Foto: Rastislav Stur, Shutterstock

Bratislavská panoramata: otevření první věže Zahy Hadid, rekonstrukce Jurkovičovy teplárny i nová zelená oáza

V procesu kolaudace je v současnosti jedna ze čtyř bratislavských zakulacených rezidenčních věží, jejichž podoba vznikla ve světoznámém ateliéru Zaha Hadid Architects. Jde o součást rozsáhlého projektu Sky Park, v jehož rámci vzniknou v hlavním slovenském městě i dvě nové administrativní budovy a také přilehlý městský park, který bude dostupný široké veřejnosti a jehož budování se chýlí ke konci. A pokračuje také rekonstrukce místní národní kulturní památky – Jurkovičovy teplárny, která s novostavbami úzce sousedí.

Tři věže situované v bývalé bratislavské industriální zóně a v těsné blízkosti centra města nabídnou po svém dokončení téměř 800 bytů, 1 100 podzemních parkovacích míst a 2000 m2 plochy určené pro tzv. občanskou vybavenost. Každá z věží má 31 nadzemních podlaží, přičemž v těch nejvyšších třech jsou zájemcům k dispozici nadstandardní byty, tzv. penthousy, s panoramatickými výhledy na město. Jde o první etapu velkolepého projektu; v druhé fázi dojde k výstavbě dalších dvou výškových budov.

Dovršení 1. etapy projektu je naplánováno na konec letošního roku. V první dokončené věži nyní majitelé jednotlivých bytů provádějí technické prohlídky, jsou dokončovány některé exteriérové úpravy. Další dvě věže a jedna ze dvou administrativních budov jsou doposud ve fázi interiérových prací. Poslední čtvrtá věž a druhý kancelářský objekt budou součástí až 2. etapy výstavby. „Napříč současné situaci související s koronavirem pokračuje projekt Sky Park dle původního harmonogramu. V případě druhé rezidenční věže očekáváme, že klíče budou novým majitelům bytů odevzdávány už během léta, zbylé dvě věže budou dokončeny koncem roku 2020,“ říká Juraj Nevolník, výkonný ředitel realizační developerské společnosti.

Bydlení či zaměstnání uprostřed zeleně

Ve fázi finálních úprav je také park o rozloze více než 30 000 m2. Kromě toho, že poskytne rezidenčním a administrativním budovám Sky Parku nadstandardní bydlení v zeleni, přinese bratislavským občanům velké množství možností využití volného času. Součástí areálu bude běžecký chodník, různá sportoviště, velké dětské hřiště, odpočinkové zóny, výběh pro psy či rozmanité vodní plochy. Půjde o kombinaci mikrozahrad s velkými plochami vyplněnými okrasnými dřevinami a stromy. Výsledkem bude rozmanitý přírodní biotop, jenž snad zčásti napomůže zvrátit dosavadní trend úbytku zeleně ve městech. Na unikátním parkovém konceptu spolupracovali mimo hlavních autorů z ateliéru Zaha Hadid Architects i londýnské studio Townshend či známý urbanista Igor Marko.

Výhled z jedné z věží Sky Parku. Foto: archiv Penta Real Estate

Kousek historie

Součástí 1. etapy je také rekonstrukce Jurkovičovy teplárny z roku 1944, jejíž kotelna a turbínová hala byly v roce 2008 vyhlášeny slovenskou národní kulturní památkou. Momentálně je dokončena oprava historické fasády – režného zdiva, jsou již osazena i všechna okna. V poslední době došlo také k instalaci světlíku. V návaznosti na to jsou dokončovány exteriéry tak, aby byl objekt co nejdříve chráněn před povětrnostními vlivy. Následně započnou práce v interiéru. I v něm dojde k rozsáhlým změnám (kotelna pojme novou pětipodlažní zasklenou budovu…) a nakonec v teplárně vznikne snadno adaptabilní a unikátní coworkingový prostor nebo veřejně přístupná restaurace a kavárna s galerií. Zachován bude například původní jeřáb v turbínové hale, umístěn však bude na novém dominantním místě pod střechou, kde napomůže dotvářet industriální design budovy.

Jurkovičova teplárna s novostavbami věží v pozadí. Foto: archiv Penta Real Estate

Za návrh celé rekonstrukce kulturní památky odpovídá ateliér Adom . m studio architekta Martina Paška, který má za sebou vícero podobných rekonstrukcí historických staveb jako je oceňovaná elektrárna v Piešťanech. Obnovu pláště budovy zastřešují odborníci, jež se specializují na ochranu, revitalizaci a rekonstrukci památek. Dokončení je očekáváno taktéž koncem tohoto roku. Samotná rekonstrukce Jurkovičovy teplárny bude stát přes 11 milionů EUR.

Vizualizace finálního stavu po uskutečnění obou etap výstavby. Foto: archiv Penta Real Estate

Spojení architektury světového významu umně propojené s historickým objektem a rozsáhlou městskou zelení přináší do Bratislavy ducha 21. století.

Fotografie zachycuje stav stavby před asi jedním rokem. Foto: Andrej Privizer, Shutterstock

Související články

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: Shutterstock, archiv developera

1) čerpáno z tiskových zpráv společnosti Penta Real Estate