Duncan Andison, Shutterstock

Stavíte dům? Přinášíme přehled nejoblíbenějších zdicích materiálů

Plánujete stavbu rodinného domu a řešíte, zda zvolit klasiku v podobě cihel, nebo vsadit na „mladší“ variantu, jako je například pórobeton nebo liaporbeton? Výběr důkladně promyslete – v domě vyměníte leccos, ale zdi jen těžko.

Náklady na výstavbu vlastního domu jsou aktuálně o 25 % vyšší než před 3 lety. [1, 2]. V letošním roce se očekává další zdražování materiálů a prací a s ním i předpoklad, že se Češi budou pouštět spíše do rekonstrukcí než do realizace vlastního bydlení. Pro ty, co se nechtějí vzdát snu žít ve vlastním domku, jsme porovnali výhody a nevýhody jednotlivých řešení.

Trend doby: produkty „vše v jednom”

V posledních letech můžeme pozorovat souboj klasických materiálů s těmi mladšími, které dnes už kromě nosné a statické funkce nabízejí i tepelnou izolaci. Před zahájením investice se seznamte s jednotlivými materiály a porovnejte jejich parametry. Správná volba vám může výrazně snížit náklady i zkrátit dobu návratnosti investice. To, co zaplatíte za kvalitní produkt, se vám v budoucnu vrátí.

Není cihla jako cihla

Cihly jsou staletími prověřený materiál. Ty nejmodernější (Porotherm T Profi, HELUZ Family 2in1 apod.) v sobě mají integrovanou tepelnou izolaci a stěny z těchto cihel tak není třeba dále zateplovat polystyrenem, minerální vatou ani podobným izolantem. U jednovrstvého zdiva je poté obzvlášť důležité dbát na precizní provedení a nespoléhat se na to, že případné nepřesnosti překryje izolace. Ani klasické plné cihly však není radno zatracovat, využití naleznou při stavbě vinných sklípků nebo hospodářských budov.

Cihly jsou staletími prověřený materiál. V posledních dekádách vzniká řada tepelněizolačních variant. Zdroj: Heluz

Pórobeton: velký konkurent cihel

Jedním z nejpoužívanějších zdicích materiálů je pórobeton (dnes například reprezentovaný tvárnicemi Ytong Lambda YQ), který nabízí nejen přesnou a rychlou výstavbu, ale i dobré tepelněizolační vlastnosti. Pórobetonové tvárnice, vyráběné z přírodních materiálů, jsou lehké, snadno opracovatelné a vyzdíte s nimi nosné i nenosné stěny. Dají se též sekat a řezat, problém není ani drážkování na vedení instalací. Hodnoty součinitele tepelné vodivosti dovolují jejich využití i pro nízkoenergetické varianty domů. Velkou výhodou pórobetonu je jeho homogenní struktura, díky které předčí cihly při nestandardních tvarech budov, u kterých je nutné tvárnice různě krátit a odřezávat; zde se používání fragmentů téměř neprojevuje na úniku tepla [3]. Na druhou stranu tepelněizolační pórobetonové tvárnice mají oproti cihlám menší pevnost v tlaku.

Výhodou pórobetonových tvárnic je jejich homogenní struktura, díky které je lze snadno krátit. Zdroj: Xella

Vápenopískové zdivo: vynikající statika

Na rozdíl od pórobetonu nebo termoizolačních cihel jde o materiál s vysokou hustotou a hmotností. Vápenopískové bloky se užívají primárně pro realizaci pasivních a nízkoenergetických objektů, včetně bytových domů a jiných vícepodlažních staveb. Jsou těžké, ale současně velmi tenké a i při malé tloušťce zdiva disponují vysokou únosností. Vyrábí se z písku, vápna a vody, které tvrdnou účinkem páry při vysokém tlaku. Tepelnou izolaci, která je u vytápěných domů nutností, lze díky přesnosti a vysoké pevnosti podkladu lepit na obvodové zdivo celoplošně bez dalšího kotvení. Nevýhodou je ztížená možnost vedení instalací formou drážek, obtížné zasekávání do zdiva a vyšší pořizovací náklady. [4]

Betonové tvarovky: oceníte jejich univerzálnost

Ve hře jsou též betonové zdicí tvarovky ve formě tzv. „ztraceného bednění“. Ty jsou rozšířené především ve Francii a Belgii, kde se neřeší tepelná izolace. Jejich výrobci garantují kompaktnost, homogenitu a perfektní stav nosné konstrukce po mnoho desítek až stovek let. Výhodná cena je vykoupena (krom malé tepelné izolace) dražší dopravou a náročnou manipulací: tvarovky z betonu jsou těžké. V našich chladnějších podmínkách je nutné obvodové zdi též dodatečně zateplit, například běžnou tepelnou izolací na venkovní straně obvodové stěny [5]. Tvárnice ztraceného bednění mohou být vyrobeny také ze sklobetonu nebo keramzitu.

Systémem ztraceného bednění se používá nejčastěji při stavbě základů. Zdroj: Eduard Goricev, Shutterstock

Stavebnice: VELOX, montované domy z liaporbetonu a další

Kromě klasických zděných variant, které umožňují individuální projektové řešení, můžete sáhnout i po stavebnicích předem nachystaných domů. Léty prověřené jsou například stavby ze systému ztraceného bednění VELOX. Další variantu představují domy z prefabrikovaných stavebních dílců (např. z liaporbetonu). Zmíněné technologie přináší rychlou výstavbu, dlouhou životnost a výborné izolační vlastnosti. Oproti klasickému zdění u nich odpadají i některé mokré procesy, díky čemuž se můžete do domu dříve nastěhovat. [6]

Prefabrikace vylučuje řadu náročných řemeslných prací. Velkoplošné dílce v sobě mohou mít již připravené krabičky pro elektroinstalaci a drážky pro rozvody vody a plynu. Zdroj: Thanate Rooprasert, Shutterstock

Rozhodovat se dle ceny může být past

Stavět lze dnes v podstatě z čehokoliv, včetně kamene nebo nepálené hlíny. Obecně platí, že varianty „vše v jedné tvarovce” (dodávané v rámci uceleného stavebního systému) jsou vhodné pro většinu běžných rodinných domů, které neobsahují nestandardní prvky. Naopak typy vyžadující dodatečné zateplení snáze eliminují případné tepelné mosty i u komplikovanějších objektů. Každopádně, pokud toužíte po kvalitní stavbě, kde se vám bude dobře bydlet, a která tu jednou bude pro vaše děti a ideálně i vnoučata, nedělejte kompromisy a neřiďte se jen cenou. Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, klíčové je dodržení všech doporučených technologických postupů, které prodlouží životnost budovy a ušetří vaši peněženku, například v nákladech za vytápění.

Zdroje:

[1] České noviny
[2] Rockwool: Bydlení ve vatě
[3] www.xella.cz
[4] www.kalksandstein.cz
[5] Levné domky
[6] Dům jedním tahem

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock