Venkovské stavení nacházející se na klidném místě v malebné vesnici prošlo celkovou rekonstrukcí. Když pojedete kolem domu z ulice, uvidíte jeho starou tvář.

Moderní bydlení s duší venkova

Rozlehlá zahrada, sousedi daleko, zato les blízko. Zní to skoro jako utopie, ale manželský pár, který koupil staré venkovské stavení v jižních Čechách, ji dokázal proměnit v realitu díky designovému studiu Miramari z Prahy společně s arch. Františkem Brychtou. Přestože byl dům v dezolátním stavu, skrýval netušený potenciál a výzvu pro studio Miramari design v čele s Monikou Blechovou.

Staré venkovské stavení na klidném místě v malebné vesnici okouzlilo manželský pár na první pohled. Pěkná zahrada poskytující dostatek soukromí a okolní lesy charakter místa podtrhují a vnáší do něj pohádkový nádech. Našli půvabné místo, z něhož mohou zamířit všemi směry do okolních lesů. Dům nabízel i dostatek soukromí, které hledali, avšak bylo ho třeba kompletně zrekonstruovat.

Když jsme přijeli poprvé, cítila jsem z domu a jeho okolí velký potenciál. Dům byl nadneseně řečeno v ideálním stavu – a to v tak špatném, že jsme nemuseli dělat žádné velké kompromisy. S majiteli jsme se dohodli, že zůstane jen střecha a obvodové zdivo. Takové projekty děláme moc rádi, protože zachráníme to staré jako původní stavení – a nový dům pomyslně vložíme dovnitř. Kompletní novostavba totiž nikdy nebude mít takové kouzlo jako rekonstruovaný dům,“ říká designérka Monika Blechová.

Monika Blechová, designérka studia Miramari design, přetváří se svými kolegyněmi bytové i nebytové prostory a poradí si i s terasami a zahradami. Zakázky předávají v nevšedním kabátu, který vyjadřuje duši klienta a je šitý na míru jeho potřebám. Preferují nadčasový a neotřelý design, celistvost a preciznost v každém detailu.

Zachování venkovského charakteru

Přáním majitelů bylo vdechnout do původní stavby vzdušnost, světlo a interiér maximálně otevřít směrem do zahrady. To vše pod podmínkou, že venkovský charakter domu zůstane zachován. Když pojedete kolem domu z ulice, uvidíte jeho starou tvář – všechny otvory v hlavním štítu včetně malých okének pod střechou byly zachovány. Fasáda nese klasickou bílou omítku a přirozeně zapadá do prostředí obce. Na hlavní štít navazuje vysoká zeď se vstupními vraty. Z původní stavby zůstaly jen obvodové zdi a střecha, která jediná byla nová. Díky tomu mohli autoři rekonstrukce vytvořit svěží vnitřní dispozici tak, aby vyhovovala potřebám dnešního života.

Přáním majitelů bylo vdechnout do původní stavby vzdušnost a světlo.

Spojení moderního a venkovského stylu zajistila okna

Jakmile přejdete za vstupní zeď stavby, její charakter se mění. Velkou roli v tomto sehrála špaletová okna. Právě jim, ačkoliv jsou nová, zůstal zachován stylový vesnický charakter a zároveň se dům podařilo působivě propojit s exteriérem. Všechna okna nabízejí krásné a ničím nerušené výhledy. Velké okno je posuvné a zajíždí do kapsy ve fasádě. Propojení zahrady a interiéru umožnily právě tyto velké okenní otvory vsunuté do původních stěn. Velkoformátová posuvná hliníková prosklení zpřístupňují zahradu z obývacího pokoje, zároveň harmonicky doplňují dřevěná špaletová okna uložená do původních okenních otvorů. Zajímavým prvkem jsou nízké okenní parapety, které fungují jako pobytová okna nebo jako schod do zahrady.

Díky špaletovým oknům zůstal zachován stylový vesnický charakter domu.

Vše promyšleno s citem a do detailu

Přestože stavba byla ve špatném technickém stavu, architektům se podařilo zakomponovat původní prvky i v interiéru, které zvýraznily propojení historie a moderního života. Stáří domu připomínají dřevěné trámy procházející hlavním prostorem.

Právě s hlavním prostorem domu si architekti obzvláště vyhráli, vše promysleli do poslední detailu, přičemž nejdůležitější podmínku byl komfort. „Když se pohybujete v prostoru, mělo by to působit tak, že do jakéhokoli koutu se podíváte, čeká vás tam nějaký pěkný ‚obraz’, pohled, zátiší, které vás příjemně upoutá. To všechno dohromady vytváří pocit harmonie a bezpečí,“ vysvětluje Monika Blechová, a pokračuje: „Při zařizování interiéru se snažíme, aby nic nekřičelo. Nepodléháme aktuálním trendům, ale ctíme nadčasovost.“ Tu podporuje i nenápadná barevná paleta zahrnující tóny od béžové a šedé po bílou a hnědou. Naopak skleněné detaily a kovové prvky vše lehce ochlazují a podtrhují moderní tvář domu.

Stáří domu připomínají dřevěné trámy procházející hlavním prostorem. Velkoformátová posuvná hliníková prosklení v pozadí zpřístupňují zahradu z obývacího pokoje.

Dům je rozdělen na dvě protilehlá křídla. V jednom je obývací část s kuchyní, jídelnou a velkým ostrůvkem, který funguje jako pomyslné srdce domova. Moderní kuchyň je vyrobena na míru podle návrhu studia Miramari, ostrůvek je osazen plynovými hořáky. Vápenná výmalba zajistila potřebnou patinu. Nechybí zde ani krb a poblíž situované pohodlné sezení – křeslo a pohovka. Zajímavými a oblíbenými prvky u majitelů jsou mimo jiné sedací parapet u velkého okna obývacího pokoje nebo dlouhá lavice u krbu, která na jedné straně slouží jako sezení u jídelního stolu a na straně druhé utváří prostor pro televizor a uložení dřeva.

Moderní kuchyň je vyrobena na míru podle návrhu studia Miramari.

V druhém křídle se nachází ložnice se šatnou a velká koupelna, již zejména oceňuje paní domu. Patro domu nabídlo další samostatný pokoj a otevřenou pracovnu.

Podlahy domu jsou ošetřeny stěrkami. Ložnice je zútulněna dřevěnou krytinou a horní patro celoplošným vlněným kobercem.

Osvětlení ve všech tónech podle denní doby

K projektu si Monika přizvala i další odborníky. Například Václava Ondráčka ze společnosti Vitaelight, jenž se staral o  správné osvětlení. V chalupě je možnost svítidla nastavit či si vybrat režim pro denní, odpolední, ale i večerní a noční osvětlení. Sice patřila tato část k finančně náročnějším, ale hlavní bylo vyhovět představám majitelů. „Potřebovali jsme vytvořit ideální podmínky pro osvětlení interiéru od časného rána až po večerní tlumené LED osvětlení u podlahy. Připravovali jsme ho s panem Ondráčkem ze společnosti Artemide Hynka Medřického. Osvětlení věrně imituje denní světlo, nechybí ani teplejší odstín odpoledního osvětlení nebo v celém domě instalované večerní a noční osvětlení,“ vysvětluje designérka.

Okolí domu

Také zahrada a posezení zapadají do celkového venkovsko-moderního konceptu. Mimo dům je umístěna malá garsonka navazující na garáž. Na celkovém projektu zahrady spolupracovala inženýrka Jana Pyšková s architektem Janem Záhorou. Pro setkávání s rodinou a přáteli se zde najdou místa venku na terase u domu a posezení pod ořechy, které pojme i početnější sešlost.

Terasa je laděna do moderního stylu a nechybí ani vodní prvek.

Závěrečná slova autorky projektu

Toto byla pro nás ideální zakázka. Měli jsme naprosto volnou ruku a nesvazoval nás ani finanční rozpočet. Mohli jsme realizovat vše, co jsme navrhli. Rekonstrukce podobného typu je hodně zdlouhavá. Chce to velkou dávku trpělivosti a fantazie, aby člověk nepropadal chvilkovým depresím z toho, že se to nechce ‚vyklubat‘. Nakonec to ale vždycky dobře dopadne, stejně jako tenhle projekt. Výsledek je pro nás radost, ale – a to je nejdůležitější – majitelé jsou tu šťastní,“ uzavírá Monika Blechová.

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová 1)
Foto: Tomáš Dittrich

1) Ve spolupráci s studiem Miramari design.